Vesnicí roku 2023 je Ostrožská Lhota

19. 9. 2023 Obec a finance Regiony

V Luhačovicích byly tradičně vyhlášeny výsledky soutěže Vesnice roku 2023. Vítězem a nositelem titulu „Vesnice roku 2023“ je Ostrožská Lhota ze Zlínského kraje. Druhé místo obsadila obec Hrádek z Moravskoslezského kraje a na třetím místě se umístila Dolní Poustevna z Ústeckého kraje.

Vesnice roku

V kategorii Cena veřejnosti, kdy o vítězi rozhodovali občané svým hlasováním, zvítězila obec Nová Ves u Nového Města na Moravě. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče pak obdržela Andělská Hora z Karlovarského kraje. Do letošního 27. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo celkem 175 obcí. Nejvíce přihlášených bylo z Plzeňského kraje (20). Nejmenší hodnocenou obcí v celostátním kole soutěže byla obec Suchá Lhota v Pardubickém kraji, která má 84 obyvatel a je zároveň nejmenší z obcí, které se tento rok přihlásily. Naopak největší soutěžící obcí byl Hrádek v Moravskoslezském kraji s 1 966 obyvateli. U soutěžících obcí komise hodnotí společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanská vybavenost, úspory energií nebo péče o veřejná prostranství a zeleň.

Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2023 získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionu korun od Ministerstva pro místní rozvoj. Náměstek ministra Radim Sršeň, který cenu předával řekl: „Vesnice roku je oslava českého venkova, který se nemá za co stydět v evropském ani v celosvětovém měřítku. Nejde o soutěž miss, ale o posouzení toho, jak vesnice umí proměňovat potenciál pro svůj rozvoj. Malé obce jsou naším rodinným stříbrem, a je až neuvěřitelné, co všechno dokážou. Díky soutěži Vesnice roku je to vidět.“

Ostrožská Lhota
Ostrožská Lhota
Znak Ostrožské Lhoty
Znak Ostrožské Lhoty

Ostrožská Lhota vznikala dávno před datem, kdy byla poprvé zmíněna v historické listině, což bylo v roce v 1371. Bylo zde již pravěké osídlení, což dokladuje řada archeologických nálezů vystavených v místní muzejní sbírce. Nyní je v Ostrožské Lhotě 545 domů s 1490 obyvateli. Stala se tak největší obcí s názvem Lhota v ČR. Vesnice se nachází na okraji CHKO Bílé Karpaty, patří do regionu Slovácko a Mikroregionu Ostrožsko – Veselsko. Je součástí Zlínského kraje, okresním městem je nedaleké Uherské Hradiště. Protéká tudy říčka Okluky, která patří do povodí řeky Moravy. Na katastru Ostrožské Lhoty se nachází dvě vodní plochy – Močidla a Veselské Padělky, kde mají své působiště místní rybáři. V roce 2015 byla dokončena revitalizace nadregionálního biokoridoru o výměře 192 832 m2. Ostrožská Lhota je napojena na síť moravských cyklostezek. Propojuje vesnici se sousedními městy Hlukem a Uherským Ostrohem. V minulých letech zvelebili památkový domek, budovu s byty a poštou i budovu staré sokolovny. Připravuje se modernizace školy, veřejných prostranství, zeleně a investovat se v obci chystají do technického zázemí pro obecní pracovníky.

Ostrožská Lhota, jak se představila v Luhačovicích
Ostrožská Lhota, jak se představila v Luhačovicích

Pro hodnotící komisi byla důležitá všechna hodnocená kritéria – koncepční dokumenty, infrastruktura v obci, ale i spolková činnost a vzájemná pospolitost. To je pro venkovský život velmi důležité a v Ostrožské Lhotě se to prokázalo. Působí zde asi dvacítka spolků. Jde například o mužský pěvecký sbor, dětské folklorní kroužky, cimbálovou muziku, dechovou kapelu, klub přátel historie, klub seniorů, spolek Červeného kříže, myslivce, zahrádkáře, hasiče, fotbalisty, hokejisty, volejbalisty, tenisty, kulturisty nebo turisty. „To se chytnete za srdce, jak ti naši občané fungují, pomáhají si a tvoří,“ uvedl starosta obce Roman Tuháček. A na tato slova navázala i jeho první reakce po vyhlášení výsledků: „Náš společenský kulturní a sportovní život, je to, co dělá naši Lhotu výjimečnou. Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné, nádherné, opravdu nevím, jak to popsat slovy. Je to – úžasné.“ Lidé z vítězné obce to na vyhlášení soutěže v Luhačovicích neměli daleko, a dorazily jich desítky. Okamžitě po vyhlášení výsledků zavládlo velké nadšení.

Ostrožská Lhota – jak slavila
Ostrožská Lhota – jak slavila

Finalisté letošního ročníku soutěže

 • Doudleby (Jihočeský kraj)
 • Sudoměřice (Jihomoravský kraj)
 • Andělská Hora (Karlovarský kraj)
 • Suchý Důl (Královéhradecký kraj)
 • Bílý Kostel nad Nisou (Liberecký kraj)
 • Hrádek (Moravskoslezský kraj)
 • Čechy pod Kosířem (Olomoucký kraj)
 • Suchá Lhota (Pardubický kraj)
 • Chodová Planá (Plzeňský kraj)
 • Ledčice (Středočeský kraj)
 • Dolní Poustevna (Ústecký kraj)
 • Nová Ves u Nového Města na Moravě (Kraj Vysočina)
 • Ostrožská Lhota (Zlínský kraj)