Ceny energií stoupnou, u firem a municipalit i proto roste zájem o kombinaci fixace a spotových cen

28. 8. 2023 Lesensky.cz Energetika

Energetický trh je stále velmi opatrný vůči výkyvům či nenadálým událostem. Důkazem je i nedávný nárůst cen plynu kvůli hrozbě stávky v australských LNG terminálech. Oproti loňsku však trh v létě vykazuje i dva odlišné rysy. Firmy a obce nyní mnohem častěji uzavírají nové smlouvy na dodávky energií, výrazně roste také poptávka po kombinaci fixace ceny na zimu se spotovým produktem na jaro a léto. Současnou optikou se jedná o ideální řešení i vzhledem k očekávanému podzimnímu růstu cen energií, popisuje ve svém komentáři jednatel společnosti MJEnergie Pavel Urubek.

Pavel Urubek
Pavel Urubek

Trh s energiemi pro firmy aktuálně vykazuje oproti loňské situaci dva odlišné rysy. Tím prvním je mnohem častější uzavírání smluv v letních měsících. Důvodem je jednak poučení z minulého roku, kdy řada subjektů spekulovala a čekala na nižší nabídky, ty se však s postupným příchodem podzimu a zimy nedostavily. Letos je situace o poznání jiná, neboť jsou napříč dodavateli k mání nižší nabídky, než tomu bylo před rokem. Výraznou roli hraje také psychologický efekt. Jinými slovy to, co bylo v loňském roce považováno za extrémní navýšení oproti minulosti, je nyní vnímáno jako nový status quo. Ochota investici do energií navýšit se proto zvýšila.

Druhým odlišným rysem oproti minulým rokům je snaha firem a municipalit o kombinaci fixních a spotových produktů. Ačkoliv tato možnost existuje na trhu dlouhodobě a nabízejí ji prakticky všichni klíčoví hráči, rostoucí oblibě se těší až nyní. Nejčastěji volenou variantou je nákup fixního produktu na velkou část topné sezony, typicky na první kvartál příštího roku (případně i na čtvrtý kvartál toho letošního), přičemž na jaro a léto připadá spotový produkt.

Viděno aktuální optikou lze takovou variantu firmám či municipalitám aktuálně pouze doporučit. Během slunného léta se totiž ceny elektřiny v průměru dostaly na hodnoty okolo 90 € za MWh, problémem nebylo ani nedávné ochlazení s nízkými teplotami i okolo 15 °C. Právě naopak, chladné období doprovázel zejména v Německu silný vítr, ze kterého profitovaly větrné elektrárny, takže se cena elektřiny dostala i ke 20 € za MWh. Některé hodiny na spotovém trhu pak byla cena elektrické energie i v mínusu. Ceny tak byly výhodnější než při slunném počasí, kdy bylo naopak nutné v Evropě více zapojit chlazení.

Nelze však očekávat, že tato situace vydrží delší dobu, příkladem může být loňský rok, kdy se na konci prázdnin cena plynu velmi rychle vyšplhala do astronomických výšin. Jakmile se v Evropě začne blížit podzim, ceny energií porostou. I cena fixních produktů se vlivem toho zvýší, nemluvě o nenadálých událostech, které se s nevyzpytatelným Ruskem mohou odehrát kdykoliv. Pro uzavření nové smlouvy je tak současný konec léta ideální.

Nemálo důležitým důvodem je totiž i stále extrémní citlivost trhu. Ta se oproti výše uvedenému naopak nemění. Energetický trh je stále velmi opatrný, pokud jde změny, výkyvy či nenadálé událost. Velmi dobře je to patrné na pár dní staré informaci o hrozbě stávky v australských závodech na výrobu LNG. A ačkoliv situace v Austrálii na Česko nemá vliv, neboť australský plyn skončí nejčastěji v Číně, cena plynu začala v první polovině srpna výrazně stoupat. Jeden z klíčových dodavatelů plynu v ČR pak dokonce přestal na pár dní obchodovat na burze. Pokud by se tedy nějaká nenadálá událost odehrála v Evropě, lze očekávat paniku podobného či většího rázu.

Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie