Na vznik ePortálu a digitálního repozitáře získal kraj dotaci přes 15 milionů korun

24. 7. 2023 Zlínský kraj Regiony

Možnosti vyřizovat vše potřebné na dálku bez nutnosti návštěvy úřadu je Zlínský kraj zase o krok blíž. Na projekt Rozvoj digitalizace ve Zlínském kraji totiž získal dotaci 15,6 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu 2021 – 2027. V rámci projektu vznikne ePortál, který lidem umožní komunikovat s úřadem z pohodlí domova a nový digitální repozitář, tedy archiv pro muzea a další organizace z oblasti kultury.

Zlínský kraj

„Rozvoj digitalizace ve Zlínském kraji je další z projektů v oblasti informačních technologií, na který se nám podařilo získat podporu z evropských fondů. Na projektu jsme průběžně pracovali a teď, po schválení dotace, můžeme začít s jeho realizací,“ vysvětlil Jiří Jaroš, radní kraje pro digitalizaci.

Díky ePortálu si lidé budou moci vyřídit platby poplatků a až stovku formulářů online bez nutnosti návštěvy krajského úřadu či jednotlivých organizací. Vyřídit si vše potřebné na dálku budou moci nejen fyzické a právnické osoby, ale také obce.

„Elektronické podání formulářů už bude z části předvyplněné, takže lidem ušetříme čas, navíc mohou na dálku sledovat stav vyřízení. Vše bude maximálně bezpečné, sníží se administrativa i možná chybovost a celkově se procesy zjednoduší,“ doplnil Jiří Jaroš.

Součástí projektu je také vznik nové Centrálního digitálního repozitáře Zlínského kraje. Díky němu získá odborná i laická veřejnost přístup k informacím krajských kulturních institucí v digitální podobě. Jde o softwarové řešení pro dlouhodobý archiv digitálních dokumentů neúřední povahy.

Celkové náklady na oba projekty jsou vyčísleny na 18,6 milionu korun, většinu z nich pokryje dotace, zbylou část uhradí kraj ze svého rozpočtu. EPortál i digitální repozitář by měly být hotovy do dubna 2025.