Liberecký kraj se chystá vybudovat fotovoltaiky na střechách škol či výjezdových základnách zdravotníků

13. 7. 2023 Liberecký kraj Regiony

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky. Prvním objektem, který již má funkční fotovoltaiku o výkonu necelých 6 kWp, je Středisko ekologické výchovy (STŘEVLIK) v Hejnicích. Kraj plánuje vybudovat fotovoltaiky dále například na střechách škol, výjezdových základen zdravotníků, domovů sociální péče, v bývalém vojenském prostoru Ralsko či na budově D Krajského úřadu Libereckého kraje.

Liberecký kraj

„Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Budovy, na kterých fotovoltaiky vzniknou, se tak stanou soběstačnými. Rozhodli jsme se touto cestou jít nejen u již postavených budov, ale i u novostaveb. Jsem také rád, že některé organizace staví fotovoltaiky ze své vlastní iniciativy. Příkladem je třeba Muzeum Českého ráje v Turnově, kde by měla vzniknout fotovoltaika o výkonu 11 kWp,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Pevně věřím, že se letos dočkáme také potřebné legislativy, která by nám umožnila vyrobenou energii sdílet mezi našimi příspěvkovými organizacemi. Na zákon o komunitní energetice čekáme již několik let.“

„V roce 2023 postavíme na střechách krajských budov 3 fotovoltaické elektrárny. Jednu na budově D krajského úřadu, druhou na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a třetí na střeše gymnázia v České Lípě. Další elektrárny budou následovat, celkem připravujeme 20 dalších areálů ve kterých osadíme fotovoltaiky na střechy budov. Máme v plánu vybudovat elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku – Hradčany. Mohla by tam vzniknout fotovoltaika, která by produkovala zhruba dvojnásobek energie, kterou potřebuje Liberecký kraj pro svůj provoz a provoz všech příspěvkových organizací. Ještě v červenci k tomu plánujeme jednání se zástupci advokátní kanceláře a našimi krajskými odbory. Poté by měly začít předběžné tržní konzultace se zájemci,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Filip Trdla