České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028

12. 7. 2023 Obec a finance Regiony

Koncept (PERMA)KULTURA dovedl k vítězství v Evropském hlavním městě kultury 2028 (EHMK) České Budějovice. Evropská komise v projektu jihočeské metropole ocenila kulturní plány do budoucna, zapojení místní komunity a krajiny i dobré propojení a zasíťování v rámci Evropské unie. Díky EHMK budou České Budějovice, které ve finále soutěžily s královéhradeckým Broumovem, ještě víc v hledáčku zahraničních turistů.

Šestadevadesáti tisícové krajské město zaujalo Evropskou komisi strategií, která pomocí kultury posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou. České Budějovice zvítězily v konkurenci kulturních projektů čtyř tuzemských měst, o titul se kromě jihočeského centra ucházelo také Brno, Broumov a Liberec.

„Gratuluji městu České Budějovice k vítězství. Kultura je vnímána jako pojítko mezi evropskými státy, tím pádem pomáhá ke kulturnímu a také k ekonomickému rozvoji evropských měst a regionů. Nyní je důležité využít titul jako marketingový nástroj a dát o sobě vědět světu a vzbudit v zahraničních turistech zájem o návštěvu tohoto malebného jihočeského města. Právě za kulturou k nám totiž zahraniční turisté velmi často jezdí. Data ukazují, že vloni měli největší zájem o návštěvu Jihočeského kraje, do kterého České Budějovice spadají, turisté z Německa (83 027), dále pak z Rakouska (39 951) a ze Slovenska (34 210). Pevně věřím, že se díky ocenění návštěvnická čísla znásobí, a to nejen bezprostředně po získání titulu, ale i v příštích letech. Těžit z toho budou celé jižní Čechy včetně například Holašovic, Hluboké nad Vltavou nebo Třeboně,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a doplňuje, že České Budějovice, ale i druhého finalistu Evropského hlavního města kultury 2028, kterým byl Broumov, CzechTourism podporuje na svém portále Kudy z nudy. Tam lze najít informace o historii, zajímavostech i místech, která stojí za to vidět a poznat.

České Budějovice – letecký pohled na centrum města
České Budějovice – letecký pohled na centrum města

Titul Evropské hlavní město kultury pomáhá kulturnímu a ekonomickému rozvoji měst a celých regionů. Díky ocenění se během celého roku 2028 budou moct obyvatelé Českých Budějovic i hosté užít řadu kulturních akcí. Krajské město si během nich připomene bohatou historii a chybět by neměly ani tradiční a oblíbené akce, mezi které patří například festival Barvám neutečeš, RunCzech Mattoni ½Maraton, Země živitelka, rallye South Bohemia Classic či Podzimní švestkové trhy. Konec konců jihočeská metropole na soutoku řek Vltavy a Malše se svými 247 kulturními památkami patří k nejvýznamnějším turistickým městům v daném regionu. Nabízí místa, kde na návštěvníky dýchne dávná historie, dá se vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo světoznámé pivo.

Evropská unie titul Evropské hlavní město kultury propůjčuje vždy na jeden rok jedné nebo více samosprávám. Ty během 12 měsíců mohou Evropě představit, jaký mají kulturní život a jak se rozvíjí. Do Česka označení putuje po 13 letech, jako první ho v roce 2000 získala Praha, o pět let později na ni navázala Plzeň. Titulem EHMK se aktuálně může pyšnit víc než 60 evropských měst, od metropolí po desetitisícová městečka.

Štěpánka Filipová