Boj o daň z nemovitosti pokračuje

28. 6. 2023 SMO ČR Ekonomika

František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) obdrželi dnes na jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou příslib projednání jejich návrhů ke konsolidačnímu balíčku jak koaličními partnery, tak i na půdě Poslanecké sněmovny.

Svaz měst a obcí České republiky

Návrhy se týkají zachování současného stavu, kdy je výnos z daně z nemovitosti 100 % příjmem obcí, což považují představitelé samospráv za zásadní.

„Chceme zachovat daň z nemovitosti nadále plně v kompetenci zastupitelstev obcí a její výnos jejich 100 % příjmem,“ říká František Lukl, předseda SMO ČR, „navrhujeme proto, saturovat výpadek z této daně prostřednictvím ponížení podílu obcí na dani z příjmu právnických a fyzických osob.“

Eliška Olšáková a František Lukl
Eliška Olšáková a František Lukl

Ministr Stanjura přislíbil projednat tento návrh SMO ČR i SMS ČR s koaličními partnery i na půdě Poslanecké sněmovny.

Daň z hazardu zůstane tak, jak byla vypořádána v řádném připomínkovém řízení s tím, že by SMO ČR přece jen uvítal, aby města a obce měla část z výnosu hazardu, který je provozován na internetu. Bohužel tady oba zástupci samospráv s ministrem společnou řeč nenašli.

Alexandra Kocková