Malé obce dostanou peníze na cesty i třeba na hlukoměry

21. 6. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

Moravskoslezský kraj letos rozdělí obcím do pěti tisíc obyvatel a jejich svazkům téměř 22 milionů korun ze svého rozpočtu. Přispěje tak na 77 projektů, které vylepší život na venkově. Peníze tedy půjdou na opravy a rekonstrukce důležitých obecních staveb, občanskou vybavenost, místní komunikace, úpravy veřejného prostranství, na pořízení senzorů internetu věcí nebo na zajištění činnosti projektových manažerů a poradců v mikroregionech.

Moravskoslezský kraj

Kraj podporuje venkovské oblasti dlouhodobě. Od roku 2004 mohou obce do pěti tisíc obyvatel a svazky obcí žádat o příspěvek, který jim může pomoci zlepšit životní úroveň nebo zpříjemnit prostředí. Moravskoslezský kraj tak už podpořil přes 1500 projektů za téměř 470 milionů korun.

Rekonstruovat, opravit nebo postavit nové silnice tak mohly například obce Tichá, Štěpánkovice, Slezské Rudoltice, Ludvíkov a Oborná. Nová parkoviště mají v obcích Hlavnice, Staré Město, Palkovice a Dívčí Hrad. V Bítově, Lhotce u Litultovic a Uhlířově realizace projektů zase přispěla ke zvýšení kvality zázemí u kulturní a spolkové infrastruktury. K modernizaci dětských hřišť a sportovišť došlo v obcích Mokré Lazce, Metylovice, Milotice nad Opavou a městě Štramberku.