Umíte si představit, že by v ČR bylo 200 obcí?
Pod tímto titulkem byla před několika dny publikována úvaha hlavního ekonoma České spořitelny k problematice počtu malých obcí v České republice. Řešit počet municipalit v České republice cestou slučování malých obcí navrhuje také Národní ekonomická rada vlády (NERV). Článek z webu kurzy.cz přinášíme bez komentáře.
Motto: „Můžu udělat více generálů, ale koně stojí peníze.“
Abraham Lincoln
V tomto grafu je průměrná velikost obce v jednotlivých zemí. Zkuste najít Českou republiku.
Ne, fakt tam je, jen koukněte níž. Ještě níž. No nebojte se… Úplně dole!

Průměrný počet obyvatel na jednu obec v Česku dosahuje 1498 (úplný seznam obcí České republiky s počtem obyvatel). Pro srovnání – průměrný počet obyvatel na jednu obec dosahuje v Evropské unii 24,5 tisíce.

Občas srovnávám Českou republiku s Dánskem. Pojďme se podívat na úrovně administrativního členění země v těchto zemích.
- Česká republika
-
- 6258 obcí (včetně vojenských újezdů)
- 393 obcí s pověřeným obecním úřadem
- 205 obcí s rozšířenou působností
- 13 krajů
- Dánsko
-
- 98 obcí
- 5 regionů
- To je vše.
Aktuálně si v České republice v komunálních volbách volíme 61 780 zastupitelů. Dánsko 2436.
Česká republika má přitom jen 2× tolik obyvatel co Dánsko. Umíte si představit, že by v České republice bylo cca 200 obcí? Češi moc ne. Přitom jsme na to připraveni: Máme 205 obcí s rozšířenou působností (ORP).
Častým argumentem, proč je dobře, že máme tolik obcí, je, že zastupitelé jsou blíž lidem a lépe rozumí jejich problémům. Malým obcím ale logicky chybí analytické týmy a capability, jak se říká u nás na ostravsku, ty problémy řešit. Ve veřejném sektoru taky platí úspory z rozsahu. V našem případě to jsou náklady z rozsahu municipalit.
Michael Škvrňák spočítal, že u velkých obcí se výdaje na platy pohybují v rozmezí do deseti procent na celkových výdajích. U malých je to až do 50 %, ale najdeme i takové, kde to je 70 %. Graf s odměnami pro zastupitele ukazuje podobné tendence.

