Obec Hrádek na Frýdecko-Místecku se stala krajskou vesnicí roku a postupuje do národního kola

15. 6. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

Vesnicí roku Moravskoslezského kraje 2023 se stala obec Hrádek na Frýdecko-Místecku. Hodnotící komisi obec zaujala intenzivním komunitním životem i koncepčním přístupem v rozvoji obce. Hrádek tak postupuje do národního kola soutěže Vesnice roku 2023, vyhlášení výsledků už 27. ročníku se bude konat v polovině září v Luhačovicích.

Moravskoslezský kraj

„Mnohé venkovské oblasti už dávno nejsou opomíjenými lokalitami. Spousta lidí pochopila, že život ve vesnicích nabízí oproti velkoměstům propojenější společenský život a příjemnější životní podmínky. Přibývá totiž malých obcí, které intenzivně zkvalitňují infrastrukturu, kladou důraz na spolupráci s místními spolky a podnikateli, pracují na propojeném komunitním životě a celkově se snaží svým obyvatelům vytvořit co nejpříjemnější atmosféru. Mezi takové obce určitě patří letošní vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku, tedy obec Hrádek,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a doplnila, že na druhém místě se umístily Hodslavice, třetí příčku obsadila Ostravice.

Moravskoslezský kraj se na krajském kole soutěže podílí organizačně, ale i finančně. Mezi tři vítězné obce kraj rozdělí půl milionu korun, které budou obce moci využít na svůj rozvoj. Od minulého roku jsou navíc obce, které se do krajského kola soutěže zapojily, zvýhodněny v rámci krajského dotačního programu Podpora obnovy a rozvoje venkova v Moravskoslezském kraji.

Jedenáctičlenná hodnotící komise soutěže Vesnice roku každoročně posuzuje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a také koncepční dokumenty obce. „Hrádek zaujal svou celkovou atmosférou a propojeností, kdy jsou do komunitního života zapojováni i noví obyvatelé obce nebo polská menšina. Heslo ‚Nikoliv bydlet, ale žít‘ zde skutečně hmatatelně funguje, stejně jako koncepční přístup vedení obce v jejím rozvoji. Zástupcům obce, ale také všem jejím občanům srdečně gratuluji a držím place do národního kola. Gratulace samozřejmě patří také obcím, které byly úspěšné v dalších kategoriích soutěže,“ řekla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková a připomněla, že vloni se Vesnicí roku Moravskoslezského kraje stala obec Závada na Opavsku. V minulosti pak bodovaly Otice, Úvalno, Větřkovice nebo Velké Hoštice.