Kraj Vysočina rozhodl o zrušení veřejných zakázek na zajištění linkové dopravy

8. 3. 2023 Kraj Vysočina Veřejné zakázky

Rada Kraje Vysočina zrušila veřejné zakázky na zajištění linkové dopravy. Důvodem je, že stále není možné zakázku ve všech jejích osmi částech, a to i po opakovaném potvrzení správného postupu zadavatele ze strany Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, kvůli soudem nařízenému předběžnénu opatření a dalším průtahům uzavřít. Po dvou letech administrace zakázky rozhodlo vedení Kraje Vysočina vypsat zakázku novou. Ta by měla být vyhlášena do dvou měsíců.

Kraj Vysočina

„S ohledem na nepředvídatelné průtahy nelze po kraji požadovat, aby v řízení pokračoval. Navíc nabídky předložené před 18 měsíci nereflektují současnou ekonomickou situaci na trhu,“ uvedl Martin Hyský, předseda výboru pro strategické projekty.

Co se nezmění, je skutečnost, že smlouva s dopravci zajišťujícími přepravu cestujících bude uzavřena na 10 let, se zahájením provozu 12 měsíců od podpisu smlouvy. Předpokládaná hodnota zakázky je stanovena na 7,7 miliardy korun. Jde tak o historicky největší veřejnou zakázku, kterou Kraj Vysočina vypisuje. Veřejná zakázka bude opět soutěžena v osmi samostatných částech, které kopírují osm oblastí, na které je kraj v linkové dopravě rozdělen. Pokud by proces výběru a zadání proběhl bez průtahů a podle předpokládaného termínu, mohli by dopravci v novém režimu jezdit od prosince 2024.

Až do doby vysoutěžení nových autobusových dopravců bude Kraj Vysočina zajišťovat regionální přepravu cestujících stejně jako dosud na základě tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, tedy jiného druhu smluv. Pro cestující v rámci Veřejné dopravy Vysočiny se dnešním rozhodnutím krajské rady nic nemění.