Boskovice – Historické město roku 2021

28. 6. 2022 OF 2–3/2022 Regiony

Na pražském Žofíně byly 14. dubna vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón za rok 2021. Vítězem soutěže a Historickým městem roku jsou Boskovice z Jihomoravského kraje.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z programu regenerace, kde se sdružují peníze státní, obecní i vlastníků kulturních památek. Vítěz soutěže – město Boskovice vedle titulu Historické město roku získává Cenu, která je replikou monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu symbolizujícího historická sídla a finanční odměnu 1 milion korun od garantujícího resortu – Ministerstva kultury. Dvě města – Loket z Plzeňského kraje a Telč z Kraje Vysočina získala Cenu ministra pro místní rozvoj, grafický list a odměnu 100 tisíc korun. Stejnou částku získávají i vítězná města v jednotlivých krajích.

V ČR je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. Z programu regenerace bylo za 30 let jeho existence použito ze státního rozpočtu 5,75 miliardy korun a s dalšími penězi sdruženými od obcí a vlastníků se opravilo kolem 18 000 památek za 14,6 miliardy korun. Loni program na obnovu památek poskytl 163 milionů korun podobně jako v prvním pandemickém roce 2020. Letos však má k dispozici podle zástupců MK jen 112 milionů korun.

Boskovice
Boskovice – MPZ byla vyhlášena v roce 1990 a skládá se ze tří relativně samostatných celků, města v hradbách (v popředí snímku), zámeckého areálu a bývalé židovské čtvrti.
Ocenění za město na pražském Žofíně převzal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek
Ocenění za město na pražském Žofíně převzal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek, na snímku vlevo ministr kultury Martin Baxa, vpravo Libor Honzárek, předseda SHS ČMS a místostarosta Havlíčkova Brodu. Foto: Jiří Podrazil
Loket
Loket – pohled na historické náměstí
Telč
Telč – pohled na historické náměstí