K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Jak postupovat při zavádění vysokorychlostního internetu

Datum: 2. 7. 2021, zdroj: OF 2–3/2021, rubrika: Veřejná správa online

Spolehlivější a rychlejší internet je v současné době ve všech úřadech, firmách i domácnostech čím dál nezbytnější. Kvalitní, bezpečné a spolehlivé vysokokapacitní sítě elektronických komunikací jsou nezbytné nejen pro rozvoj digitální společnosti, ale rovněž pro zvládání nouzových a krizových stavů ať už lokálních nebo celostátních.

Počátkem března vláda schválila materiál Ministerstva průmyslu, který popisuje plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou. Materiál byl zpracován v souladu s koncepcí Digitální Česko a Inovační strategií ČR 2019–2030 a jeho realizace umožní v České republice rozvíjet evropskou politiku gigabitové společnosti.

Jak postupovat ve městech a obcích

Předpisy a základní postupy, které se při zavádění vysokorychlostního internetu uplatní, či praktická doporučení, jak postupovat při koordinaci výstavby sítí s dalšími infrastrukturními stavbami ve městech a obcích odpověď na uvedené otázky poskytly webináře, které uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Broadband Competence Office ČR (BCO). Otázky se dotýkaly zavádění vysokorychlostního internetu ve městech a obcích, a zejména se hovořilo o roli Jednotného informačního místa a o spolupráci se stavebními úřady. Pandemie zvýšila požadavky na kvalitu připojení, protože řada lidí pracuje z domova, online probíhá i výuka školáků, výrazně více se na síti sledují různé pořady. Nároky na kvalitu připojení se zvyšují, roste i ochota lidí si rychlejší internet připlatit. Podrobněji viz Internet v domácnostech – průzkum internetového připojení

„Podpora obcí v zavádění vysokorychlostního internetu je prioritou také Českého telekomunikačního úřadu, který poskytuje obcím mnoho informací, příkladů a kontaktů,“ říká vedoucí Jednotného informačního místa zřízeného ČTÚ Martina Mihalovíčová.

„Jsme připraveni pomoci řešit konkrétní problémy, podávat další informace, poskytovat příklady dobré praxe. Konkrétně pracujeme s více než padesáti obcemi a kontaktovat nás je snadné, například přes stránky bconetwork.cz. Na podněty reagujeme do několika pracovních dnů,“ říká vedoucí projektu BCO Michal Manhart.

„Během necelého roku fungování se už realizovalo více než sedm set konzultací se zástupci měst a obcí, což je v současné situaci skvělý výsledek,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Obrátit se na BCO doporučují i Sdružení místních samospráv ČR a Svaz měst a obcí ČR, obě organizace už proto podepsaly s MPO memorandum o spolupráci. „Našimi členy jsou především malé obce, které nemají k dispozici zázemí úřadu s mnoha odborníky a specialisty jako velká města. Pomoc proto potřebují i v oblasti internetu. Jsme za vznik a možnosti BCO rádi,“ dodává předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Spolupráci s BCO v praxi na webinářích popsali i někteří starostové. „My jsme sice větší město, ale internet je tak složitou oblastí, že jsme za podporu ze Ministerstva průmyslu a obchodu a jeho projektu Broadband Competence Office ČR rádi. Počítáme s ní i do budoucna,“ uvádí starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.