Informace z ČEZ Distribuce nově na obecních webech: Banner o odstávkách elektřiny využívá více než tisíc obcí

28. 5. 2021 Skupina ČEZ Veřejná správa online

V rámci kampaně „Léta s letáky končí“ a pokračující digitalizace připravila ČEZ Distribuce pro obce dvě nové služby. První novinkou je rozesílání informací o plánovaných odstávkách do datových schránek obcí s výčtem dotčených adres a orientačním mapovým podkladem. Zároveň si mohou obce umístit na své webové stránky banner, který občany upozorňuje na nejbližší plánované odstávky elektřiny v katastru jejich obce.

O tom, že je o informační banner zájem, svědčí i vysoký počet registrací za 2 měsíce od spuštění. „Aktuálně evidujeme více než tisíc zaregistrovaných obcí. Bannery s rychlým a moderním přístupem k informacím, kdy a kde bude odstávka elektřiny, využívá již každá čtvrtá obec na zásobovacím území ČEZ Distribuce. A za to patří starostům velký dík,“ říká Michaela Kociánová, členka představenstva ČEZ Distribuce.

„V dnešní době je to mnohem jednodušší a pro občany příjemnější způsob, než hledat informace o odstávkách na často potrhaných a rozmočených plakátech, které hyzdily obec. Mnohdy oznámení ani občané nemuseli zaregistrovat. Původně jsme se obávali, že to bude problém pro starší lidi, kteří internet nemají, ale většinu z nich zaregistrovali příbuzní na web ČEZ Distribuce a informace jim teď chodí SMS zprávou na mobil. Registrace je opravdu snadná a informace o odstávkách tak mají občané vždy z první ruky a včas“ vysvětluje Pavel Drda, starosta obce Vidče rozprostírající se mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím.

Jak to funguje?
Po umístění banneru na webové stránky obce se návštěvníkům při každé návštěvě webu informace o plánovaných odstávkách zaktualizuje a automaticky se zobrazí termín nejbližší plánované odstávky v obci. Kliknutím na banner se zobrazí detail odstávkou dotčených adres a orientační mapový podklad. Obce se mohou jednoduše zaregistrovat on-line na www.cezdistribuce.cz/banner a obratem obdrží datovou schránkou unikátní kód s návodem na vložení banneru do svých webových stránek.
Nutnost odstávek
Lidé si dnes stále více uvědomují, že bez elektřiny se v dnešní době neobejdeme a že odstávky jsou nutností, aby distribuční síť fungovala tak, jak má. Jsou důležité pro její údržbu, ale také pro rozvoj sítě a připojování nových zákazníků.
Další varianty, jak získat informace
Svým zákazníkům posílá společnost ČEZ Distribuce zdarma upozornění na plánované přerušení dodávek elektřiny e-mailem a SMS. Stačí se jednoduše zdarma registrovat na www.cezdistribuce.cz/sluzba. Přehledné informace o plánovaných odstávkách jsou také na webu www.cezdistribuce.cz/odstavky, aktuální informační servis včetně přehledu právě řešených poruch nabízí internetové stránky www.bezstavy.cz.

Vladislav Sobol