Dostává se Vám do rukou první ze série článků o kořenových čistírnách a umělých mokřadech. Ty lze využít pro čištění různých druhů vod, zlepšovat pomocí nich klima na venkově i ve městech, získávat jednoduše užitkovou vodu pro použití v budovách či pro závlahy ve veřejném prostoru.
Tento text se bude věnovat využití kořenových čistíren u domů a celých obcí na venkově, další články se zaměří na využití umělých mokřadů na střechách, fasádách, v mokřadních záhonech a o využívání vyčištěné vody ve městech a budovách.
Technologie kořenových čistíren vychází z přirozených mokřadů a samočisticích procesů v řekách. První realizace kořenových čistíren pro odpadní vody pocházejí v šedesátých letech z Německa, kde se zkoušel systém horizontálních a vertikálních kořenových filtrů.
V devadesátých letech se začaly budovat kořenové čistírny i v České republice, kde bylo nutné zejména v malých obcích řešit problémy nečištěných odpadních vod, vytékajících většinou jednotnými kanalizacemi přímo do vodotečí. U několika stovek obcí byly na těchto jednotných kanalizacích vybudovány kořenové čistírny s horizontálními filtry. Pomocí těchto čistíren se podařilo, s omezenými prostředky, za relativně krátkou dobu a bez potřeby budovat novou kanalizaci, zajistit čištění odpadních vod u poměrně velkého počtu obcí. Tyto čistírny splňovaly a dosud plní relativně benevolentní předpisy pro vypouštění odpadní vod. Nepříliš náročná údržby těchto čistíren bohužel často znamenala pro obce posun k údržbě nulové. Známe případy, kdy obec více než deset let nevyvezla primární sedimentační nádrž. Přesto čistírna nadále plnila předepsané limity. Kal ovšem začal pronikat do kořenových polí, která se částečně degradovala. Pro takové čistírny se následně musí odbornou firmou (kořenovky.cz) připravit revitalizace na moderní technologii vertikálních filtrů.
V současné době se navrhují převážně kořenové čistírny s vertikálními pulzně skrápěnými filtry. Tato technologie splňuje požadavky na nejlepší dostupné technologie definované nařízením vlády. Pro jednotlivé domy a již existuje certifikovaná kořenová čistírna splňující parametry nejpřísnější kategorie III a PZV, tj. pro vypouštění do podzemních vod, dle nařízení vlády.
Ve světě jsou kořenové ČOV využívány u domů, obcí, měst i průmyslových aglomerací mimo jiné v Rakousku, Německu, Francii, Itálii, USA, na Blízkém východě i v Asii.
V současné době se v zahraničí a ČR projektují vertikální pulzně skrápěné kořenové filtry. U těchto filtrů je mechanicky předčištěná voda pulzně přiváděna na celý povrch kořenového filtru. Vertikální filtr není zatopen. Při projekci používáme 2 m2 kořenového pole na jednoho obyvatele. Čištěná voda stéká po jemnozrnné náplni filtru a v převážně aerobním prostředí se čistí. Vertikálními filtry se daří čistit vodu hluboko pod limity nejlepších dostupných technologií pro BSK5, CHSKCr, NL, NH4+. V případě požadavků na čištění celkového dusíku se využívá recirkulace vody do předřazeného horizontálního filtru, který může být naplněn z části denitrifikační náplní.
V případě požadavku legislativy či vodoprávního úřadu na odstraňování fosforu, lze technologie kořenové ČOV doplnit o jeho srážení či sorpci.
V praxi se často projektují kořenové čistírny na stávající jednotné kanalizaci. Stále totiž existuje mnoho obcí, z jejichž jednotné kanalizace vytéká nečištěná voda do toku. Kořenové ČOV jsou schopny fungovat na kanalizaci splaškové i jednotné, a dobře se vyrovnávají s kolísáním zatížení. Dotační zdroje státu jsou omezené. Při těchto omezených zdrojích dává smysl vybavit tyto obce kořenovými čistírnami nové generace a připojit je dočasně na stávající i když nedokonalou kanalizaci.
Příklad typické obce 150 EO – kanalizace 36 mil. Kč, čistírna 4 mil. Kč. Pokud má stát k dispozici 40 mil. Kč, může se rozhodnout, zda dokonale odkanalizuje jednu obec, nebo vytáhne z nejhoršího obcí deset. Postupně totiž lze stávající kanalizace dobudovávat. Tento přístup se ovšem nelíbí „betonářské“ lobby, která samozřejmě raději staví čistírnu s kanalizací za 40 milionů než deset za čtyři miliony.
Pokud obec žádnou původní kanalizaci nemá, nebo je neopravitelná – lze nevyhovující obecní kořenovou čistírnu napojit na systém tlakové kanalizace s předřazenou sedimentací v čerpacích šachtách. Tímto řešením se eliminuje provozní nespolehlivost tlakové kanalizace, ale zároveň se využije její ekonomická výhodnost – náklady jsou cca 50 % oproti kanalizaci gravitační. Kořenové ČOV nevadí odsedimentovaná starší voda. Pevné nečistoty se nedostanou do čerpadel tlakové kanalizace. Čímž se eliminuje její největší slabina – havárie čerpadel.
Pokud se obec rozhodne, že stavět centrální čistírnu je nereálné, může se vydat cestou domovních čistíren odpadních vod. A to buď čistíren mechanicko- biologických, jejichž výhodou je nižší cena a zabírají méně prostoru, nebo formou domovních kořenových čistíren. Ty mají výhodu v dlouhé životnosti, odolnosti proti výkyvům zatížení odpadní vodou a ve stabilním čistícím účinku. Jsou však prostorově i finančně o něco náročnější.
Od začátku roku 2021 je k dispozici první certifikovaná kořenové čistírna Filipendula 01 (dodavatel Kořenovky.cz). Lze jí využít v rámci decentralizovaného systému čištění odpadní vody dotovaném SFŽP.
V následujícím textu se budeme věnovat některým mýtům a dezinformacím o kořenových ČOV, které často zaznívají i ze strany zástupců Povodí.
Michal Šperling, Sdružení Kořenovky.cz
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.