Problematika čištění komunálních odpadních vod na venkově je aktuální téma, které zajímá mnoho malých obcí. Právě v malých sídlech je technicky složité a ekonomicky náročné budovat kanalizační systém s jednotnou centrální čistírnou odpadních vod.
Systémovým řešením jsou soustavy domovních čistíren odpadních vod (DČOV) s nepřetržitým monitoringem jejich funkce. Ideální je doplnění čistírny akumulační nádrží, což přispívá k vrácení vody do přírody.
Hlavním důvodem zájmu představitelů obcí o tento způsob hospodaření s vodou spočívá ve skutečnosti, že jde o systém ekonomicky mnohem efektivnější než budování centrálních kanalizačních systémů. Náklady výstavby jsou zpravidla poloviční ve srovnání s klasickým konvenčním systémem. Obec Starkoč v kutnohorském okrese v loňském roce spustila 41 domovních ČOV a podle starosty obce Jana Jiskry dosáhli až 65 % úspor investičních prostředků. Další výhodou tohoto způsobu výstavby je fakt, že veškeré stavební práce probíhají bez nutnosti rozbíjet obecní komunikace a řešit související dopravní omezení. Dalším pozitivem je již zmíněný příspěvek k zadržování vody v krajině, konkrétně v samotném intravilánu obcí. Vyčištěná odpadní voda je vracena do přírody v místě, kde k jejímu znečištění došlo. Využívá se na závlahu zeleně nebo je voda zasakována, což příznivě ovlivní i mikroklima daného pozemku. Odvedení vyčištěné vody do místní vodoteče se zpravidla realizuje jen v třetině provedených instalací. Tento způsob odkanalizování venkova má i neopominutelný výchovný význam, protože uživatelé DČOV jsou jednak pod on-line kontrolou, která zajistí disciplinovaný provoz, a jelikož vyčištěná voda se zpravidla využívá jako voda užitková, je primárním zájmem účastníka, aby čistota vody na odtoku byla co nejlepší. A konečně, využíváním vyčištěné odpadní vody v kombinaci s vodou dešťovou pro užitkové účely se šetří zdroje pitné vody pro potřeby, ke kterým jsou primárně určeny, a to je další výhoda tohoto systému.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond ŽP již od roku 2016 podporují obecní projekty v této oblasti. Starostové obcí jsou informováni o vyhlášených, případně připravovaných dotačních výzvách v rámci Národního programu ŽP. Aby odkanalizování venkova pomocí obecní soustavy domovních ČOV s nepřetržitým monitoringem mohlo být efektivně ekonomicky i technicky provozováno jednou způsobilou osobou (pracovníkem obce), je nezbytné každou DČOV vybavit monitorovací technologií, která umožní vzdálený dohled i řízení provozu. Aktuálně je v tomto směru vyhlášena výzva č. 12/2019, která umožňuje příjem žádostí v období od 2. 3. 2020 až do 30. 6. 2021 nebo do vyčerpání alokovaných prostředků ve výši 200 mil Kč.
Řada starostů už využila dříve vyhlášených dotačních výzev a někteří z nich již prošli nejen přípravnou, ale i realizační fází projektu. Mezi nejznámější akce patří bezesporu již zmíněná obec Starkoč (41 ks DČOV) a obec Rybí (192 ks DČOV – blíže viz samostatný blok). Právě v obci Starkoč se konal počátkem roku seminář a na řadu dotazů se odpovídalo také na několika webinářích, které organizovalo Sdružení místních samospráv (SMS ČR). Prostřednictvím Jana Sedláčka, místopředsedy SMS ČR uvádíme některé dotazy a odpovědi.
Významným dodavatelem systémů decentralizovaných čistíren odpadních vod je společnost Satturn Holešov, která uvádí, že v ČR bylo k 24. dubnu 2020 celkem 374 funkčních DČOV a dalších 385 čistíren je připraveno k realizaci ještě v letošním roce.
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.