K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Obec Dřísy: každá pátá domácnost zde topí tepelným čerpadlem

Datum: 13. 5. 2020, zdroj: DZ Dražice, rubrika: Regiony

Řada obcí v České republice se potýká se zhoršenými rozptylovými podmínkami, které způsobuje především hustá doprava a nekvalitní spalování uhlí nebo odpadu. Ovzduší znečištěné silnými emisemi škodlivých látek má nepříznivý vliv na lidské zdraví: oslabuje imunitu a poškozuje dýchací soustavu. Válku smogu proto vyhlásila obec Dřísy ve Středočeském kraji, kde je aktuálně instalováno téměř 70 tepelných čerpadel na zhruba 1150 obyvatel.

Obec Dřísy
Obec Dřísy

V obci s 347 trvale obydlenými domy tak přibližně každá pátá domácnost vytápí nebo ohřívá vodu ekologicky a energeticky úsporně. Tepelné čerpadlo bude mít i první místní veřejná budova: obecní dům, jehož součástí je obecní úřad.

Prvním tepelným čerpadlem v Dřísech byl model systému země-voda NIBE F1245 s plošným kolektorem, v současnosti zde převažují spíše tepelná čerpadla systému vzduch-voda (např. NIBE F2120 nebo F2040) se snazší instalací a rychlejší ekonomickou návratností. Od instalace prvního tepelného čerpadla již uběhlo téměř 11 let a od té doby se tento typ environmentálně šetrného zařízení v obci doslova zabydlel. Z 345 rodinných domů jej totiž využívá jako hlavní zdroj tepla téměř 70 a vzhledem k rostoucí oblibě ekologických způsobů vytápění se dá předpokládat, že počet instalací bude i nadále růst.

„Všechna tepelná čerpadla byla dosud instalovaná pouze v rodinných domech. Protože se však dlouhodobě snažíme jít příkladem také okolním městům a vesnicím, rozhodli jsme se vypsat výběrové řízení na změnu vytápění v obecním domě, jehož součástí je obecní úřad. Neuvažujeme samozřejmě o ničem jiném než o tepelném čerpadle,“ komentuje Ivana Frajová, starostka obce Dřísy, a dodává. „Díky místním obyvatelům, kteří si vyměnili starý kotel za ekologický zdroj tepla, nás již tolik netrápí zápach z kouřících komínů ani výrazně zhoršené rozptylové podmínky. Prostě se nám zejména v zimě mnohem lépe dýchá. Díky státním příspěvkům v rámci tzv. kotlíkových dotací a Nové zelené úsporám si navíc mohou tepelné čerpadlo pořídit i naši senioři, jimž tak výrazně ubyde práce. Nemusí totiž řešit neustálé a únavné přikládání pod kotel, na které jim už často nezbývalo dost energie. Zanedbatelná pro ně není ani následná úspora nákladů na vytápění a ohřev vody.“

O instalaci a pravidelný servis tepelných čerpadel se v obci stará společnost Smart Energy. Téměř 80 % z nich tvoří tepelná čerpadla NIBE, mezi nimiž dominují modely systému vzduch-voda. Ty lze totiž instalovat prakticky v jakémkoli terénu, a navíc se snadno ovládají a udržují. „Tepelné čerpadlo systému vzduch-voda v kombinaci s vnitřní jednotkou slouží k energeticky úspornému a ekologickému vytápění, ohřevu vody nebo chlazení rodinných i bytových domů, veřejných budov a průmyslových objektů. Počáteční investice vložená do jeho pořízení a instalace je poměrně nízká, protože ke svému provozu nepotřebuje zemní vrt, přívod zemního plynu, kouřovod, ventilaci ani komín,“ konstatuje Jiří Sedláček, ředitel prodeje společnosti NIBE Energy Systems CZ.

TOPlist
TOPlist