K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
56. Den malých obcí

Starostové často osobně organizují šití a distribuci roušek

Datum: 20. 3. 2020, zdroj: FYI, rubrika: Ostatní

Velkou vlnu solidarity a sousedské výpomoci spustil nedostatek roušek a respirátorů, se kterými se Česko momentálně potýká. Starostové a obecní zastupitelstva si však v nenadálé situaci umí poradit. Přes Mobilní Rozhlas, platformu pro chytrou obecní komunikaci, úspěšně organizují dobrovolníky a dobrovolnice z okolí, kteří pro své spoluobčany šijí domácí roušky. I díky tomu mohou například senioři vyjít ven na nákup.

Aktuální nařízení vlády o nutnosti mít roušku či jinou pokrývku úst zastihlo starosty připravené. Díky zapojení občanů prostřednictvím Mobilního Rozhlasu denně proudí na místní obecní zastupitelstva davy lidí, kteří pro své spoluobčany ušili domácí roušky. Ty jsou posléze distribuovány potřebným, kteří nemají možnost si je jinak obstarat.

Například v městské části Brno-Jundrov distribuci organizují místní hasiči, kteří prostřednictvím Mobilního Rozhlasu vyzývají občany, aby se dostavili pro bavlněné roušky od místních dobrovolníků. Město Bakov nad Jizerou mimo jiné vyzývá občany, aby si zavolali na sekretariát města dohodli se, kolik roušek potřebují. Zároveň vyzývají další spoluobčany, aby se na této občanské aktivitě podíleli také. Podobných případů byly zaznamenány stovky a další vzhledem k vládním nařízením přibývají.

„Reakce starostů a místních zastupitelstev nás nepřestává v pozitivním slova smyslu udivovat. Denně chodí skrz naší platformy stovky až tisíce zpráv o tom, jak občané šijí pro své sousedy roušky a těší nás, jak k tomu starostové přistupují. Přes všechny administrativní a bezpečnostní problémy, které musí řešit, tak neváhají a organizují distribuci roušek mezi potřebné,“ přibližuje Ondřej Švrček, zakladatel platformy Mobilní Rozhlas.

Platforma Mobilní Rozhlas v současné době poskytuje všem nezapojeným českým obcím a městům chytrý systém pro krizovou komunikaci. V současné době je do chytrého ekosystému zapojeno více než 700 měst a více než 350 tisíc obyvatel.