K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Vybavenost obcí – SMS ČR zmapovalo obce do deseti tisíc obyvatel

Datum: 25. 2. 2020, zdroj: OF 1/2020, rubrika: Regiony

Sdružení místních samospráv ČR mapovalo v uplynulých třech letech vybavenost více než šesti tisíc obcí do deseti tisíc obyvatel. Podrobným terénním mapováním sdružení zjišťovalo údaje celkem ve čtrnácti kritériích. Shromážděné údaje tvoří geolokační informační systém AGIS SMS ČR, který je k dispozici obcím a bude také pravidelně aktualizován.

Stanislav Polčák a Klára Dostálová představili výsledky projektu mapování vybavenosti obcí
Stanislav Polčák a Klára Dostálová představili výsledky projektu mapování vybavenosti obcí

SMS ČR zjišťovalo, zda jsou v obcích do deseti tisíc obyvatel k dispozici následující položky občanské vybavenosti – prodejna potravin, restaurace/hospoda, základní škola, mateřská škola, praktický lékař, pediatr, zubař, lékárna, pošta, vodovod, čistička odpadních vod, kulturní sál a sportoviště. Jedná se o kritéria, která vystihují, zda v dané obci jejím obyvatelům nechybí některá ze základních služeb, které si oprávněně spojujeme s komfortním životem současného období. „Podle toho, kolik z výše uvedených kritérií obec naplnila, byly všechny obce v ČR indexovány a výsledek jsme promítli do přehledných map,“ vysvětluje Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv.

Shromážděné údaje poskytují velice dobrou představu o tom, jak jsou na tom jednotlivé regiony z hlediska základní vybavenosti obcí. Nepřekvapuje, že horší situace z tohoto pohledu je v oblastech vnitřní periferie, to jsou území, ležící na hranicích krajů. „Nejhůře dopadla Vysočina, což je dáno také velkým počtem obcí v tomto kraji,“ komentuje Stanislav Polčák, a dodává: „Není jistě náhoda, že právě v těchto regionech jsme v rámci jiného šetření zaznamenali nejvyšší míru záporné migrace, která je způsobená stěhováním do větších, lépe vybavených aglomerací.“

Efektivní řízení celé regionální politiky musí vycházet z potřebné datové základny, a to i v oblasti vybavenosti obcí. Souhrnná data v této oblasti nebyla často dostupná či byla neúplná, případně zastaralá. „Proto jsme se rozhodli finančně podpořit Sdružení místních samospráv ČR při mapování vybavenosti obcí a tato spolupráce se ukazuje jako velmi přínosná. Získaná data využíváme například při tvorbě koncepčních dokumentů a zároveň jako podklad pro správné nastavení našich dotačních titulů“, uvedla Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj.

Mapování obcí do 10 000 obyvatel v rocích 2017–2019 podpořeno MMR ČR
Mapování obcí do 10 000 obyvatel v rocích 2017–2019 podpořeno MMR ČR
TOPlist
TOPlist