Hostem konference Venkov 2018 byl také Dr. Erwin Pröll, předseda Evropské pracovní společnosti pro rozvoj venkova a obnovu vesnice, s jehož jménem se pojí počátky obnovy venkova u nás.
V roce 1990 vzájemné kontakty mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem, kde byl tehdy Dr. Pröll zemským hejtmanem, umožnily poznat Program obnovy vesnice, který Rakušané úspěšně realizovali. Uskutečnilo se několik desítek návštěv rakouských vesnic a prohlídek výsledků obnovy. Již v dubnu 1990 vyšla první publikace, obsahující překlady dolnorakouských a bavorských směrnic pro obnovu vesnic, která byla inspirací k tvorbě českého Programu obnovy vesnice. Skupina projektantů a zástupců kraje se v červnu 1990 účastnila slavnosti obnovy vesnice v Hainburgu, kde vznikla dohoda o uspořádání semináře v Brně o rakouských zkušenostech s uskutečňováním obnovy venkova.
Organizátorem semináře byl Ing. Jan Kruml, pozdější předseda Spolku pro obnovu venkova a iniciátor soutěže Vesnice roku. Seminář byl prvním krokem k realizaci obnovy venkova v našich podmínkách a sborník jeho dokumentů byl první motivační publikací a také učebnicí metod obnovy venkova, založené na angažovanosti občanů a cílevědomé spolupráci vládní politiky. Tehdejší projev Erwina Prölla ani po téměř třiceti letech neztratil na aktuálnosti.
Jsem velice šťasten, že se obnovují vztahy mezi námi. Spolupráce již počala mezi našimi a vašimi odborníky a těší mne, že obnova vesnice má u vás dobrý ohlas. Politika obnovy venkova je vskutku ideou, překračující hranice a stane se součástí globálního evropského proudu. Budoucí spojená Velká Evropa nemůže na malou vesnici zapomenout, naopak: musí dbát, aby byla prosperující, kulturně aktivní a vzkvétala v čistém prostředí.
Především je důležité, abychom si řekli o filozofii obnovy vesnice a o cílech této politiky: Výchozí situace je na obou stranách rozdílná. Na vaší straně musíte provést velké nápravy chyb, způsobených stranickým centralismem. My jsme se dostali pod kola technicistického pokroku. Vše jsme podřizovali materiálnímu blahu a ztratili jsme cit pro tradici, pro harmonii, pro lidské měřítko. Odnaučili jsme se žít společně a stávali jsme se společností egoistů. Teprve po kritickém zhodnocení naší minulosti můžeme vyjádřit ideový základ úsilí o novou vesnici: Obnova musí vzejít z ní samé. Nemůže přijít z města, či z centrálních úřadů. Venkovští lidé to cítí nejlíp. Vlastní iniciativa zdola je základem správné venkovské politiky. Obnova vesnice musí být společnou věcí i pojivem, udržujícím společnost.
Ve venkovské politice je možné pomocí osvěty a motivace dosáhnout dobrých výsledků. Naše společnost je jedinečnost, kterou cítíme nejen v našich mozcích, ale především v našich srdcích. Citový vztah je pro čin o mnoho důležitější a při motivaci musíme sázet na srdce a já jsem přesvědčen, že sázíme dobře.
Jako zemský politik jsem často na cestách po naší zemi. Když se pozdě večer vracím, usínám. Když se v naší malé vesnici – kde znám každý dům a vinařský sklep – probudím, mám krásný pocit: Jsem doma. To je ta moje, ta naše vesnice, která je jediná v celém světě. Zde jsem doma.
Na tento vztah k domovu musíme vsadit v obnově vesnice. Právě to je podstatné, aby naše budoucí Velká Evropa zůstala natrvalo naším domovem pro dalších tisíc let. Žádná uniforma, žádná „čistá“ architektura, ale identifikace každého občana v jeho prostředí, s pocitem „tady jsem doma“, se všemi výhodami i nevýhodami místa. Tento vztah k místu je důležitý u nás, ale i u vás, i také v celé Evropě.
Závěrem shrnuji hluboké přesvědčení, že vesnická politika má budoucnost:
To je vrchol našich pocitů a snažení – cítit se doma. Důležité je, abyste našli sílu radovat se i z drobných úspěchů. Malé úspěchy se budou množit a vytvoří úspěch velký. Přeji vám ve vašem díle a společenství hodně zdaru.
na základě podkladů Ing. Jana Krumla
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.