K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Školy mohou spořit a modernizovat zároveň

Datum: 22. 11. 2018, zdroj: OF 4/2018, rubrika: Ostatní

Ve třetině škol a školek dosluhují kotle, učitelky si stěžují, že ve třídách je zima a na chodbách vedro. „Kde máme vzít na modernizaci kotelen, na chytrý regulační systém, když provozní náklady činí 30 procent rozpočtu?“ To jsou často zastupitelstvy uváděné důvody, proč nelze modernizovat energetické hospodářství v objektech v majetku obcí, měst nebo krajů.

Odpovědí může být využití metody EPC (z angl. Energy Performance Contracting), což se do češtiny volně překládá jako energetické služby se zárukou úspor. Základním principem EPC je, že investice do modernizace energetického hospodářství se splácí z budoucích úspor energie, které tato opatření přinesou. Výše úspor je garantována smluvně, pokud by byla nižší, rozdíl doplatí dodavatel.

Vyplatí se i menším

EPC lze použít tam, kde roční účty za energie (elektřina, voda, plyn či vytápění) přesahují alespoň 1 mil. Kč. Díky osmi – až dvanáctiletému dodavatelskému financování lze takto proinvestovat částku odpovídající zhruba desetileté úspoře nákladů. EPC je vhodné pro soubor objektů s vysokou spotřebou energie a s horší energetickou účinností, jakou jsou školy, nemocnice, ale i radnice, kulturní a sportovní objekty, domy pro seniory, veřejné osvětlení a další. Na takový projekt už dosáhne i obec s 5500 obyvateli. Příkladem může být Horní Slavkov, který v loňském roce se svým projektem získal 2. místo v soutěži o nejlepší připravovaný EPC projekt pořádané Asociací poskytovatelů energetických služeb (APES).

O tom, že EPC se vyplácí, může svědčit i fakt, že od realizace prvního projektu v roce 1993 byly do dnešního dne metodou EPC proinvestovány téměř 3 mld. Kč, které zákazníkům přinesly úspory za 3,5 mld. Kč. Od roku 2015 je EPC součástí zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, jako jedna z účinných metod naplňování cílů národního akčního plánu energetické účinnosti/efektivity.

Rizika nese dodavatel

V souvislosti s EPC se nejčastěji mluví o výhodném způsobu financováni, ale důvodů, proč se rozhodnout pro využití této metody, je víc. Město či obec mají například smluvně zaručena „černá“ čísla, garantující úspory. Dodavatel ručí za úspory a návratnost vynaložených prostředků.

Za celý projekt ručí jen jeden dodavatel (poskytovatel energetických služeb). Obec má zajištěnu transparentní prokazatelnost úspor díky energetickému managementu, který je nedílnou součástí EPC. Tuto výhodu vyzdvihuje i operační program Životní prostředí. Díky využití EPC může obec obdržet až o 5 % vyšší dotaci, např. na zateplení či výměnu oken nebo dveří v kombinaci s EPC.

Lepší klima pro kolínské děti

Mateřská škola v Kolíně, zdroj Enesa
Mateřská škola v Kolíně, zdroj Enesa

Trh EPC roste podle odhadů o téměř 17 % ročně. V sektoru měst, obcí a krajů je toto číslo vyšší. Jen v loňském roce začali pomocí EPC šetřit ve Velkém Oseku, Jilemnici, Mnichově Hradišti a v Kolíně. Právě kolínský projekt je dobrým příkladem, jak energeticky úsporná opatření na vytápění, osvětlení a hospodaření s vodou za 30 mil. Kč přinesou městu každoroční úsporu energie ve výši 3 mil. Kč. Poskytovatelem projektu je společnost Enesa z ČEZ ESCO. Na začátku byla odborná analýza, na jejímž základě bylo do projektu vybráno 14 objektů: devět základních a dvě mateřské školy, radnice, společenský dům a malý zámeček. Zde budou do konce roku 2018 realizována všechna navržená úsporná řešení. Do projektu byla zahrnuta i určitá část prosté obnovy zařízení vzhledem k jeho dožití, proto poměr mezi investicí a úsporou není tak výhodný jako u jiných projektů. Přesto je použití EPC užitečné – byla nalezena optimální udržitelná varianta modernizace. Ve dvou školách dojde k renovaci otopných soustav, všude budou instalována úsporná svítidla LED a spořiče vody.

Často diskutovanou otázkou je špatná kvalita ovzduší ve třídách. Do projektu je proto zahrnuta také instalace vzduchotechniky v jedné ze škol, za kterou město zaplatí 5,3 mil. Kč. „Ceny za projekt se pohybovaly kolem osmi milionů, takže nám se to povede o hodně levněji,“ pochvaluje si kolínský místostarosta Michael Kašpar. Zásadní změnou je využití automaticky ovládaných ventilů na topných tělesech. Hlavice jsou součástí systému IRC (individual room control), který umožňuje nastavení a sledování teploty v jednotlivých místnostech podle způsobu využití, rozvrhu či pracovní doby tak, aby při zachování teplotního komfortu nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energií.

Data z provozu jsou shromažďována v centrálním dispečinku a tvoří základ energetického managementu, který je důležitým prvkem každého EPC.

„Charakteristickým rysem těchto projektů je komplexnost. Pro dosažení maximálního efektu je třeba data z provozu průběžně sledovat a systém energeticky úsporných opatření ladit jako orchestr po celou dobu trvání projektu,“ vysvětluje Ivo Slavotínek, manažer odboru rozvoj ČEZ ESCO, a dodává: „Ze zkušeností s podobnými projekty v Praze 13, Jablonci nad Nisou, Písku a dalších městech víme, že počáteční výše smluvně zaručených úspor, která v Kolíně činí 22 procent, se v průběhu projektu díky energetickému managementu ještě zvyšuje.“ První konkrétní výsledky budou známy po skončení topné sezony 2018/2019.