Omezit plýtvání

6. 6. 2018 OF 2/2018 Školství

Až 48 000 tun jídla ročně, tedy přibližně 238 tun každý den vyhodí děti, žáci a studenti v českých školních jídelnách. Rodiče za vyhozené jídlo každý rok zaplatí až 2,5 miliardy korun.

Skutečně zdravá škola

Podle zaměstnanců školních jídelen skončí jako odpad 20 až 35 procent připraveného jídla, což představuje ročně 27 tisíc až 48 tisíc tun potravin. Toto množství si můžeme představit jako 1600 plně naložených nákladních vozů Tatra o nosnosti 30 tun. Pokud by se nákladní auta postavila za sebe, tvořila by kolonu dlouhou 5,6 kilometru. Pokud toto množství přepočteme na porce o velikosti 500 gramů, tak se každý rok vyhodí 24 milionů porcí pokrmů. Rodiče každý rok celkem za školní stravování svých dětí zaplatí přibližně 7,5 miliardy korun. Z toho vyplývá, že až 2,5 miliardy korun (35 %) skončí jako odpad.

Iniciativa Skutečně zdravá škola proto přichází s výzvou ke snižování plýtvání potravinami nejen ve školních jídelnách. Akce Miluji jídlo, neplýtvám zavazuje školy snižovat množství odpadu ve školních jídelnách. Do výzvy se zatím zapojilo 11 škol. Následně poté, co se školy do výzvy zapojí, by učitelé měli provést mezi žáky a studenty osvětu o problematice plýtvání potravinami a představit jim možnosti jeho předcházení. Předcházení a snižování plýtvání potravinami je jednou z nejlepších možností, jak zachovat přírodní zdroje a chránit přírodu. Navíc to vychovává děti k úctě k jídlu v době, kdy stovky milionů lidí na světě každý den hladoví – nemluvě o snižování nákladů na nákup potravin, nákladů za odvoz odpadů z jídelny atd.

Záštitu výzvě „Miluji jídlo, neplýtvám“ udělila Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstvo životního prostředí České republiky a ministr zemědělství ČR.