K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Půda a ekonomický zájem obcí

Datum: 28. 3. 2018, zdroj: OF 1/2018, rubrika: Ostatní

Rostoucí cena zemědělské půdy v ČR přitahovala zejména v posledních dvou letech více než kdykoli předtím, zájem investorů o nákup této půdy. To podpořilo již tak rostoucí ceny půdy, které se jen v průběhu roku 2016 meziročně v průměru zvýšily o více než 25 % („Zprávy o trhu s půdou,“ vydává společnost FARMY.CZ).

Růst cen přitom pokračoval i loni, především na počátku roku 2017, přičemž za celý loňský rok se ceny zvýšily o dalších zhruba 15 procent. V současné době sice ceny půdy už tak rychle nerostou, to je ale dáno vyčkáváním investorů, zdali bude přijat některý z četných, byť zatím odmítnutých, návrhů zákonů stanovující předkupní právo na zemědělskou půdu zemědělcům, kteří na nich hospodaří. Kromě řady ústavních rizik i strategických problémů (nástroj na další možnou koncentraci půdy v majetku velkých společností) by takový zákon růst cen půdy minimálně na čas zastavil, mimo jiné proto, že by se výrazně snížil okruh možných nových nabyvatelů půdy.

Tak či tak je ale zřejmé, že obce a města jakožto vlastníci půdy by měly vývoj cen půdy ve svém vlastním zájmu sledovat, a zároveň také sledovat, v čím zájmu je a bude půda nakupována. Část nakupujících přitom preferuje zájmy vlastní, a nakupuje půdu s vidinou jejího dalšího zhodnocení pro sebe, část nakupujících operuje jako zprostředkovatel nákupu půdy pro hospodařící zemědělce. Některé společnosti ale postupují primárně v zájmu prodávajících vlastníků. To v praxi znamená, že se snaží pro vlastníka, tedy například i obec, vyjednat co nejvýhodnější cenu. Takovým příkladem je mimo jiné i zmiňovaná společnost FARMY.CZ, která dosahuje v průměru o 20 až 30 procent výhodnějších prodejních cen pro vlastníky.

Naopak v zájmu zemědělců působící firmy nakupují půdu z pohledu zemědělců levněji, což je ale vždy na úkor vlastníků. Při uvažovaných transakcích spojených s prodejem nebo nákupem půdy by si tedy měly obce rozmyslet, na koho se obrátit v souladu se svými zájmy. Rozdíl v cenách, kdy se hektar půdy prodává v ČR v průměru už za 235 000 korun, může být totiž značný.

-ph-

TOPlist
TOPlist