K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí

Datum: 15. 11. 2016, zdroj: MPSV ČR, rubrika: Sociální problematika

Díky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.

„Mikrojesle jsou velmi praktickým nástrojem pro obce, kde aktuálně nemají dostatek míst pro děti v předškolních zařízeních. Právě obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo musí být partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Náklady na vybudování a provoz jsou nižší než náklady na zřízení školky. Podle pravidel vždy jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí, kterým je tak zajištěn individuální přístup. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. Rozsah umístění dítěte si dohodne sám rodič s provozovatelem.

Zájemci o vybudování a provoz mikrojeslí mohli podávat žádosti v rámci výzvy číslo 126 a 127 „Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích“, vyhlášené v Operačním programu Zaměstnanost. Hodnotící komise posléze vybrala nejúspěšnější projekty. Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, zaměstnavatel nebo rodič, který v nich bude pečovat o vlastní děti. Pokud je však zřizovatelem někdo jiný než obec, musí být obec partnerem projektu. MPSV bude s vybranými zřizovateli nadále úzce spolupracovat a poskytne jim podporu formou poradenství. Z Evropského sociálního fondu bude na projekt vyčerpáno 105 352 332 Kč (více informací).

Přehled vybraných projektů v krajích
Jihočeský kraj Milevsko
Jihomoravský kraj Brno (2), Brno-Černovice, Brno-Vinohrady, Brno-Židenice, Brno-Černá Pole, Znojmo, Hevlín
Karlovarský kraj Mariánské Lázně
Kraj Vysočina Nové Město na Moravě
Královéhradecký kraj Všestary, Smiřice (2)
Moravskoslezský kraj Bohumín, Ostrava-Svinov, Bruntál a Ostrava-Poruba
Olomoucký kraj Bílá Voda, Velká Bystřice, Horní Moštenice, Bílovice-Lutonín, Moravský Beroun
Pardubický kraj Pardubice, Holice
Plzeňský kraj Plzeň-Bory
Středočeský kraj Mnichovice, Miřetice, Kolín, Chyňava, Neratovice,

Čelákovice

Ústecký kraj Krupka, Žatec, Proboštov
Zlínský kraj Zlín, Kroměříž (3), Slušovice (2), Horní Bečva, Valašské Klobouky (2), Valašské Meziříčí (2), Zašová (2), Hutisko-Solanec

Petr Habáň

TOPlist
TOPlist