Finanční prostředky na bankovních účtech územních samospráv rostou a koncem minulého roku dosáhly výše 115,0 mld. Kč, přičemž na úrovni obecních rozpočtů došlo za poslední rok k zvýšení o 8,1 mld. Kč. Jedná se o dlouhodobý trend, který je na jedné straně odrazem rostoucích příjmů obcí a na druhé straně výrazem jejich obezřetné výdajové politiky.
Obce si vytvářejí finanční rezervu pro budoucí investiční projekty, na nečekané výdaje či nenadálý výkyv v příjmech. Na druhu stranu tyto peníze, které většinou leží na účtech v bankách, obcím mnoho nevynášejí. Tyto volné finanční prostředky je však možné efektivně zhodnocovat.
V hospodaření města s finančními prostředky ovšem nemůže být motivem vidina rychlého zisku, ale především snaha být dobrým hospodářem a nenechat prostředky ležet na běžných účtech. V Táboře takto postupujeme, přestože dosažené výnosy, ve srovnání s celkovou výší rozpočtu, neznamenají rozhodující příjem města. Dle zkušeností je extrémně důležitá bezpečnost při investování a spolehlivost správce.
Město začalo využívat tento instrument v roce 1999, kdy získalo větší objem peněz z převodu práv k akciím distribučních společností. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednorázové neopakovatelné kapitálové příjmy, rozhodlo zastupitelstvo města o jejich alokaci především na rozvojové investice, velké rekonstrukce a sanaci zanedbanosti bytového fondu. Takové projekty vyžadují čas na přípravu, a proto jsme hledali možnosti zhodnocení inkasovaných prostředků do doby realizace projektů.
Jednání s bankami a investičními společnostmi ukázala, že vhodným způsobem bude správa aktiv, tedy vytvoření a aktivní řízení portfolia vybraných instrumentů finančních trhů odborným správcem. Tento krok se ukázal jako správným. Následně jsme rozšířili spolupráci o dalšího správce a v roce 2009 vytvořili i třetí portfolio a to jednak, abychom dodrželi zásadu diverzifikace a také abychom měli srovnání. V současnosti v portfoliích máme uloženo přes 300 miliónů korun a aktuální zhodnocení se v pololetí pohybovalo kolem 2,40 % p. a.
Správa aktiv vychází z domluvené a pro správce závazné investiční strategie. Investiční strategie je průběžně vyhodnocována a upravována nejen podle vývoje trhů, ale i podle potřeb města, jak co se týče výše objemu spravovaných prostředků, tak i míry rizika.
Nejtěžší jsou samozřejmě začátky. Bylo nutné vyhodnotit situaci a stanovit základní principy a postupné kroky:
Kromě správy aktiv město samozřejmě využívalo a v některých případech dosud využívá i další instrumenty, např. spořící účty, termínované vklady, repo-operace, cash pooling. Správa aktiv je ve srovnání s ostatními způsoby v dlouhodobém horizontu velmi efektivní a přináší bonus odbornosti správce a uvolnění časového prostoru.
Ing. Dana Daňková, vedoucí odboru financí, MěÚ Tábor
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.