Radnice mají zájem zapojovat veřejnost do rozhodování, nová metodika obcím usnadní první krůčky s „participací“

23. 3. 2016 Agora CE Reforma veřejné správy

Stále více obcí zapojuje své občany do rozhodování o místě, kde žijí. Mnohé radnice řeší „participativně“ rozhodování o veřejných prostranstvích, přípravu dlouhodobých strategických plánů obce, nebo nechávají obyvatele rozhodovat o části investic v tzv. participativním rozpočtu.

Nezisková organizace Agora Central Europe dlouhodobě pomáhá participativní metody prosazovat. Na konferenci Dobrá radnice 2016 představí nově vytvořenou Metodiku participativního rozpočtu pro české obce a Metodiku participace, které by měly obcím zapojování veřejnosti usnadnit.

Městské části Prahy

Již tři městské části Prahy mají participativní rozpočet, v němž mohou obyvatelé navrhovat, co by měla radnice vylepšit. Sami lidé pak mezi jednotlivými návrhy v hlasování vybírají to, co městská část zrealizuje. Na Praze 10 hlasovalo o rozdělení částky 5 milionů přes 5000 lidí, hlasování na Praze-Zbraslav o rozdělení 600 tisíc korun se zúčastnilo 678 lidí a na Praze 3 právě začalo podávání návrhů. Do 15. dubna obyvatelé Prahy 3 nad 15 let mohou navrhovat jednotlivé projekty do 300 tisíc korun, celkově radnice vymezila do tzv. participativního rozpočtu 2 miliony. Podrobné informace najdete na www.participativni-rozpocet.cz.

Metodika pro další obce

Další obce participativní rozpočet spouštějí či připravují – např. Ostrava-Jih, Žďár nad Sázavou nebo Rumburk. Pro další radnice, které by rády zapojily obyvatele do rozhodování o rozpočtu, připravila nezisková organizace Agora Central Europe přehlednou metodiku participativního rozpočtování, kterou představí na konferenci Dobrá radnice 23. a 24. března.

Na konferenci dorazí přes 60 zástupců radnic, a to jak politiků, tak úředníků, ale i řada lidí z neziskových organizací. Pro obce proběhnou praktické diskusní semináře, v nichž se městské části s participativními rozpočty podělí o své zkušenosti, a workshop, na kterém si zástupci obcí pod vedením koordinátora participativních rozpočtů Vojtěcha Černého z Agora CE budou moci naplánovat proces participativního rozpočtu na míru pro své vlastní obce.

Pavlína Kroupová