Z modulů se staví rychle a levně

5. 2. 2016 OF 5/2015 Školství

Na dotazy k modulovým stavbám odpovídá Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, s. r. o.

V září 2015 byla slavnostně otevřena nová modulová školka
s kapacitou 25 dětí a školní jídelna v obci Lesnice u Zábřehu
na Šumpersku
V září 2015 byla slavnostně otevřena nová modulová školka s kapacitou 25 dětí a školní jídelna v obci Lesnice u Zábřehu na Šumpersku
Pro jaké stavby se nejvíce hodí modulová technologie?
Z jednotlivých modulů lze jako ze stavebnice rychle a levně postavit budovy pro nejrůznější účely. Díky jejich flexibilitě je možné lehce měnit dispozici, kapacitu nebo funkci objektu a v případě potřeby ho celý rozebrat. Moduly se využívají zejména při stavbě prodejen, kanceláří, výrobních ploch, zázemí sportovišť a stavenišť nebo třeba jako festivalové showroomy. Velmi dobře se také hodí pro objekty zřizované veřejnou správou – například pro ubytovny, domy seniorů nebo základní a mateřské školy. Modulovou školu či školku je totiž možné postavit během letních prázdnin a až o třetinu levněji než klasickou zděnou stavbu. Snadná montáž dává obcím šanci pružně reagovat na demografický vývoj a kapacitu školských zařízení. Zájem o tato řešení je však v Česku zatím poměrně nízký. Od roku 2009 do letošního roku bylo v Česku a na Slovensku postaveno jen 71 mateřských a základních škol z modulů, z toho naše společnost realizovala téměř třetinu, konkrétně 19 školských objektů.
Novou školku z modulů Touax postavil pro obec Králův Dvůr v roce 2014. Tato novostavba s vizuálně zajímavou fasádou pojme 50 dětí, pro které je ve dvou odděleních k dispozici kromě pracoven a heren také šatna, výdejna jídel a sociální zařízení.
Novou školku z modulů Touax postavil pro obec Králův Dvůr v roce 2014. Tato novostavba s vizuálně zajímavou fasádou pojme 50 dětí, pro které je ve dvou odděleních k dispozici kromě pracoven a heren také šatna, výdejna jídel a sociální zařízení.
Čím si nízký zájem o školská zařízení z modulů vysvětlujete?
Povědomí o přednostech modulových staveb není v Česku tak vysoké jako například v Německu. Konkrétně v Hamburku se školská zařízení stavějí téměř jen z modulů. Celou naši republiku přitom trápí nedostatečné kapacity škol a školek – ve školním roce 2014/2015 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy evidovalo téměř 51 000 nepřijatých žádostí o umístění dětí do mateřských škol. Vláda nyní schválila rok povinné předškolní docházky, který by měl platit od roku 2017. Nároky na kapacitu se tak ještě zvýší. Kromě nízkého povědomí se veřejná správa potýká především s nedostatkem finančních prostředků. Za správný krok tak považujeme zřízení fondu na podporu rozvoje výukových kapacit mateřských a základních škol zřizovaných územně samosprávnými celky. Ministerstvo školství spustilo další kolo „programu 133 310“, ve kterém mohly obce do 21. 12. 2015 žádat o dotace. Získat mohou příspěvek v rozmezí 2 až 30 milionů korun. Přínosem je, že obci stačí předložit věcný záměr, nikoliv drahou konkrétní projektovou dokumentaci. Má tak lepší možnost zajistit nejvhodnější formu výstavby. Právě poměr cena/výkon jednoznačně hovoří ve prospěch modulů, protože levnější technologie ve srovnatelné kvalitě v tuto chvíli neexistuje. Modulové objekty splňují veškeré tepelně-izolační vlastnosti a mají dostatečnou estetickou úroveň. Dnes již není poznat rozdíl proti zděné konstrukci.
Jednou z prvních realizací modulových školek v tuzemsku byla mateřská škola v Poříčanech. Již téměř  let sem jezdí zastupitelé obcí z celé republiky získat zkušenosti s výstavbou a provozem modulové školky.
Jednou z prvních realizací modulových školek v tuzemsku byla mateřská škola v Poříčanech. Již téměř 5 let sem jezdí zastupitelé obcí z celé republiky získat zkušenosti s výstavbou a provozem modulové školky.
Tyto dotace může obec získat, když je nebo se stane vlastníkem nemovitosti. A co možnost pronájmu?
To je nevýhoda těchto dotací. Dovolují obcím stavět nová zařízení, ale nenutí je řešit, kde vezmou peníze na jejich správu a údržbu v době, kdy už je nebudou potřebovat. Pro zřizovatele by byl často výhodnější pronájem, například když očekává větší vlnu dětí do mateřské školy, ale přitom ví, že počet předškolních dětí po letech opět klesne a pro nový objekt nebude mít využití. My nájemní modulové objekty samozřejmě stavíme, v Německu je Touax jedním z lídrů na trhu nájemních školských zařízení. V České republice je první vlaštovkou základní škola v Tuklatech na Kolínsku, kde jsme v loňském roce postavili první školský objekt do nájmu.
Výpočet nájemného pro školská zařízení je podobný jako pro kanceláře – výši určuje velikost prostoru, délka pronájmu a vybavení objektu. Počítá se na metry čtvereční nebo moduly na měsíc a zákazník hradí ještě související náklady s umístěním a vybudováním objektu (přeprava, montáž, demontáž atd.). Po skončení nájmu objekt rozebereme a moduly odvezeme na naše depa. Nebo můžeme objekt přesunout na jiný pozemek zákazníka a třeba i změnit jeho funkci, například na dětské centrum, knihovnu apod.
Mateřská škola Meziškolská na Praze 6
Mateřská škola Meziškolská na Praze 6. K této největší modulové školce v Praze její ředitelka Zdeňka Dohnalová uvedla: „Když jsme řešili variantu výstavby nové školky, protože jsme museli starou kvůli nebezpečnému azbestu zbourat, nad představou kontejnerové školky jsme váhali. Ale realizace nás přesvědčila, že jsme se rozhodli dobře. Budova, která byla postavená v rekordním čase, je moc hezká a děti i rodiče z ní byli nadšeni.“
Zmínil jste příklad trhu v Německu. Jaký je tedy zájem o modulové stavby v Evropě?
V západní a severní Evropě jsou modulové stavby vnímány jako běžné moderní objekty, většinou tam ani neřeší překrývání pohledovou fasádou, které často děláme u nás. Například ve Finsku jsme stavěli gymnázium s plně přiznanou modulovou technologií z celkem 65 modulů. Důležitým požadavkem byl důraz na funkčnost a komfort interiérové části a rychlost výstavby – hrubá stavba trvala pouhých 16 hodin, celá budova 16 dní a kompletní realizace 51 dní. Podobným příkladem je rovněž finská mateřská škola v Kempele, která venkovní fasádou také přiznává modulový objekt. Dětské centrum s vícebarevnou fasádou jsme realizovali v německém Wiesbadenu. Německá města a obce teď ale nejvíce žádají moduly pro stavbu bydlení pro uprchlíky. Poptávku za tímto účelem evidujeme také ze Švédska, Rakouska a Maďarska. Do výrobního závodu v Supíkovicích jsme přijali nové pracovníky a kapacitu máme naplněnou až do poloviny příštího roku.
Jak vypadá sociální bydlení v modulových stavbách?
Objekty pro sociální bydlení musí plnit přísné stavební, požární, hygienické a další normy stejně jako běžné stavby. V Česku jsme na jaře pro soukromého investora postavili modulovou ubytovnu v Mladé Boleslavi pro nízkopříjmové skupiny se 33 dvoulůžkovými pokoji. Místnosti jsou zařízené pěknými plovoucími podlahami, dlažbami, sprchovými kouty i otopnými žebříky. V Hamburku jsme během 6 týdnů postavili komplex devíti budov, jenž běžencům poskytne 30 standardních bytů v osmi dvoupatrových domech. Na začátku října jsme získali historicky největší zakázku, kdy pro město Hamburk postavíme 40 modulových domů s plochou přes 20 000 m2 pro ubytování 2000 uprchlíků.