(Podzimní setkání představitelů venkovských obcí)
V Praze a v Prostějově se počátkem listopadu opět sešli starostové a starostky z českých i moravských krajů na podzimních 44. Dnech malých obcí (DMO). Téměř osm stovek účastníků získalo řadu informací z jednotlivých ministerstev a od představitelů Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova.
Součástí konference byla bohatá prezentace více než čtyřiceti firem, které nabízely služby obcím. Součástí této nabídky bylo i vystoupení generálního partnera akce – České spořitelny, a. s., a hlavních partnerů společností CZ.NIC a E.ON. Předmětem velkého zájmu účastníků setkání byly především prezentace jednotlivých ministerstev.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) představilo současný stav realizace Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a základní národní programy, které resort podpoří v následujícím roce 2016. Celý IROP představuje objem alokovaných prostředků včetně kofinancování cca 144 mld. Kč na období 2014–2020. V roce 2015 se předpokládá vyhlášení 14 výzev, kde příjemcem podpory jsou obce – z toho již 8 výzev bylo vyhlášeno (stav na konci října) a v průběhu listopadu budou vyhlášeny výzvy zbývající. V rámci prioritní osy 1 – zaměřené na infrastrukturu se v prosinci vyhlásí dvě výzvy, které se dotýkají obcí – na podporu veřejné dopravy a pro techniku integrovaného záchranného systému. V prioritní ose 2 – zaměřené na zkvalitnění služeb a podmínek života lidí jsou již vyhlášeny tři výzvy: Deinstitucionalizace sociálních služeb za účelem sociálního začleňování (výzva č. 7), Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality (výzva č. 11) a Sociální podnikání (výzva č. 12) – ukončení příjmu žádostí je v prvním případě do konce března a ve zbývajících do konce února 2016. V rámci druhé prioritní osy budou v listopadu vyhlášeny další dvě výzvy, které se zaměří na Infrastrukru pro předškolní vzdělávání a Infrastrukturu pro předškolní vzdělávání v sociálně vyloučených lokalitách. V prosinci bude vyhlášena třetí výzva z druhé prioritní osy, nazvaná Energetické úspory v bytových domech. Na vyhlášení v letošním roce také čeká výzva z prioritní osy 3, zaměřené na instituce. V rámci specifického cíle 3.1 se ohlášená výzva bude týkat Revitalizace souboru vybraných památek a má být vyhlášena v listopadu. V třetí prioritní ose přitom již bylo vyhlášeno pět výzev: Aktivity vedoucí k úplnému elektronickému podání (výzva č. 4), Kybernetická bezpečnost (výzva č. 10), kde se žádosti podávají průběžně až do 30. 6. 2017 a dále Územní plány (výzva č. 2), Regulační plány (výzva č. 3) a Územní studie (výzva č. 9), kde příjem žádostí končí 31. 3. 2017. Prezentaci MMR k vyhlášeným výzvám IROP přednesl v Praze Ing. Rostislav Mazal, ředitel odboru řízení operačních programů a v Prostějově Mgr. Zdeněk Semorád, náměstek ministryně.
Odbor regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj představil starostům a starostkám národní dotační programy vyhlášené pro rok 2016. V oblasti regionální politiky jde o programy Podpora obnovy a rozvoje venkova, Obnova obecního a krajského majetku po živelných pohromách a Podpora odstraňování bariér v budovách. Dále je to Národní program podpory cestovního ruchu a v oblasti bytové politiky programy Regenerace sídlišť, Olověné rozvody, Podporované byty a Bytové domy bez bariér. Ke všem národním programům uvádíme podrobnosti samostatně na stránkách 22 – 25. Na Dnech malých obcí prezentaci přednesl v Praze Ing. David Koppitz, ředitel odboru regionální politiky a Ing. Miroslava Tichá v Prostějově.
Ministerstvo zemědělství seznámilo účastníky s Programem rozvoje venkova (PRV) v programovém období 2014–2020, jehož celkový rozpočet činí 3,5 mld. EUR. Každoročně budou vyhlašována dvě kola příjmu žádostí, přičemž pro LEADER a pozemkové úpravy bude probíhat kontinuální příjem. Obcí se týkají jen vybraná opatření, zejména Investice do rozvoje lesních oblastí, Spolupráce dodavatelských řetězců a podpora na základě iniciativy LEADER. Na podzim proběhlo první kolo žádostí a v operaci Lesnická infrastruktura se přihlásilo 186 obcí a u operace Technika a technologie pro lesní hospodářství 167 obcí. V jarním kole budou přijímány opět žádosti pro operace zalesňování, preventivních opatření, obnovy lesů, odstraňování škod po povodních, investice do ochrany meliorací, neproduktivních investic v lesích a přeměnu porostů. V rámci komunitně vedeného místního rozvoje jsou dotační možnosti stejné jako v klasickém PRV, navíc mohou MAS do svých strategií zahrnout operace ze zemědělské infrastruktury a pozemkových úprav. Ministerstvo zemědělství pro obce připravilo rovněž národní dotace na Výstavbu a zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací a na Udržování a obnovu kulturního dědictví venkova. Problematiku Programu rozvoje venkova za v Praze přednášel ředitel odboru Řídící orgán PRV, Ing. Josef Tabery a v Prostějově Ing. Lucie Krumpholcová.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) představilo Operační program Životní prostředí, jeho priority, specifické cíle a výzvy vztahující se k veřejnému sektoru. Prioritní osa 1 se věnuje čistotě vody. Do 5. ledna je předpokládaný datum ukončení příjmu žádostí u specifického cíle 1.1 (kanalizace a čistírny odpadních vod) i u cíle 1.2 (úpravny vody, přivaděče a rozvodné sítě pitné vody). Prioritní osa 2 je zaměřena na kvalitu ovzduší a obce se mohly zapojit u specifického cíle 2.1 při snižování emisí lokálního vytápění i u cíle 2.2 zaměřeného na stacionární zdroje, kde momentálně končí příjem žádostí. Třetí osa řeší zpracování odpadu. Pro obce má význam druhý specifický cíl – zvyšování energetického využití odpadů a cíl třetí – rekultivace starých skládek, kde končí příjem žádostí 5. ledna. Čtvrtá osa je zaměřena na ochranu přírody a krajinu. Byly ukončeny příjmy žádostí na cíle – Posílit přirozené funkce krajiny a Zlepšit kvalitu prostředí. Prioritní osa 5: Energetické úspory umožňuje obcím v rámci cíle 5.1 Snížit energetickou náročnost u veřejných budov podat žádost do konce března 2016. Prezentaci programu za MŽP přednesl v Praze náměstek ministra a ředitel sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí Ing. Jan Kříž, v Prostějově hovořil za resort Ing. Zdeněk Špringar. Řada otázek, která zůstala nezodpovězena v Praze bude publikována samostatně.
Ministerstvo vnitra (MV) na podzimních Dnech malých obcí vystupovala v Praze náměstkyně ministra pro veřejnou správu a legislativu Mgr. Jana Vildumetzová, která hovořila o budoucím směřování veřejné správy a aktuálních změnách legislativy. Zmínila dosažené úspěchy (obce budou získávat údaje z registru obyvatel, zvýšení odměn pro volené zastupitele, novelizace zákona o obcích, zvýšení příspěvku na výkon státní správy) a uvedla čtyři strategické cíle směřování veřejné správy (VS): Modernizace VS, Revize a optimalizace výkonu veřejné správy, Zvýšení dostupnosti VS-eGovertment a Profesionalizaci a rozvoj lidských zdrojů. Z připravovaných legislativních změn uvedla novelizace zákonů o evidenci obyvatel, o obcích, zákona o svobodném přístupu k informacím, zákona o přestupcích a zákon o registru smluv. V Prostějově vystoupení za resort vnitra přednesla ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ing. Marie Kostruhová, která stejně jako v Praze hovořila o nové koncepci odměňování členů zastupitelstev a o výborech územních samosprávných celků a jejich činnosti.
Ministerstvo financí (MF) informovalo o financování a hospodaření obcí, krajů, zadluženosti a inkasu sdílených daní. Byla rovněž uvedena čísla z návrhu státního rozpočtu, která se dotýkají územních rozpočtů. Pokud jde o hospodaření obcí v roce 2015, očekává Ministerstvo financí příjmy obcí ve výši 275,5 mld. Kč a výdaje 266,4 mld. Kč. Saldo hospodaření tedy přesáhne 9 miliard korun a očekává se snížení zadluženosti obcí na částku cca 87 mld. Kč. Daňové příjmy obcí se očekávají v letošním roce ve výši 172,1 miliardy korun. Vývoj inkasa daně z přidané hodnoty je, po nečekaném propadu na počátku roku, už nad úrovní loňska a očekává se, že celkové daňové příjmy obcí budou o 1,4 mld. Kč vyšší než v roce 2014. Hlavním problémem daňových příjmů obcí je dlouhodobý vývoj inkasa daně z příjmů fyzických osob z přiznání, který se letos dokonce dostává do záporných hodnot. To by měl být jeden z hlavních úkolů pro řešení rozpočtového určení daní. Návrh státního rozpočtu na rok 2016 předpokládá zvýšení daňových příjmů obcí v příštím roce o 12,2 mld. Kč. Celkové příjmy však podle predikce budou oproti letošnímu roku podstatně nižší, neboť výrazně poklesnou přijaté transfery obcí, které v letošním roce vzrostly vzhledem ke končícímu programovému období EU. Přesto se očekává v příštím roce, že obce budou hospodařit s přebytkem, převyšujícím deset miliard korun.
Za MF ČR referovala Ing. Karla Rucká a v Prostějově uvedl prezentaci MF ČR předseda finanční komise Svazu měst a obcí Ing. Ivan Černý.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vystoupilo na DMO pouze v Praze a náměstek ministryně Mgr. Jaroslav Fidrmuc hovořil o podpoře inkluzivního vzdělávání.
Všechny prezentace přednášejících jsou na www.denmalychobci.cz.
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.