Peníze z Evropské unie obce často investují do dětí

20. 8. 2014 OF 3/2014 Školství

Evropské dotace pro města a obce, to je také přehlídka mateřských a základních škol, dětských hřišť a sportovišť pro děti. V Moravskoslezském kraji se tyto projekty dají počítat na desítky. Jsou užitečné, ale i vděčné a hravé.

Města a obce měly vyčleněny téměř 3,2 miliardy korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na rozvoj vybavenosti a služeb. Na podporu z těchto zdrojů dosáhlo 340 projektů. Většina z uvedených projektů byla úspěšně realizována a je v provozu, poslední z nich jsou ve výstavbě. Více než 200 projektů, dotovaných částkou 1,8 miliardy korun, jsou investice do vzdělávání, volného času a sportu. Většina projektů slouží dětem a školní mládeži.

„Rekonstrukce a vybavení mateřských a základních škol se v obcích setkala s velkou poptávkou. Jedná se o potřebné projekty. Evropské miliony dávají dětem šanci na dobrou budoucnost, nová venkovní hřiště zase možnost bezpečně si hrát a rozvíjet se,“ tvrdí Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde se hodnotí a proplácejí žádosti o evropské dotace.

Potvrzením tohoto tvrzení je hned několik příkladů, kde si s projektem „vyhráli“ i lidé, kteří jej připravovali a pomáhali uskutečnit. Mohou být inspirací i pro další.

Nad zemí

Nad zemí – přestavba zahrady mateřské školy v Krnově
Nad zemí – přestavba zahrady mateřské školy v Krnově

Z obyčejné zahrady je království ptáků, hmyzu, opic či netopýrů. Všechna tato zvířata byla inspirací pro přestavbu zahrady u Mateřské školy Žižkova v Krnově. Dostala jméno Nad Zemí a děti si v ní na průlezkách a herních prvcích mohou vyzkoušet, jaké je to pohybovat se mimo pevnou zem.

„Většina herních prvků je zaměřena pro pohyb nad zemí – od lezení počínaje přes překonávání vzdálenosti mezi kopci v pohyblivém koši, tzv. bažináči. Ten musí děti rozpohybovat vlastními silami a momentálně je baví nejvíce,“ popsala zahradu ředitelka školky Milada Holinková.

Hřiště se sestavou lanových tunelů a mostů v korunách stromů je vymyšleno tak, aby děti mohly zdolávat překážky od nejjednodušších až po ty složitější, a tím cvičit obratnost, rovnováhu, ale také odvahu.

„Předpokládáme, že po spuštění hry s vodou bude o tento prvek největší zájem, zvláště v horkých letních měsících. Děti mohou pozorovat funkci vody a společně kooperovat její pohyb z výšky postupně až na zem,“ poznamenala Milada Holinková a doplnila, že „zahrada je denně plná od rána do večera, o víkendech je otevřená odpoledne. Hlásí se nám skupiny z Polska, z letních táborů, že by chtěli na zahradě pobývat. Takže se nám dílo opravdu povedlo.“

Většinu nákladů potřebných na přeměnu zahrady u mateřské školy pokryla evropská dotace 4,7 milionů korun. Zahrada je otevřena pro veřejnost každý den, včetně prázdnin v době od 16 do 19 hodin. Více o projektu také na www.mszizkovakrnov.cz.

Šest kopřivnických zahrad

Kopřivnice – Zahrada plná pohybu
Kopřivnice – Zahrada plná pohybu

Devět mateřských škol v Kopřivnici, u každé je zahrada. Během posledních několika let se jedna po druhé proměňují k nepoznání. Na každé z nich se děti mohou dívat na svět jinýma očima, zažít a doslova si jej osahat z různých stran. Tedy zatím na šesti z nich.

Nejdřív vznikl Vodní svět s velrybím vodotryskem a Kamenný svět nejen pro malé horolezce. Zahrady se otevřely v roce 2010. Následovala Zahrada smyslů a Ptačí svět ve školním roce 2011/12. Letos se opět s využitím evropské dotace otevřela Zahrada plná pohybu a Země pohádek. Jak se dá vytušit, posledně jmenovaná bude plná pohádkových postav a příběhů.

„Naším cílem je, že se budou moci všechny školky vzájemně navštěvovat a děti tak poznají postupně veškeré atrakce a získají přirozenou hravou formou nové vědomosti,“ poodkryla současné plány i vize do budoucna ředitelka Mateřských škol Kopřivnice Zdeňka Krišková.

Přeměna šesti hřišť je dotovaná z ROP Moravskoslezsko částkou 22 milionů korun. Více o zahradách se dozvíte na skolky.koprivnice.org.

Dětský ranč v Hlučíně

Dětský ranč v Hlučíně – celkový pohled
Dětský ranč v Hlučíně – celkový pohled

Podobné, ale jinak výjimečné hřiště pro děti vyrostlo na Dětském ranči v Hlučíně. Hřiště je speciální tím, že si na něm mohou hrát zdravé i tělesně postižené děti. Jeho součástí jsou například speciální houpačky, kam mohou najíždět děti na invalidním vozíku, nebo pískoviště ve tvaru velkého biliárového stolu. Je zde nově jezírko s přemostěním plné rybiček. Dominantou areálu je velký dřevěný altán, proměnil se rovněž okolní povrch a zpevnily se chodníky.

Prostor pro děti v zadní klidové části areálu je obrovský. Rozprostírá se na ploše 4500 m2. Skvěle poslouží rodinám s dětmi i volnočasovým organizacím. Další informace nabízí stránky www.detskyranc.cz.

Slavnostní otevření hřiště proběhlo letos v polovině května. Schválená evropská dotace na projekt je 3,7 milionů korun z ROP Moravskoslezsko.

Stezka zbojníků

V Dolní Lomné u pralesa Mionší otevřeli Stezku zbojníků. Stezka dlouhá sedm kilometrů není jen upravenou lesní pěšinou. Je především dobrodružnou stezkou s mnoha stanovišti, které podněcují dětskou fantazii. Lemují ji dřevěné figurky zvířat, nadpřirozených bytostí nebo dřevěná plastika nejslavnějšího slezského zbojníka Ondráše. Naučné tabule odhalují pohádkové příběhy s lidovou tematikou. Výhodou je, že nenáročný terén hravě překonají i rodiny s nejmenšími dětmi.

Projekt je mezi podpořenými záměry z ROP Moravskoslezsko jedním z těch vůbec nejmenších. Schválená dotace je 850 tisíc korun.

30 tisíc návštěv

Víceúčelové hřiště v Ostravě–Zábřehu
Víceúčelové hřiště v Ostravě–Zábřehu

Zahrada kolem Střediska volného času v Ostravě-Zábřehu se dva a půl roku nazpět proměnila ve sportovní a odpočinkový areál. Je v něm hokejbalové, malé fotbalové a víceúčelové hřiště. Nechybí terénní cyklotrialové překážky a dráha pro in-line bruslaře, dětské hřiště a místo pro petanque. V odpočinkové části areálu je možné posedět pod korunami stromů.

Areál se otevřel v září roku 2011 a děti si jej hned oblíbily. „Nabídli jsme dětem to, co jim bytostně chybělo, totiž smysluplné a zábavné využití volného času, a to zdarma a od rána až do večera. Konají se zde pravidelné zájmové sportovní kroužky, příměstské letní tábory, pořádáme desítky hojně navštěvovaných akcí v průběhu celého roku. Kromě toho areál spontánně navštěvují dospělí, mládež a děti,“ popsala široké možnosti využití areálu Alena Valkovičová, ředitelka střediska volného času.

O velkém zájmu svědčí návštěvnost areálu, kterou si středisko volného času pečlivě počítá. Pyšní se totiž neuvěřitelnými 30 tisíci návštěvníky během jednoho roku.

Na výstavbu areálu přispěla evropská dotace 9 milionů korun. Podrobnosti o projektu jsou na www.svczabreh.cz.

Mgr. Michal Sobek, Úřad Regionální rady Moravskoslezsko