Archiv článků (rubrika Ostatní)

Bylo nalezeno 1222 záznamů.

51. Benchmarking ve městech a obcích

Rčení „co nejde měřit, nejde ani řídit“ platí jak v soukromém sektoru, tak ve veřejné správě. Pokud obce a města chtějí efektivně řídit své služby a činnosti, potřebují mít k dispozici relevantní a spolehlivé informace o jejich výkonnosti. Tyto informace jim mohou poskytnout benchmarkingová porovnání a studie.
28. 11. 2023 Obec a finance Ostatní

52. Zástupci vnitra, policie a obcí se budou pravidelně setkávat

Řešit aktuální témata v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na místní úrovni nebo zintenzivnit a zefektivnit spolupráci mezi ministerstvem a zástupci samospráv. Takové cíle si klade nově vzniklá platforma složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Policie ČR, územních samospráv a případně i další relevantních aktérů. Její první setkání proběhlo na Ministerstvu vnitra v pátek 24. listopadu 2023.
27. 11. 2023 MV ČR Ostatní

53. Čtvrtletní zpráva o migraci za III. čtvrtletí 2023

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU, včetně statistické přílohy. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany, dočasné ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU – východní, centrální a západní. Dále obsahuje informace o migraci na východní hranici EU a o situaci na tzv. západobalkánské trase.
24. 11. 2023 MV ČR Ostatní

54. SMS ČR ocenilo nejdéle sloužící starosty a udělilo ocenění Počin a Přešlap roku

Jiří Kučera z obce Úhřetická Lhota v Pardubickém kraji je Nejdéle sloužícím starostou České republiky. Toto ocenění získal ve Zlíně na konferenci Sdružení místních samospráv ČR. Sdružení ocenilo nejdéle sloužící starostky a starosty v každém kraji ČR. Řada z nich působí na radnicích nepřetržitě od listopadu roku 1990. Na 400 účastníků konference rozhodlo také o udělení ceny Počin roku a anticeny Přešlap roku.
23. 11. 2023 SMS ČR Ostatní

55. Videorozhovory z 58. Dnů malých obcí

Na podzimní 58. Dny malých obcí, které proběhly ve čtvrtek 2. 11. v Praze v O2 Universu a v úterý 7. 11. na Výstavišti Flora Olomouc, pravidelně chodí zástupci ministerstvech, přední krajští a komunální politici či funkcionáři SMO ČR a SMS ČR. Jan Pokorný a Vojtěch Dvořáček s nimi připravili několik rozhovorů o aktuálních tématech, které se dotýkají přímo obcí.
15. 11. 2023 DMO Ostatní

56. Ambasadorem kvality ČR je Magistrát města Plzně

Česká společnost pro jakost je uznávaným vzdělávacím centrem a autoritou v oblasti systémů managementu. Jejím posláním je také oceňovat organizace i jednotlivce, kteří kvalitu šíří, kvalitou žijí a aktivně se zasazují o její implementaci. Každoročně tak uděluje tituly Ambasador kvality České republiky a další ocenění, které slavnostně vyhlásila 6. listopadu v Praze.
10. 11. 2023 Obec a finance Ostatní

57. Dostupné služby státu nebo rozdělení na státní a logistickou část, Česká pošta má detailní plán transformace

Finanční stabilizaci České pošty i budoucí Balíkovny, která převezme od České pošty její logistickou část, ale také fungování pobočkové sítě jako kontaktního místa, které občanům usnadní a urychlí komunikaci se státem. To řeší implementační plán transformace České pošty, vycházející ze strategického rámce, který v červnu schválila vláda.
8. 11. 2023 MV ČR Ostatní

58. Zažijte nový rozměr profesního rozvoje s Ročním NOTIAvzděláváním

Roční NOTIAvzdělávání je spolehlivá zkratka k odborným školením. Otevře Vám dveře k revolučnímu způsobu profesního rozvoje v oblasti veřejné správy. Tato novinka, která je členem produktové rodiny pod hlavičkou společnosti Poradce podnikatele, s. r. o., nabízí unikátní možnost ponořit se do hloubky klíčových témat a získat cenné poznatky od nejlepších odborníků v oboru. Vzděláváme více než 30 let a umíte to!
31. 10. 2023 Poradce podnikatele Ostatní

59. Bezpečné prostředí pro obyvatele měst a obcí

Společnost mmcité vyvíjí a vyrábí městský mobiliář. Dnes jej naleznete na všech kontinentech a nepřehlédnete ho téměř v žádném městě v Česku či na Slovensku. Bratislava je dynamicky měnící se slovenská metropole, ve které probíhá urbanistický rozvoj jednotlivých částí a obnova autobusových přístřešků. Cestující se díky mmcité skryjí pod kvalitní zastávky, navrženy a dodány v atypických řešeních pro generálního dodavatele stavby, společnost TSS Grade.
31. 10. 2023 mmcité Ostatní

60. Čtenáři a čtení

Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR uskutečnily v roce 2023 reprezentativní statistický průzkum mezi obyvateli ČR staršími 15 let. Celkově šlo již o páté šetření – předchozí proběhla v letech 2007, 2010, 2013 a 2018. Letošní průzkum byl zaměřen na představy spojované se čtením (asociace, kulturní obrazy).
30. 10. 2023 Obec a finance Ostatní

62. CzechTourism mění vedení

Novým ředitelem České centrály cestovního ruchu – CzechTourism bude na základě výběrového řízení od 1. listopadu 2023 dosavadní ředitel marketingu a zahraničních zastoupení František Reismüller. Oznámil to vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na dnešní tiskové konferenci.
27. 10. 2023 CzechTourism Ostatní

63. Priority cestovního ruchu

Cestovní ruch představuje na národní i regionální úrovni významnou ekonomickou činnost. Je iniciačním a průřezovým odvětvím, formuje nové ekonomické toky v regionech, podporuje lokální ekonomiky v rámci celé republiky. Přispívá tím k odstraňován regionálních rozdílů a efektivně přispívá k zvyšování kvality života místních obyvatel.
25. 10. 2023 Obec a finance Ostatní

64. Hlavními partnery podzimního 58. DMO jsou Bonita a PKV

Podzimní 58. Den malých obcí (58. DMO) připadá na 2. listopadu v Praze v O2 Universu a na 7. listopadu v Olomouci na Výstavišti Flora. Tradičním hlavním partnerem je společnost Bonita Group Service s.r.o., která obcím nabízí projekty dětských hřišť a volnočasových zón. Podruhé v řadě je hlavním partnerem také společnost PKV BUILD, která se zabývá obnovitelnou energetikou a energetickými úsporami pro obce.
23. 10. 2023 DMO Ostatní

65. Soběslav nastavila jasná a nediskriminační pravidla a vyhnula se tak trestu za protisoutěžní regulaci hazardu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřoval možný protisoutěžní charakter obecně závazné vyhlášky na regulaci hazardu ve městě Soběslavi. Případ uzavřel bez zahájení správního řízení, když město samo upravilo pravidla pro provozování hazardních her tak, aby byla v souladu se zákonem o ochraně hospodářské soutěže.
19. 10. 2023 ÚOHS Ostatní

66. Knihovnu roku 2023 mají v Halenkovicích

Knihovnou roku 2023 se stala místní knihovna obce Halenkovice. Městská knihovna v Praze si odnesla cenu za Kiosek – první samoobslužnou pobočku v síti Městské knihovny v Praze (a ČR) a v kategorii Městská knihovna roku 2023 první místo získala Knihovna Kutná Hora. Ocenění pro mladé knihovníky převzala Helena Dlouhá z Knihovny města Ostravy. Ceny byly slavnostně předány 12. října 2023 v Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně ČR.
13. 10. 2023 Národní knihovna Ostatní

67. Lázně se musí změnit

Svět se změnil a s ním musí i lázně. Jak konkrétně, probrali odborníci z celého světa na Evropském lázeňském a balneologickém kongresu v Karlových Varech. Zúčastnilo se 29 zemí, 300 delegátů, víc než 40 nákupčích z celého světa. Souběžně s kongresem se konalo jednání zahraničních zástupců cestovních kanceláří a dalších organizací působících v cestovním ruchu s lázeňskými subjekty. Tak, aby se poptávka po českých, moravských i dalších lázních v Evropě zvýšila a nahradil se výpadek hostů z Ruska a Asie.
13. 10. 2023 Obec a finance Ostatní

68. Přibližuje se vznik registru sexuálních násilníků, tzv. dětského certifikátu

Na dnešním jednání k tzv. dětskému certifikátu na Úřadě vlády představili zástupci Ministerstva spravedlnosti návrh opatření, které zabrání sexuálním násilníkům v práci s dětmi. Na rámcové podobě řešení se dohodli předsedové poslaneckých koaličních klubů na pracovním jednání uskutečněném 14. září 2023. Konkrétně Ministerstvo spravedlnosti již připravuje možnost žádat o tzv. dětský certifikát, kam budou zapisována odsouzení buď na základě nového ochranného opatření uloženého soudem, nebo automaticky, přímo ze zákona.
10. 10. 2023 Ministerstvo spravedlnosti Ostatní

69. Národní plán obnovy aktualizován

Evropská komise (EK) odsouhlasila aktualizaci Národního plánu obnovy (NPO). Po jednání s premiérem Petrem Fialou koncem září v Praze to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Po schválení EK musí být NPO schválen také Radou EU, což je naplánováno na říjen. Výsledkem bude nové Prováděcí rozhodnutí Rady, tedy právně závazný dokument, který bude obsahovat podrobné milníky a cíle včetně termínů plnění.
5. 10. 2023 Obec a finance Ostatní

70. Lázně – cesta ke zdraví

Karlovy Vary se v následujících dnech stanou mezinárodním centrem pro zdraví a balneologii. Od 4. do 6. října 2023 se v hotelu Thermal uskuteční Evropský lázeňský a balneologický kongres, kde budou představeny nejnovější trendy, aktuální data nebo vize, kam by tato odvětví mohla v budoucnu směřovat. Podtitulem letošního ročníku jsou „Evropské lázně – cesta ke zdravému životu“.
4. 10. 2023 Obec a finance Ostatní

71. Světový den Habitat 2023: Města se připravují na globální výzvy

Světový den lidských sídel (Habitat) odstartoval každoroční iniciativu OSN „Říjen ve městech“. Letošní oslavy s podtitulem „Odolné hospodaření měst: Města jako hnací síla růstu a obnovy“ nabídly inspiraci, jak se sídla mohou připravit na globální krize.
3. 10. 2023 MMR ČR Ostatní

72. Riverside Karlín

Na karlínském břehu Vltavy vznikl nový velkorysý veřejný prostor, díky lávce HolKa snadno přístupný i z Holešovic. Celé území nese nově název Riverside Karlín. Od září je v něm otevřená nová mateřská škola dostupná i pro rodiny z okolí a developer chystá další služby, které dosud v lokalitě chyběly. Celoročně tu již funguje River Rink, který se ze zimního kluziště proměnil na místo, kde se odehrávají další kulturní a sportovní aktivity.
27. 9. 2023 Obec a finance Ostatní

74. Obnova kulturních památek? Bez cílů, plánů a často netransparentně a s průtahy

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na peníze určené na záchranu a obnovu kulturních památek, které rozdělovalo Ministerstvo kultury (MK) v letech 2019 až 2022. Celkově šlo o 2,6 miliardy korun z šesti konkrétních programů, které resort rozdělil mezi 7457 projektů. NKÚ odhalil řadu nedostatků v tom, jak MK k obnově památek přistupovalo. Resortu například chyběly konkrétní cíle a plány týkající se obnovy památek, ministerstvo ale také například neplnilo opatření a úkoly, které si často samo stanovilo. Kontroloři odhalili nedostatky i v hodnocení projektů, které bylo v některých případech netransparentní a neúměrně dlouhé.
28. 8. 2023 NKÚ Ostatní

75. Čtvrtletní zpráva o migraci za II. čtvrtletí 2023

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU, včetně statistické přílohy. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany, dočasné ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU – východní, centrální a západní. Dále obsahuje informace o migraci na východní hranici EU a o situaci na tzv. západobalkánské trase.
18. 8. 2023 MV ČR Ostatní

76. Hrdinové cestovního ruchu

30 let od vzniku samostatné České republiky, 30 let od vzniku České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Výročí, která si právě letos připomínáme. Turismus už je nedílnou součástí tuzemské ekonomiky a od roku 1993 se na jeho rozvoji podílela celá řada lidí. Také vzniklo mnoho projektů, které oblast významně posunuly dopředu. Proto se letošní ocenění Hrdinové cestovního ruchu bude týkat celých třiceti let. O tom, kdo vyhraje, můžete rozhodnout i vy, on-line hlasování probíhá do 23. srpna.
9. 8. 2023 Obec a finance Ostatní

77. Také na odměnu členů volebních komisí můžete uplatnit slevu na dani. Jde to i zpětně

Případ volebního komisaře z Prahy přivedl veřejného ochránce práv ke shrnutí některých pravidel pro zdanění odměn za členství ve volebních komisích. Pokud lidé zjistí, že automaticky strženou daň z příjmů platit nemuseli, kdyby uplatnili slevu na poplatníka, mohou získat peníze zpět. Daňové přiznání mohou podat až tři roky zpětně. Zpozornět by měli především důchodci, studenti či rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené.
1. 8. 2023 Veřejný ochránce práv Ostatní

78. Ministr Výborný řešil s vedením zemědělských organizací změny v pravidlech hospodaření, situaci na trhu s obilovinami i průběh žní

Zkušenosti zemědělců s prvním rokem nové společné zemědělské politiky, dopady vládního konsolidačního balíčku na sektor zemědělství nebo připravované změny v pravidlech hospodaření, zejména protierozních opatření. O těchto a dalších tématech jednal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se zástupci Agrární komory ČR (AK), Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) a Zemědělského svazu ČR (ZS). Se zástupci zemědělských organizací se ministr bude scházet pravidelně.
26. 7. 2023 MZe ČR Ostatní

79. Dny evropského dědictví 2023

Ke Dnům evropského dědictví je již registrováno téměř 500 památek. Vše najdete v Katalogu památek na webové stránce www.ehd.cz.
20. 7. 2023 SHS ČMS Ostatní

80. Pomoc obcím je klíčová

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se v pátek odpoledne setkal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Po únorové schůzce, která se konala krátce po prezidentských volbách, je to již druhé setkání hlavy státu s představitelem tohoto resortu. Pravidelné výjezdy prezidenta do krajů, zřízení nového odboru pro regionální rozvoj a komunity v Kanceláři prezidenta republiky, a nakonec i vystoupení Petra Pavla na sněmu Svazu měst a obcí, svědčí o velkém zájmu prezidenta o problematiku rozvoje územních celků.
17. 7. 2023 Obec a finance Ostatní

81. Sedmý ročník soutěže Chytrá města 2023 je v plném proudu

Máte chytré řešení a chcete se s ním pochlubit? Přihlaste ho do soutěže Chytrá města 2023. Nemusí jít o hotový projekt, stačí pilotní realizace nebo jen nápad, který byste v budoucnu rádi uskutečnili. Možná se právě ten Váš stane vítězem své kategorie letošního už 7. ročníku.
12. 7. 2023 MMR ČR Ostatní

82. Dobré zprávy o vzdělávání úředníků

V záplavě negativních informací, které na nás každodenně chrlí nejrůznější masmédia, se objevují tři dobré zprávy týkající se vzdělávání úředníků obcí, městysů, (statutárních) měst a krajů.
29. 6. 2023 Obec a finance Ostatní

83. Lázeňství v Česku čekají změny

Přestože do lázní v Česku loni přijelo víc než 842 tisíc hostů a celkový počet návštěvníků se tak přiblížil číslům před covidem, zahraničních klientů nebylo ani 300 tisíc. Pro tuzemské lázně a města i obce, které jsou s nimi spojené, znamená výpadek bonitních hostů z ciziny ekonomické ztráty a nutnost změny přístupu. Souvisí to nejenom s klientelou, ale i se službami i moderními technologiemi. Hledají se cesty, jak odvětví a s ním související cestovní ruch restartovat.
16. 6. 2023 Obec a finance Ostatní

84. Den daňové svobody

Letošní Den daňové svobody je o čtyři dny dříve než loni. Po 13. červnu 2023 již začneme vydělávat na sebe. Do té doby, celých 163 dní, pracujeme pouze pro stát. Metodikou a výpočtem Dne daňové svobody se u nás dlouhodobě zabývá pražský Liberální institut.
12. 6. 2023 Obec a finance Ostatní

85. Konference meziobecní spolupráce 2023

Spolupráce mezi obcemi a městy může přinášet zlepšení veřejných služeb a posílit lokální ekonomiky. O zkušenostech a příkladech dobré praxe v této oblasti diskutovali odborníci na třetím ročníku Konference meziobecní spolupráce, který se uskutečnil 6. června na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V českém prostředí ojedinělá akce propojuje zástupce obcí i odborné veřejnosti, instituce centrální státní správy a odborníky z akademického prostředí i businessu.
9. 6. 2023 Lesensky.cz Ostatní

86. Regulace životního stylu

Podle zprávy Liberálního institutu se Česko v letošním žebříčku Nanny State Index umístilo na 29. místě z 30 zemí a udrželo si tak pověst bašty svobody v oblasti životního stylu. Přístup naší země k regulaci potravin, nápojů, alkoholu a e-cigaret zůstává do značné míry volný. Přetrvává však úplný zákaz kouření v restauracích zavedený v roce 2017. Ačkoli se Česko obecně vyhýbá nadměrným státním zásahům, přetrvává riziko, že budou nepřímo zavedena opatření tohoto typu.
5. 6. 2023 Obec a finance Ostatní

87. Obce nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví

Zástupci obcí budou v pátek jednat s Ministerstvem životního prostředí o jeho návrhu na povinný systém zálohování PET lahví a nápojových plechovek, jehož parametry ministerstvo v minulém týdnu představilo. Sdružení místních samospráv ČR má vůči návrhu zásadní výhrady. Zavedení zálohování bude mít negativní ekonomický dopad na obce. Komplikace by měla také řada prodejen, na něž by se vztahovala povinnost zálohované obaly od občanů převzít a skladovat.
26. 5. 2023 SMS ČR Ostatní

88. Starostové by měli vládnout světu

Před týdnem se konal v Olomouci XIX. Sněm Svazu měst a obcí ČR, což je organizace, která sdružuje 2812 municipalit, ve kterých žije téměř 8,5 milionů obyvatel České republiky. Taková instituce má plné právo podílet se nejenom na řešení lokálních problémů, ale ovlivňovat také věci veřejné.
26. 5. 2023 Obec a finance Ostatní

89. Armáda cvičí odvodní řízení, komise zasedají ve všech krajích

Pražská poliklinika Pod Marjánkou byla jedním z osmadvaceti míst po celé ČR, kde se odehrál praktický nácvik odvodního řízení tak, jak by probíhalo v případě vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Do výcviku, který se i s přípravnou fází koná od 9. května a končí 19. května, se zapojilo zhruba 250 vojáků, zástupci místní samosprávy a civilní lékaři. Ti cvičení přihlíželi jako hosté.
19. 5. 2023 MO ČR Ostatní

90. VOD-KA 2023: Obor zvedá ceny neochotně, musí být však odpovědný

Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY–KANALIZACE 2023 v Praze se nezadržitelně blíží. Místo k setkávání široké odborné i laické veřejnosti poskytne návštěvníkům nejenom nová sofistikovaná řešení, která se mohou uplatnit ve vodohospodářství. Vlastníkům domů a bytů také představí inovativní řešení, jak hospodárněji nakládat s vodou, případně s kaly.
18. 5. 2023 SOVAK Ostatní

92. Potřebujeme aktivní komunikaci s vládou

V pátek 5. května se konalo zasedání Rady Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), na programu byla především příprava nastávajícího XIX. Sněmu, který se bude konat ve dnech 18. a 19. května 2023 v Olomouci. Požádali jsme při této příležitosti o několik slov předsedu Františka Lukla a Radku Vladykovou, výkonnou ředitelku SMO ČR.
12. 5. 2023 Obec a finance Ostatní

94. Síkela: Letošní zimu jsme zvládli, ale je to teprve začátek

Letošní ročník konference Dny teplárenství a energetiky zhodnotil práci energetiků v období, které bylo ještě loni před topnou sezonou označováno za velmi nejisté. Konference rovněž přinesla pohledy na novou legislativu a posoudila dosavadní cestu v oblasti transformace oboru.
10. 5. 2023 Teplárenské sdružení ČR Ostatní

95. Energetické úspory ve veřejné správě

V druhé polovině dubna se v prostorách Poslanecké sněmovny konala konference na téma Energetické úspory ve státní správě. Akci pořádal Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové.
10. 5. 2023 APES Ostatní

96. Odborníci budou debatovat o tom, jak uspořit na energiích ve veřejném osvětlení

Úspora energie ve veřejném osvětlení. To je zastřešující téma jubilejní 60. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, která se bude konat 27. dubna v prostorách OREA Congress Hotelu Brno. Generálním partnerem akce jsou Technické sítě Brno. Program pro účastníky je celodenní, zahájení konference je naplánovalo na desátou hodinu dopolední.
26. 4. 2023 Technické sítě Brno Ostatní

97. Nová metodika památkářů – strach ze solárních panelů přetrvává

Národní památkový ústav (NPÚ) připravil ve spolupráci s Ministerstvem kultury novou metodiku, která má zpřehlednit povolování solárních panelů na památkově chráněných budovách a v chráněných oblastech. Budí však spíše rozpaky kvůli přetrvávající neochotě památkářů vycházet udržitelným projektům vstříc.
21. 4. 2023 ePravo.cz Ostatní

99. Dny teplárenství a energetiky 2023: OZE v teplárenství

Zdá se, že největší konference v oblasti energetiky – Dny teplárenství a energetiky 2023 – se už trvale zabydlela v Olomouci. Stejně jako v minulých letech ani letos nebude o zajímavá témata nouze. I když se z pohledu běžného uživatele situace stabilizuje, obor musí být stále připraven čelit nové regulaci a přijímat nové výzvy. OZE jsou jednou z nich.
12. 4. 2023 Teplárenské sdružení ČR Ostatní
Bylo nalezeno 1222 záznamů.