Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1637 záznamů.

51. Pardubický kraj hledá inspiraci pro budoucí rozvoj v „Silikonovém Sasku“

Delegace Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro regionální rozvoj Ladislavem Valtrem navštívila v lednu Sasko. U západních sousedů zástupci našeho regionu hledali příklady dobré praxe v zavádění inovativních postupů, SMART řešení i rozvoje území, které se v posledních dekádách potýkalo s hospodářskými i společenskými výzvami.
17. 1. 2024 Pardubický kraj Regiony

52. Jihomoravský kraj navýšil podporu obcím v rozvojově znevýhodněných územích

Až jeden milion korun například na technické sítě, na koupi nebo rekonstrukci domu k bydlení nebo stejná částka na objekty pro podnikání. To nabízí obcím dotační program Podpora bydlení a podnikání ve vybraných rozvojově znevýhodněných územích Jihomoravského kraje. Jeho druhý ročník schválila ve středu 10. ledna 2024 rada kraje.
16. 1. 2024 Jihomoravský kraj Regiony

53. Další obce ve znevýhodněných oblastech Osoblažska a Vítkovska získaly finanční podporu od kraje

Moravskoslezský kraj našel ve svém rozpočtu 12 milionů, aby mohl přispět také obcím, které v programu na podporu znevýhodněných oblastí skončily pouze jako náhradníci. V červnu minulého roku kraj podpořil 8 obcí, kterým rozdělil skoro 20 milionů, dalších 8 obcí zůstalo „pod čarou“ jako náhradníci. Nakonec se podařilo podpořit i je.
11. 1. 2024 Moravskoslezský kraj Regiony

54. Pardubický kraj se na ochranu měkkých cílů připravuje dlouhodobě

O ochraně měkkých cílů v Pardubickém kraji, ale také posílení technického vybavení Policie České republiky v kraji jednal hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický s krajským policejním ředitelem Janem Ptáčkem. Společně se shodli, že i do budoucna budou v regionu pokračovat tematická součinnosti cvičení či bezpečnostní audity krajských škol.
11. 1. 2024 Pardubický kraj Regiony

56. Nové veřejné osvětlení v Čeladné ušetří obci přes 60 procent energie

Od letoška se v Čeladné svítí úsporněji. V beskydské obci vyměnila společnost ČEZ Energetické služby bezmála 500 svítidel veřejného osvětlení – moderní LED světla budu mít výrazně menší spotřebu a přinesou do obce větší světelnou pohodu. Na nové osvětlení, které stálo obecní kasu přes 8 mil. Kč, získala Čeladná téměř třímilionovou evropskou dotaci z programu Národní plán obnovy Ministerstva průmyslu a obchodu.
5. 1. 2024 Skupina ČEZ Regiony

57. V Moravskoslezském kraji přibylo obyvatel

Za poslední dva roky se v Moravskoslezském kraji zvýšil počet obyvatel o 11 623 osob. Podle Českého statistického úřadu aktuálně žije v našem regionu přesně 1 189 612 lidí. Migrační saldo se začalo zmírňovat už v roce 2018, čísla pozitivně ovlivnil také příchod lidí z Ukrajiny.
4. 1. 2024 Moravskoslezský kraj Regiony

59. Královéhradecký kraj cílí na udržitelný cestovní ruch, vyhlásí nový dotační program na rozvoj turistické infrastruktury

Obce či například turistická informační centra a oblastní destinační společností budou mít v příštím roce možnost žádat o dotační prostředky na rozvoj naučných a turistických stezek, rozložení sezónní návštěvnosti a nabídky k návštěvě méně známých turistických cílů. Za tímto účelem Královéhradecký kraj vyhlásí nový dotační program Podpora rozvoje udržitelného cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji s finanční alokací ve výši dvou milionů korun.
2. 1. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

60. Kraj Vysočina finančně podpořil vznik nebo rozšíření devíti nových ordinací, příští rok očekává ještě větší zájem

Letos výrazně vzrostl zájem o dotace Kraje Vysočina na zřízení a rozšíření stomatologické nebo dětské ordinace. Kraj původně připravených 1,5 miliónu korun ještě v závěru roku navýšil o dalších téměř 600 tisíc korun. Mohl tak vyhovět všem devíti žádostem, které mu byly během roku doručeny.
27. 12. 2023 Kraj Vysočina Regiony

61. Soutěž O nejlepší kroniku Plzeňského kraje má své vítěze

V prostorách víceúčelového sálu Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni byly ve středu 13. prosince 2023 vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže O nejlepší kroniku Plzeňského kraje 2023. Ve čtyřech kategoriích soutěžilo celkem 42 kronik. Hodnocení pak provedla sedmičlenná odborná porota. Hodnoceny byly zápisy do kronik v letech 2019, 2020 a 2021. Nejlepšími kronikami byly vyhlášeny kroniky obcí Lhůta, Litohlavy, Břasy a města Starý Plzenec.
19. 12. 2023 Plzeňský kraj Regiony

62. Tašky na třídění odpadů putují i letos do domácností v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj i letos pokračuje ve snaze snížit množství zbytkového komunálního odpadu. Ve spolupráci se společností EKO-KOM putují v těchto dnech zdarma do domácností v Kravařích, Orlové, Dívčím Hradě, Frenštátu pod Radhoštěm a Rudné pod Pradědem celkem tři tisíce sad barevných tašek na třídění odpadů.
15. 12. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

63. Středočeský kraj chce na podporu dobrovolných hasičů a složek IZS v příštím roce vyčlenit rekordních 81 mil. korun

Na podporu dobrovolných hasičů a složek IZS chce Středočeský kraj v příštím roce uvolnit rekordních 81 milionů korun. Návrh Programu 2024 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS dnes projednali radní a doporučili ho ke schválení zastupitelstvu.
15. 12. 2023 Středočeský kraj Regiony

64. Průzkum ukázal, jak se výrazně mění kvalita života v Karlovarském kraji

O tom, že v Karlovarském kraji není úplně všechno špatně a že se tu lidem žije i přes výtky dobře, svědčí nově zveřejněný výzkum společnosti Obce v datech. Ta v rámci Indexu kvality života porovnala u 206 českých obcí s rozšířenou působností veřejně dostupná data ve třech základních oblastech, jako je zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a v neposlední řadě vztahy a služby. A letošní výsledky by mohly být pro mnohé stěžovatele více než překvapivé.
14. 12. 2023 Karlovarský kraj Regiony

66. Moravskoslezský kraj pomůže s provozem malých prodejen na venkově

Moravskoslezský kraj se už třetím rokem zapojil do programu Obchůdek 2021+, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Pomůže tak udržet při životě maloobchodní prodejny na venkově. V srpnu vyhlásil dotační program Podpora provozu venkovských prodejen v Moravskoslezském kraji 2023. Dotace schválili krajští zastupitelé.
11. 12. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

67. Krajská podpora dobrovolných hasičů se příští rok více zaměří na rekonstrukci a stavbu požárních zbrojnic

Podpora dobrovolných i profesionálních hasičů v příštím roce byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického s krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Alešem Černohorským a krajským starostou dobrovolných hasičů Josefem Bidmonem. Na základě dohody se sdružené prostředky státu a kraje plně zaměří na stavbu a rekonstrukci požárních zbrojnic.
6. 12. 2023 Pardubický kraj Regiony

68. Regionální stálá konference podpořila projekt Transformačního centra Ústeckého kraje

Strategický projekt Transformační centrum Ústeckého kraje dostal jako první zelenou od Regionální stálé konference Ústeckého kraje. O podpoře projektu z Operačního programu Spravedlivá transformace rozhodne Výběrová komise. Projekt má pro potřeby transformace vytvořit nebo rozšířit chytré datové a informační služby, služby pro podporu inovativního podnikání, služby pro podporu komunální energetiky s využitím obnovitelných zdrojů energie a služby pro podporu revitalizace a resocializace území i krajiny.
6. 12. 2023 Ústecký kraj Regiony

69. Karlovarský kraj podal první ze svých strategických projektů do Operačního programu Spravedlivá transformace

Karlovarský kraj podal na Ministerstvo životního prostředí žádost o první ze svých strategických projektů v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Jedná se o zásadní krok pro získání finanční podpory na realizaci projektu Karlovarské inovační centrum (dále KIC), jehož nositelem je právě Karlovarský kraj.
6. 12. 2023 Karlovarský kraj Regiony

70. Regionální konference ke sportu představila řadu dotačních titulů na národní, krajské i obecní úrovni

Kraj Vysočina uspořádal začátkem tohoto týdne v pořadí druhou regionální konferenci zaměřenou na sport. V loňském roce se diskutovalo o situaci ve sportovních klubech po covidové pandemii a posílení motivace dětí ke sportování, zatímco letošním tématem byla zejména podpora výstavby nebo obnovy sportovní infrastruktury, financování organizovaného sportu nebo dotace do sportu ze strany státu, krajů i obecních samospráv.
1. 12. 2023 Kraj Vysočina Regiony

73. V soutěži Úřad na cestě k rovnosti zvítězil opět pražský magistrát

Magistrát hlavního města Prahy zvítězil v kategorii krajských úřadů v soutěži Úřad na cestě k rovnosti. Vyhodnocen byl mezi ostatními krajskými úřady jako nejlepší v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže. Pod vedením ředitele Martina Kubelky obdržel pražský magistrát ocenění již druhým rokem.
30. 11. 2023 Praha Regiony

74. Na setkání se starosty a občany Ostrovska se řešila hlavně témata zdravotnictví, školství, dopravy a transformace kraje

Další ze setkání s vedením měst a obcí v rámci obce s rozšířenou působností a obyvateli území se tentokrát uskutečnilo v Ostrově. Členové Rady Karlovarského kraje představili oblasti, jež mají ve své gesci a odpovídali na dotazy přítomných starostů, později odpoledne pak také na otázky veřejnosti.
29. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

75. Modernizace a rozšíření městského kamerového dohlížecího systému v Prostějově v roce 2023

Městský kamerový dohlížecí systém (MKDS) je ve městě Prostějově budován a modernizován již přes dvě desetiletí. I v letošním roce došlo k jeho dalšímu rozšíření a modernizaci. Po celou dobu fungování je kamerový systém ve správě městské policie, na jejímž operačním středisku jsou on-line náhledy a záznamy z kamer nepřetržitě 24 hodin denně monitorovány.
27. 11. 2023 MV ČR Regiony

76. Veřejné fórum Zdravého Kraje Vysočina

V pořadí už sedmé Veřejné fórum Zdravého Kraje Vysočina přimělo sdílet názory o celokrajských tématech a předat je k řešení krajské samosprávě zhruba stovku účastníků. Výsledkem široké debaty odborníků z řad zájmových sdružení, podnikatelů a vzdělávacích subjektů i zástupců veřejnosti bylo definování tzv. 10P resp. 10 priorit. Mezi deseti klíčovými tématy, které má kraj řešit jsou propagace lokálních potravin, ochrana krajinného rázu i podpora moderních technologií ve školní výuce.
24. 11. 2023 Kraj Vysočina Regiony

77. Obec Břehy zvítězila v soutěži inovací platformy Obec 2030

Sdružení místních samospráv ČR vyhlásilo vítěze soutěže platformy Obec 2030 o nejlepší obecní inovace. První místo a cenu 100 000 korun získala obec Břehy z Pardubického kraje za záchranu mlýna ze 16. století a zdařilou obnovu zdejší malé vodní elektrárny.
23. 11. 2023 SMS ČR Regiony

79. Kvalitu života podle mladých nejvíce ovlivňuje doprava, Liberecký kraj má novou studii s vizemi i po roce 2050

Vyvolat diskusi o kvalitní a udržitelné dopravě v regionu a zmapovat potřeby kraje v této oblasti s přesahem do roku 2050+. To je cílem dokumentu s názvem Vize Libereckého kraje po roce 2050. Ten vychází zejména ze strategických materiálů, jako je analýza dopravy či plán udržitelné městské mobility. Výrazným zdrojem pro jeho vyhotovení byl i studentský průzkum a workshop, v nichž mladí lidé představili své vlastní vize o řešení dopravy nejen na území Libereckého kraje. Ze studie mimo jiné vyplývá, že kvalitu života mladých ovlivňuje nejvíce právě oblast dopravy.
15. 11. 2023 Liberecký kraj Regiony

80. V Krušných horách vzniká unikátní projekt turistických útulen

Na hřebenech Krušných hor by měla v budoucnu vyrůst síť turistických útulen a veřejných prostranství. Ty budou pokrývat trasu Stezky Českem, která patří mezi nejdelší a nejpopulárnější trasy pěší turistiky u nás. Za vznikem projektu stojí Destinační agentura Krušnohoří, jež vznikla v únoru letošního roku, a spolek Stezka Českem.
14. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

81. Osobností venkova je Eduard Kavala

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR jsou vyhlašovateli ocenění „Síň slávy – pocta za rozvoj venkova“. Významným momentem této akce bylo také připojení Národního divadla k vyhlašovatelům. Do síně slávy byl v letošním roce uveden Mgr. Eduard Kavala, jako Osobnost venkova 2023. Slavnostní akt proběhl v pátek 10. listopadu ve Frýdlanském salonku Valdštejnského paláce, sídle Senátu PČR.
13. 11. 2023 SPOV ČR Regiony

83. Vedení Zlínského kraje se v Luhačovicích setkalo s téměř dvěma stovkami starostů

Pravidelné setkání starostů měst a obcí s představiteli Zlínského kraje se ve čtvrtek 9. listopadu uskutečnilo v Luhačovicích. Krajští radní na něm téměř dvě stovky starostů seznámili s novinkami z dopravy, zdravotnictví, sociální oblasti, kultury, digitalizace, s aktuálně vyhlášenými dotační programy určenými pro obce i nejvýznamnějšími investičními akcemi připravovanými krajem. U všech témat měli starostové možnost zeptat se na to, co je zajímá, nebo se podělit o své postřehy a názory.
13. 11. 2023 Zlínský kraj Regiony

86. Radní Libereckého kraje schválili návrh rozpočtu na příští rok

Přes 6 miliard korun příjmů a výdajů má připraveno Liberecký kraj na rok 2024. Je to o 1 202 856 270 korun více než vloni. V návrhu rozpočtu, který na svém včerejším jednání schválili krajští radní, počítá kraj zejména s výdaji na dopravní obslužnost, financováním krajských organizací a s investicemi. Návrh rozpočtu na rok 2024 musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, a to na svém listopadovém jednání.
9. 11. 2023 Liberecký kraj Regiony

87. Zastavit úbytek obyvatel je nutnost, která se Karlovarskému kraji bohatě vyplatí

Karlovarský kraj se vylidňuje. Každý rok od nás za lepším vzděláním či prací odchází v průměru okolo 1 200 obyvatel. Každý, kdo odejde, odnáší kromě svých dovedností a potenciálu také v průměru 180 000 Kč ročně z lokální ekonomiky. Aktivně lákat původní rodáky zpátky do kraje je investice, která se určitě vyplatí.
6. 11. 2023 Karlovarský kraj Regiony

89. Ústecký kraj motivuje k přeshraniční spolupráci v oblasti regionálního rozvoje

Na půdě Krajského úřadu Ústeckého kraje se dne 1. 11. 2023 setkalo deset institucí z oblasti česko-saského pohraničí, které diskutovaly možné společné kroky v podpoře strategického plánování a regionálního rozvoje. Iniciativu Saského státního ministerstva pro regionální rozvoj Ústecký kraj zcela podporuje, a proto pozval k úvodní diskuzi i své sousední kraje a euroregiony.
2. 11. 2023 Ústecký kraj Regiony

90. Krajské analýzy výsledků Sčítání 2021

ČSÚ nově zveřejnil analýzy výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 v jednotlivých krajích. Na rozdíl od dosud vydaných rozsáhlých souborů dat přinášejí specifický analytický pohled na výsledky v příslušném kraji. Mimo to mají publikace ve všech krajích jednotnou strukturu, aby se s nimi uživatelům lépe pracovalo.
1. 11. 2023 ČSÚ Regiony

91. Památkou roku 2022 Libereckého kraje se stal Liebiegův palác

Svého vítěze zná další ročník soutěže Památka roku Libereckého kraje, která se koná již od roku 2016. Je jím liberecký Liebiegův palác, který prošel důkladnou rekonstrukcí; cenu si na ceremoniálu o státním svátku 28. října převzal zástupce Statutárního města Liberec. Titul Památka roku se uděluje právě těm vlastníkům kulturních památek, kteří je obnovili v co nejvíce původní podobě. Vítěze vybrala šestičlenná odborná komise. Vítěz získá nejen prestižní titul, ale i skleněnou plaketu a finanční dar ve výši 50 tisíc korun.
31. 10. 2023 Liberecký kraj Regiony

92. Místní akční skupiny podporují vztah obyvatel k regionu

Místní akční skupiny (MAS) na území Královéhradeckého kraje svými aktivitami podporují vztah obyvatel k regionu. MAS Podchlumí a Nad Orlicí se společně s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy připojily k iniciativě Milion ovocných stromů pro krajinu. MAS Stolové hory organizuje výsadbu starých odrůd ovocných stromů, MAS Království – Jestřebí hory vydala skládací brožuru k místně zakotvenému učení v praxi a MAS Podchlumí se podařilo vydat Regionální učebnici Podchlumí, která nejen dětem přibližuje krajinu, přírodu a historii.
26. 10. 2023 Královéhradecký kraj Regiony

93. Karlovarský kraj je leaderem v transformaci uhelných regionů

Karlovarskému kraji se podařil významný počin. Zaktivoval 22 signatářů z 11 evropských zemí, kteří společně slavnostně podepsali „Karlovarskou Deklaraci uhelných regionů“. Stalo se tak v rámci Platformy Spravedlivé transformace, jež se v těchto dnech koná v Bruselu na půdě Evropské komise. Deklarace usiluje zejména o to, aby se i po roce 2027 nadále cíleně podporovaly uhelné regiony z rozpočtu Evropské unie.
25. 10. 2023 Karlovarský kraj Regiony

94. Jak efektivně podpořit kulturu ve Středních Čechách?

Středočeská města Rakovník a Beroun hostila v úterý 17. října první z celkem dvanácti workshopů věnovaných potřebám aktérů kulturního a kreativního sektoru s přesahem do veřejné, neziskové i podnikatelské oblasti v kraji. Další se uskuteční v říjnu a listopadu, výstupy poslouží při tvorbě Strategie Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024–2030.
25. 10. 2023 Středočeský kraj Regiony

95. Jedinečné destinace Pardubického kraje v cestovním ruchu

Trhákem loňského roku byl v oblasti cestovního ruchu unikátní Sky Bridge 721, nejdelší visutý most pro pěší na světě, otevřený přes údolí na Dolní Moravě. Horský resort v oblasti Kralického Sněžníku je součástí Pardubického kraje, který i letos připravil lákavou nabídku. Nejen pro občany krajského města, ale i pro zájemce z celé republiky a ze zahraničí bude jistě zajímavá rekonstrukce a nový areál Gočárových mlýnů.
24. 10. 2023 Obec a finance Regiony

96. Novoborsko, další z hospodářsky a sociálně ohrožených území, bude mít svou studii

Liberecký kraj pokračuje v mapování potřeb hospodářsky a sociálně ohrožených území. Ta jsou charakteristická například svou vyšší mírou nezaměstnanosti nebo nedostatečnou dostupností některých služeb. Jejich vymezení stanovuje Strategie regionálního rozvoje ČR 2021–2027. V Libereckém kraji se jedná o Frýdlantsko, Novoborsko, Semilsko, Tanvaldsko a také bývalý vojenský újezd Ralsko. Vznikly již studie pro Frýdlantsko a Tanvaldsko a nyní se zpracovává materiál o Novoborsku.
23. 10. 2023 Liberecký kraj Regiony

99. Evropské fondy jsou příležitostí pro přeměnu uhelných regionů

České předsednictví Visegrádské skupiny ve dnech 10.–11. října 2023 uspořádalo pro zástupce čtrnácti členských států EU, Evropské komise a Evropské investiční banky expertní workshop nazvaný „Od uhelných regionů k budoucnosti Spravedlivé transformace“. Na setkání v Ústeckém kraji účastníci diskutovali o nástrojích pro obnovu hospodářské, sociální a environmentální situace regionů, na kterých se podepsala těžba uhlí.
12. 10. 2023 MMR ČR Regiony

100. Automatické mlýny v Pardubicích se otevírají veřejnosti

Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevírá veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť.
2. 10. 2023 Pardubický kraj Regiony
Bylo nalezeno 1637 záznamů.