Archiv článků (VSOL 4/2013)

1. Elektroničtí pomocníci v přístupu k právu i pro jeho tvorbu – přínosy a rizika

Ministerstvo vnitra ČR zpracovává aktuálně projekty tzv. e-Sbírky a e-Legislativy s cílem vytvořit moderní systém pro bezplatný přístup k právu i pro jeho tvorbu. Projekt je odpovědí ústřední státní správy na radikální nárůst počtu právních předpisů v poslední dekádě, s nimiž je obtížné se bezprostředně seznámit a porozumět jejich vzájemným vazbám. Navíc není výjimkou, že předpisy se zásadním dopadem do života obcí a jejich občanů mají minimální dobu legisvakance. Platné právo tak neznají občané a mnohdy ani instituce a úřady, které jim je mají zprostředkovat a také zajistit průchod práva. Jen stěží se pak stát může dovolávat naplnění zásady „neznalost zákona neomlouvá“.
22. 11. 2013 VSOL 4/2013 Veřejná správa online

2. Systém základních registrů veřejné správy České republiky jede naplno

Základní registry veřejné správy představují jeden ze hlavních pilířů moderního eGovernmentu, tj. procesu elektronizace veřejné správy. Orgány veřejné moci[1] (OVM), občané a další subjekty již v současné době berou systém základních registrů ČR jako součást moderního fungování veřejné správy, přitom je tento projekt v ostrém provozu teprve 14 měsíců.
8. 11. 2013 VSOL 4/2013 Veřejná správa online

3. Rozhovor na zámku

Počátkem září proběhla na zámku v Mikulově již tradiční výroční konference „E-government 20:10“ věnovaná elektronizaci veřejné správy v České republice. Společnou záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr vnitra, starosta města Mikulov a hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů České republiky. Využili jsme přítomnosti pana hejtmana JUDr. Michala Haška na a položili mu pár otázek zaměřených především na témata, která letošní konferenci vládla.
1. 11. 2013 VSOL 4/2013 Veřejná správa online

5. Konference na zámku – konec pětiletky

Ve dnech 3.–4. září 2013 proběhl v Mikulově již pátý ročník konference e-government 20:10, aneb žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně, kterou pořádá magazín Egovernment. Letošní ročník byl právě ve znamení končící „pětiletky“. Stejně, jako před pěti lety, otevíral v pozici ministra vnitra konferenci Martin Pecina. Stejně, jako před pěti lety, hodnotil kriticky postup v oblasti e-governmentu nezávislý konzultant a publicista Jiří Peterka. Stejně, jako před pěti lety, byly hlavním tématem konference peníze na projekty a základní registry.
17. 10. 2013 VSOL 4/2013 Veřejná správa online