K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Bílovec umí

Datum: 25. 1. 2001, zdroj: OF 5/2000, rubrika: Regiony

Uprostřed trojúhelníku měst Nový Jičín, Opava a Ostrava leží osmitisícové bývalé okresní město Bílovec. Jeho význam pro tuto oblast je stále stejný, přestože diskuzní materiál o II. fázi územní reformy veřejné správy jaksi na přirozená centra osídlení zapomíná.

Před dvěma lety jsme psali o plánech a perspektivách tohoto města. Starostka města nás tehdy informovala o schváleném územním plánu, který mimo jiné pokládá za základ dalšího rozvoje podporu bytové výstavby. Zastupitelstvo se v roce 1998 rozhodlo na vyčleněném pozemku vybudovat infrastrukturu a zahájit výstavbu s celkovým počtem 126 bytových jednotek.

Výstavba bytů

S využitím státních dotací byl v úvodní etapě pozemek zainvestován. V loňském roce se zahájila stavba dvou bytových domů a v těchto dnech se zde dokončuje prvních 27 bytů. Další dva objekty jsou ve výstavbě včetně řadových domků. Tím bude polovina plánovaného záměru splněna. Největší zájem občanů je o střední a malé byty.

Poptávce po tomto nájemním bydlení velmi napomohlo rozšíření stávajícího domu s pečovatelskou službou. Opět díky státní dotaci bylo možné v tomto roce provést nástavbu stávající budovy a ve dvou nových podlažích vzniklo dalších 30 bytových jednotek.

Rekonstrukce náměstí

Snad nejrozsáhlejší akcí, která představuje celkový náklad 25 mil. Kč, je komplexní rekonstrukce Slezského náměstí. Vedle údržby všech sítí došlo k předláždění celé plochy ve středu města i úpravám fasád domů. V následné etapě se počítá s dokončením navazujících komunikací. Profinancování stavby, která se hradí z rozpočtu města, napomohly zdroje získané prodejem akcií distribučních společností.

Město rovněž dbá o opravy historických památek a budov, zlepšuje životní prostředí postupnou plynofikací svých objektů (mateřská školka, budova městského úřadu). Došlo k odbahnění přehrady nákladem přesahujícím 3 mil. Kč.

Spádové obce

Město podporuje rozvoj i svých místních částí a spolupracuje s okolními obcemi. S dotací 2,6 mil. Kč ze SFŽP se podařilo realizovat plynofikaci místních částí Lhotka a Lubojaty. Celkový náklad činil přes 6 mil.Kč a již dnes proudí první plyn, který navíc podpořil podnikatelskou sféru v této části (pekárna, žampionárna). Rovněž vodovod do Výškovic, postavený nákladem 3,4 mil.Kč, je již v provozu.

Dynamiku rozvoje dokumentuje i městský rozpočet, který počátkem loňského roku startoval na částce 85,2 mil. Kč, aby skončil celkovými příjmy 113,1 mil. Kč. Město přitom není zadluženo, daří se mu však využívat dotační programy. Tento rozvoj má svůj význam i pro spádové území.

II. fáze reformy

Bývalé okresní město je plně připraveno na převzetí kompetencí z okresních úřadů. Má podporu okolních obcí a všichni se diví, proč v prvním diskuzním materiálu nebylo přes svou polohu a význam zařazeno mezi sídla s III. stupněm pověřených funkcí. Přitom stávající okresní úřad takové řešení navrhuje a podporuje. Starostka města Ing. Sylva Kováčiková nám řekla, že "... rozvoj každého území je nutno vidět v kontextu s rozvojem celého regionu". Proto kandiduje za nezávislé starosty do krajského zastupitelstva, kde chce působit nejenom ve prospěch svého města, ale celého kraje.

TOPlist
TOPlist