K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V Brně je v provozu nový světelný polygon. Lidé mohou hlasovat, které parkové osvětlení je jim nejpříjemnější

Datum: 10. 11. 2021, zdroj: Lesensky.cz, rubrika: Regiony

Od začátku listopadu je v parku v brněnských Lužánkách v provozu nový polygon Technických sítí Brno (TSB). Na čtyřech úsecích lidem představuje různé varianty parkového osvětlení včetně prvků automatizace a využití pohybových čidel. Lidé mohou následně na portálu městské firmy hlasovat, které řešení je jim nejpříjemnější a rádi by je v parcích v rámci metropole potkávali.

„Nový polygon na relativně malé ploše – v rámci parku v Lužánkách – lidem představuje hned několik řešení veřejného osvětlení parků. Na čtyřech úsecích se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak se jednotlivá svítidla liší z hlediska teploty světla, ale třeba i míry regulace v nočních hodinách. Takto na jednom místě přitom budou rozdíly, kterých by si běžně nemuseli povšimnout, jasně patrné,“ uvedl Pavel Rouček, generální ředitel Technických sítí Brno.

Polygon Lužánky 1
Polygon Lužánky 1

Svítidla jsou v parku umístěna v sekcích A až D vždy po čtyřech. Dvojice ukázkových řešení (sekce A a D) je vybavena autonomní regulací světla podle denní doby při stálé teplotě světla, jedno řešení (sekce B) pak souběžně s autonomní regulací nabízí i změnu chromatičnosti. V rámci sekce C si pak lidé mohou sami vyzkoušet, jak ve veřejném osvětlení fungují pohybová čidla.

Polygon Lužánky 2
Polygon Lužánky 2

„U každé sekce lidé najdou informace o tom, jak daná svítidla fungují, jaká je teplota světla i jak se nastavení mění v průběhu času. Rovněž se dozvědí, jak si daný typ řešení stojí v kontextu úspory energií, emisí CO2 či modré složky světla,“ popsal provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Polygon Lužánky 3
Polygon Lužánky 3

Cílem testovacího polygonu však není jen prezentace různých druhů parkových svítidel, ale i otevření diskuze s občany města. Každá z informačních tabulí je vedle popisu daného řešení opatřena i QR kódem. Jeho načtení lidi zavede na speciální podstránku webu TSB, kde budou moci hlasovat o tom, které řešení je jim nejpříjemnější.

„Věříme, že prostřednictvím zapojení veřejnosti získáme cenné podklady k dalšímu směřování parkového osvětlení v Brně. V rámci plánování jeho obnovy chceme v budoucnu přihlížet právě i k preferencím samotných obyvatel města,“ doplnil Pavel Rouček.

TOPlist
TOPlist