K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Větrný Jeníkov má knihovnu roku 2019

Datum: 4. 12. 2019, zdroj: OF 5/2019, rubrika: Regiony

V říjnu došlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina k tradičnímu vyhlášení nejlepších knihoven. Smyslem ocenění je vyjádření veřejného uznání knihovnám, jejich pracovníkům i obcím za úsilí o rozvoj knihovnických služeb a čtenářství.

Kategorie základní knihovna

Místní knihovna Větrný Jeníkov
Místní knihovna Větrný Jeníkov

je nejrozšířenější kategorií z hlediska počtu knihoven a hlavní cenu a částku 70 000 Kč získala právě Místní knihovna Větrný Jeníkov z Kraje Vysočina. Tato knihovna je moderní informační institucí sídlící společně s obecním úřadem v centru městyse (634 obyvatel) v budově novobarokního zámku, který je právě pro tyto potřeby částečně zrekonstruován a je chráněnou kulturní památkou. Prostory knihovny jsou vzdušné, barevné a dýchají životem díky mimořádné osobnosti knihovnice Evy Šamánkové, která spolu s Mgr. Martinou Lisovou, starostkou městyse převzala ocenění z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka (viz foto 1).

Zvláštní ocenění a diplom v kategorii „základní knihovna“ získaly Obecní knihovna Lomnice (Karlovarský kraj), knihovnice Jiřina Němečková a Místní knihovna ve Svijanech (Liberecký kraj), kde je knihovnicí Šárka Kalferstová.

V kategorii „informační počin“ v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb získala hlavní cenu a částku 70 000 Kč Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem za projekt Poradenského a edukačního centra jako prvního metodického centra pro spolupráci škol a knihoven v rámci neformálního vzdělávání.

Městská knihovna

Městská knihovna Písek
Městská knihovna Písek

Pro knihovny, které působí ve městech nad 5000 obyvatel vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019, nad kterou převzal záštitu Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Městskou knihovnou roku 2019 se stala Městská knihovna Písek, která je jednou z nejstarších českých veřejných městských knihoven. V roce 2019 se knihovna přestěhovala do nově adaptované budovy bývalé školy J. A. Komenského na Alšově náměstí. V Písku žije 28 956 obyvatel, knihovna má 5320 čtenářů a knižní fond dosahuje téměř 150 tisíc knižních jednotek. Ocenění převzala vedoucí oddělení půjčoven pro dospělé čtenáře PhDr. Hana Týcová a ředitel knihovny Mgr. Roman Dub (foto 2).

Městská knihovna Jevišovice
Městská knihovna Jevišovice

Knihovna Jinak je soutěž vyhlášená Svazem měst a obcí ČR, která slouží k inspiraci ostatních knihoven prezentací zajímavých akcí a přístupů k čtenářům, kteří práci označí klikem „to se mi líbí.“ Na prvním místě s neuvěřitelnými 953 kliky se umístila Městská knihovna Jevišovice se svým projektem „S knihovnou do pravěku“, kdy knihovníci vyrazili se svými malými čtenáři do Archeoparku Pavlov. Ocenění předal zástupcům knihovny místopředseda SMO ČR a starosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Ing. Vlastimil Picek (foto 3).

TOPlist
TOPlist