K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III.

(Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III. 3.)

Datum: 18. 11. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Regiony

Hazlov, Morkůvky, Nový Hrádek

Hazlov

Karlovarský kraj, okr. Cheb, starostka Lenka Dvořáková

Hazlov
Hazlov

Obec Hazlov leží přibližně na polovině cesty mezi městy Cheb a Aš a je známa především svým nalezištěm egeránu. Člení se do sedmi částí, kterými jsou: Hazlov, Lipná u Hazlova, Polná u Hazlova, Výhledy, Skalka u Hazlova, Otov u Hazlova a Vlastislav. Žije zde přes 1500 obyvatel. První zmínka o obci pochází z roku 1224, kdy se v historických pramenech objevuje Bedřich z Hazlova, pravděpodobně zakladatel místního hradu. K významným památkám obce patří římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže ze 17. stol.

Obec se soutěže účastní čtvrtým rokem a v minulých letech se jí podařilo získat Oranžovou, Zelenou a Bílou stuhu.

V obci je základní a mateřská škola, ordinace praktického a zubního lékaře, veřejná knihovna s internetem a od loňského roku nově zrekonstruovaný kulturní dům. Ke sportovnímu vyžití slouží moderní „čtyřdráhová“ kuželna, nová tělocvična, fotbalové, víceúčelové i dvě dětská hřiště a také 18jamkové golfové hřiště. Obec má také veřejnou kanalizaci, vodovod a je plynofikovaná.

V Hazlově aktivně působí sedm spolků: SDH, myslivci, včelaři, rybáři, fotbalisté, kuželkáři a spolek rodičů. Občané obce se podílí na organizaci akcí pořádaných obcí a také organizují své vlastní, jako např. Přespolní běh Hazlovský pěšák, pochod Hazlovem a jeho okolím za zaniklými stavbami, Silvestrovský výšlap zimní krajinou, jógu nebo keramiku pro dospělé. SDH organizuje Stavění máje, pořádá Josefovskou zábavu a Hasičský bál. Pro děti pořádá akci Hurá prázdniny s představením hasičské techniky, se soutěžemi a ohňostrojem.

Od roku 2009 obec postupně obnovuje bývalý zámek. V současné době probíhá rekonstrukce bývalá restaurace v prostorách zámku a již v příštím roce sem bude přestěhován Obecní úřad a knihovna.

Morkůvky

Jihomoravský kraj, okr. Břeclav, starostka Brigita Petrášová

Morkůvky
Morkůvky

Morkůvky jsou vinařskou obcí patřící do Velkopavlovické vinařské oblasti. Snad u každého druhého domu najdete pár hlav vinohradu a vinný sklep. Žije zde 480 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z doby kolem roku 1350.

Soutěže se Morkůvky účastní po desáté, získali již několik čestných uznání, diplomů a v roce 2017 Bílou stuhu.

V Morkůvkách byla v roce 2017 obcí zřízena Dětská skupina Peřijnka, funguje zde také odloučené pracoviště Praktické školy Hustopeče pro postižené děti. Obec má zrekonstruovaný kulturní dům, který je hojně využívaný k pořádání plesů, koncertů, divadel i rodinných akcí. Morkůvky mají také knihovnu, tělocvičnu, prodejnu se smíšeným zbožím, pravidelně sem zajíždějí kadeřnice a pedikérky. Na okraji obce se nachází víceúčelové hřiště, kde je kurt s umělým povrchem, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště, vloni přibylo workoutové hřiště a fitness prvky. V blízkosti je bývalé fotbalové hřiště, kde probíhají např. dětské dny nebo olympiády. Najdeme zde také Muzeum genpor. Františka Peřiny.

V obci je vodovodní řád a plyn. Kanalizace je pouze dešťová, letos obec plánuje začít s projektovou dokumentací na odkanalizování obce.

Před pár týdny byl vyhlášen projekt „O to se postarám já“. Jedná se o databázi prací, které jsou v obci potřeba, a dobrovolníci se mohou přihlásit, pokud chtějí pomoci.

V obci působí několik spolků, které se významně podílí na životě v obci. Stále zde žije folklor s tradičními hody a krojovanými slavnostmi. Kromě mnoha jiných akcí se zde koná např. Morkůvská Heloudýně, Chilli for People (festival s ochutnávkou pálivých jídel a soutěží v pojídání papriček), Císařské burčákové hody nebo Košt mladých vín.

Nový Hrádek

Královéhradecký kraj, okr. Náchod, starosta Bc. Zdenek Drašnar

Nový Hrádek
Nový Hrádek

Nový Hrádek se nachází na úpatí Orlických hor při hranici s Polskem. V malebném podhorském městečku, které se skládá ze čtyř místních částí – Nový Hrádek, Dlouhé, Krahulčí a Rzy, žije přes 800 obyvatel. Dominantou Nového Hrádku je barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1723. První písemná zpráva pochází z roku 1362, avšak doba založení se uvádí již za vlády Přemysla Otakara I., nebo Václava I.

Nový Hrádek není v soutěži Vesnice roku nováčkem. Na svém kontě má již několik stuh včetně Zlaté. Pravidelně se účastní také soutěže Zlatý erb, kde v krajském kole získává různá ocenění.

Městys pronajímá celkem 44 bytů. V obci je základní a mateřská škola, pošta, ordinace obvodního, dětského a zubního lékaře, kino a obecní knihovna. Sportovní vyžití poskytuje sokolovna s přilehlým hřištěm, v zimě lyžařský vlek a také víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem. Většina objektů v obci je napojena na kanalizaci a veřejný vodovod. Městys vlastní skupinovou čistírnu odpadních vod. V současné době se neplánuje zavedení plynu. Obec připravuje např. rozšíření kapacity mateřské školy včetně úpravy školní zahrady a revitalizaci bývalé větrné elektrárny na rozhlednu s infocentrem.

V obci působí myslivecké sdružení, dva chrámové sbory, farní divadlo, dlouholetou tradici má Sbor dobrovolných hasičů. TJ Sokol má několik oddílů, členové se účastní soutěží ve sjezdovém lyžování, malé a sálové kopané, volejbalu, florbalu a badmintonu. Koná se zde mnoho kulturních i sportovních akcí pro děti i dospělé, např. plesy, Drakiáda, Noc sokoloven, Slavnost Božího těla nebo Vánoční troubení koled. Každoročně je pořádán pochod okolím Nového Hrádku „Hrádouská vařečka“.

podle podkladů MMR zpracovala Kateřina Pánková

Seriál Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III.

  1. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I., 4. 11. 2019
  2. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II., 11. 11. 2019
  3. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III., 18. 11. 2019 (právě čtete)
  4. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 IV., 21. 11. 2019
TOPlist
TOPlist