K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II.

(Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II. 2.)

Datum: 11. 11. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Regiony

Lozice, Bělotín, Čejetice

Lozice

Pardubický kraj, okr. Chrudim, starosta Jaroslav Novotný (koláčová cena)

Lozice
Lozice

Obec leží na samé hranici Českomoravské vysočiny, 18 km východně od okresního města Chrudim. V této malé obci, která se rozprostírá po obou březích říčky Novohradky, žije pouze 160 obyvatel. První zmínka o obci pochází z počátku 12. století. Dominantu obce tvoří evangelický kostel z konce 18. stol.

Soutěže Vesnice roku se Lozice účastní poprvé.

V obci se nachází obecní úřad, jehož prostory slouží také studentům „Virtuální univerzity třetího věku v Lozicích“. Veřejná setkání a kulturní akce se odehrávají v místním pohostinství, které je ve vlastnictví obce a právě prochází rekonstrukcí. V tomto objektu se nachází i jedna bytová jednotka a hasičská zbrojnice, nově zde bude vybudovaná klubovna SDH. V Lozicích nechybí plochy pro sport s dětským hřištěm a krátkodobou rekreací. V letech 2014–2015 byl založen „Ovocný park“, který kromě ovoce nabízí odpočinek, ústraní pod stromy, ale i zábavu pro rodiče s dětmi, např. kopec pro sáňkování.

Obec je vybavena veřejným vodovodem a je plynofikována. S ohledem na význam řeky Novohradky má obec nově vybudovanou splaškovou kanalizaci.

Největším spolkem v obci je od 19. století Sbor dobrovolných hasičů. Má 61 členů, z toho 28 dětí a vlastní historickou koňskou stříkačku. Dále zde působí spolek Elementy, který se zaměřuje především na práci s dětmi a mládeží a rozvoj jejich tvořivosti, aktivity a vědomí tradic a sounáležitosti s lidmi a krajinou. Místní občané jsou také členy Mysliveckého spolku Olšinka Jenišovice. V obci se jednak zachovávají tradiční akce, ale vytvářejí se i nové. Mezi tradiční zvyky patří obchůzky Mikuláše s čerty a andělem nebo „Vrkáče nebo vodění Jidáše v Lozicích“. Mezi vyhlášené akce patří novodobý tradiční lívancový den.

Bělotín

Olomoucký kraj, okr. Přerov, starosta Mgr. Eduard Kavala

Bělotín
Bělotín

Bělotín leží doslova „na křižovatce evropských cest“. Katastr obce protíná dálnice D1 a vede tudy také hlavní železniční trať Přerov-Bohumín. Obec se skládá ze 4 dříve samostatných obcí (Bělotín, Nejdek, Lučice a Kunčice), ve kterých žije přes 1800 obyvatel. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1201. Mezi dominanty obce patří kostel sv. Jiří s bohatým barokním interiérem a kostel sv. Urbana v Nejdku.

V obci se nacházejí základní a mateřská škola, kulturní a spolkový dům, knihovny, pošta, zdravotnické zařízení, prodejny potravin, domov seniorů a několik dětských a sportovních hřišť. Obec má vodovod, v Bělotíně a Kunčicích byla zbudována plynofikace, v současnosti probíhá výstavba kanalizace v Bělotíně a je připraven projekt v Nejdku. V Kunčicích již byla kanalizace s ČOV vybudována. Nejrozsáhlejšími aktivitami současnosti jsou dostavba třetího bytového domu pro seniory, oprava místních komunikací a stavba cyklostezky.

Dlouhou tradici má v obci Sokol, který sdružuje 6 oddílů kopané, cyklistiku, volejbal, turistiku a cvičení žen, dále zde aktivně pracují sbory dobrovolných hasičů, rybáři, 4 myslivecká sdružení a Spolek pro obnovu venkova. Všechny části obce byly v roce 1946 vysídleny, z lidových tradic se tak uchovalo pouze vodění medvěda a klapotání o Velikonocích. Po roce 1990 však začaly vznikat tradice nové. Dnes jsou známé a hojně navštěvované např. Pivní slavnosti, Bělotínský pohár (kvalifikace mistrovství ČR v mažoretkovém sportu), Bělotínský týden zpěvu nebo Valentův hudební podzim.

Specialitou zastupitelstva obce je jejich cesta za voličem. Od roku 1990 rotují jednání zastupitelstev pravidelně ve všech místních částech a jsou místem diskusí o lokálních tématech.

Čejetice

Jihočeský kraj, okr. Strakonice, starostka Ivana Zelenková

Čejetice
Čejetice

Čejetice se nacházejí asi 10 km východně od Strakonic. Katastrem obce protéká řeka Otava a v okolí se rozkládají četné rybníky. Obec je tvořena pěti místními částmi (Čejetice, Mladějovice, Sedlíkovice, Sedliště a Sudoměř), ve kterých žije celkem 925 obyvatel. Nejstarší písemné zmínky sahají do konce 13. století. Sudoměř je proslulá jako dějiště první vítězné bitvy Jana Žižky v roce 1420. V Čejeticích se nachází kostel sv. Havla.

Do soutěže Vesnice roku se obec poprvé přihlásila v roce 2015, kdy získala Modrou stuhu, a od té doby uspěla každý rok. Získala také Bílou a Oranžovou stuhu (za krajské i celostátní kolo), vloni obsadila 2. místo Jihočeského kraje.

V obci je vybudována kanalizační a vodovodní síť, postupně se rekonstruují místní komunikace a chodníky ve všech místních částech obce. V Čejeticích se nachází mateřská škola, obecní úřad, kulturní dům s pohostinstvím a sportovně rekreační areál s celoročním využitím.

Obec podporuje výsadbu původních druhů ovocných stromů, pečuje o návesní Obecní rybník, kam každoročně nasazuje ryby pro vánoční prodej občanům. Jelikož je obec ohrožena častými povodněmi, provedla celou řadu protipovodňových opatření. Pro příští rok má připravené projekty na obnovu prostranství u mateřské školy, vybudování nového veřejného osvětlení v Sudoměři, kabelizaci části Sudoměře nebo na odbahnění Obecního rybníka.

Obec se může pochlubit bohatým spolkovým životem, působí zde např. ochotníci, hasiči, myslivci nebo sportovci. Koná se zde řada společenských i sportovních akcí, nejvýznamnější z nich je Bitva u Sudoměře. Každý rok rekonstrukci bitvy navštíví 5–7 tisíc milovníků historie z řad převážně mladé generace.

podle podkladů MMR zpracovala Kateřina Pánková

Seriál Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II.

  1. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I., 4. 11. 2019
  2. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II., 11. 11. 2019 (právě čtete)
  3. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III., 18. 11. 2019
  4. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 IV., 21. 11. 2019
TOPlist
TOPlist