K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I.

(Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I. 1.)

Datum: 4. 11. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Regiony

Lipová, Ratiboř, Libovice

Lipová

Ústecký kraj, okr. Děčín, starosta Pavel Svoboda (1. místo)

Lipová
Lipová

Lipová leží v západní části Šluknovského výběžku, přibližně 15 km od Rumburku. Ze všech stran je obklopena vrchy s pastvinami, poli a lesy. V katastru obce pramení Liščí potok, je zde 10 obecních rybníků. K obci náleží část Liščí. První zmínky o obci pocházejí z poloviny 14. stol. Kolem roku 1910 měla obec přes 3000 obyvatel, nyní jich zde žije necelých 600. Dominantou je kostel sv. Šimona a Judy, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Lipová soutěží letos posedmé, v minulých letech se jí podařilo získat Zelenou, Bílou a Modrou stuhu.

V Lipové funguje mateřská škola a 1. stupeň základní školy, je zde pošta, knihovna, informační centrum, ordinace praktického lékaře, výdejna léků a domov důchodců. Obyvatelům slouží fotbalové a dětské hřiště, muzeum a výstavní prostory. V obci je vybudován vodovod a kanalizace, není zde zavedena plynofikace.

V obci působí několik spolků a organizací. Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska pořádá především přeshraniční kulturní i sportovní aktivity, zrekonstruovala také památkově chráněný podstávkový dům č. p. 424. Sdružení Via Tempora Nova, z. s., usiluje o obnovu lipovského zámku. Velice aktivní je Spolek seniorů Lipová, který organizuje zájezdy, pořádá turistické výpravy a zajišťuje vzdělávací a kulturní akce. Mnoho aktivit však uskutečňují dobrovolníci bez spolkového zázemí. Obec žije opravdu bohatým kulturním a společenským životem. Letos se koná již 6. ročník akce na podporu fairtrade, bioproduktů a produktů místních producentů Férová snídaně, oblíbené jsou Lipovský jarmark a řemeslné trhy. Významnou mezinárodní akcí s dlouholetou tradicí v Čechách, Německu a Polsku je Den otevřených podstávkových domů.

Ratiboř

Zlínský kraj, okr. Vsetín, starosta Martin Žabčík (2. místo)

Ratiboř
Ratiboř

Valašská obec Ratiboř leží v Hostýnských vrších 8 km od Vsetína. Rozkládá se v údolí potoka Ratibořka. Žije zde téměř 1860 obyvatel. První písemnou zmínku o osadě Ratiboř lze najít v listině Václava III. z roku 1306, ve které se oznamuje založení cisterciánského kláštera na soutoku Bečvy a Ratibořky. Historické centrum vesnice se nachází v okolí evangelického kostela z roku 1842.

Ratiboř se soutěže Vesnice roku se účastní již po desáté, v minulosti získala Oranžovou a Bílou stuhu.

V obci je pětiletá základní škola, mateřská škola, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, knihovna, v budově obecního úřadu sídlí zdravotní středisko, lékárna a pošta. V obci je řada obchodů, např. tři prodejny potravin, masna, prodejna farmářských potřev, cukrárna a další. Ve velké míře jsou zde zastoupeny také služby. Působí zde řada drobných živnostníků, firem a rodinných podniků. Nejznámějším je Karolovo pekařství. Ratibořský chleba se dokonce stal jedním ze symbolů obce. Většina domácností je komplexně připojena na inženýrské sítě – vodovod, kanalizaci a plyn. Obec provozuje vlastní čističku odpadních vod a vodovod. K rozvoji turistiky nejvíce napomáhá cyklostezka, která se napojuje na Hornovsackou magistrálu.

V obci působí velký počet spolků, které se výraznou měrou podílejí na kulturním a sportovním dění a výchově mládeže. Nejstarším spolkem je Svaz dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1889. Působí zde také např. Sokol, Ratibořská chasa a Hlahol a Kosiska, valašský soubor Ratiboř. V letošním roce proběhne již 16. ročník Festivalu o gulášového krále a jarní pochod. K dalším nejvýznamnějším akcím patří Ratibořský hodový jarmark a Obecní zabíjačka a rozsvícení vánočního stromu.

Libovice

Středočeský kraj, okr. Kladno, starosta Petr Ibl (3. místo)

Libovice
Libovice

Libovice leží v blízkosti královského města Slaný. Rozkládá se na hranici CHKO Džbán v údolí Byseňského potoka. Obec vznikla přibližně před 630 lety jako zemědělská osada, v 19. století se zde těžilo černé uhlí. Žije zde necelých 360 obyvatel.

Soutěže se Libovice účastní podruhé, vloni získala Diplom za rozvíjení lidových tradic a Diplom za harmonické začlenění Jedlého parku do okolní krajiny.

V nově zrekonstruované budově obecního úřadu se nachází volební místnost a knihovna. Budovu obchodu se smíšeným zbožím obec pronajímá provozovatelce v zájmu zachování možnosti nákupu potravin v obci. Původní hasičská zbrojnice byla po zániku SDH opravena a rozšířena. Neformální uskupení „Mamynki“ si vnitřní prostor předělalo na hernu pro nejmenší. V obci bylo vybudováno dětské, volejbalové/nohejbalové, cyklokrosové a fotbalové hřiště. Na pozemku původního pole v intravilánu obce byl zrealizován projekt „Jedlý park“. V obci se nachází restaurace se sálem. Obec má veřejný vodovod a oddílnou splaškovou kanalizaci, není plynofikována. V rámci projektu úspory elektrické energie zde proběhlo částečné obnovení a rozšíření veřejného osvětlení s použitím EKO-LED světel.

Obec připravuje přestavbu starých budov na kulturní dům se skanzenem a na tělocvičnu s malým podiem. Dalším plánovaným projektem je zbudování obecní kompostárny a pořízení nového veřejného rozhlasu.

V Libovici již více než 70 let působí Myslivecký spolek a od roku 1997 také neformální Spolek na obnovu obce Libovice, jehož hlavní činností je pořádání celé řady společenských akcí, jako např. country večery, Strašidláckou cestu pro děti, Rozsvícení vánočního stromu, Novoroční vycházku k Dívčí skále nebo tradiční Pouť ke kapli sv. Jana Nepomuckého.

podle podkladů MMR zpracovala Kateřina Pánková

Seriál Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I.

  1. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 I., 4. 11. 2019 (právě čtete)
  2. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 II., 11. 11. 2019
  3. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III., 18. 11. 2019
  4. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 IV., 21. 11. 2019
TOPlist
TOPlist