K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Má vlast cestami proměn

(Výstava pomáhá obcím představit výsledky jejich práce)

Datum: 16. 5. 2019, zdroj: OF 2/2019, rubrika: Regiony

Výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova vypráví o počinech lidí, kteří si váží svého domova a odkazu předků. Poutavou formou zachycuje výsledky práce měst, obcí, organizací i jednotlivců. Domy, hrady a zámky, kostely, kapličky a křížky, parky, hřbitovy, místa, kde si mohou hrát děti. Všude tam přichází s obnovou nový život.

O výstavu je ve všech krajích velký zájem
O výstavu je ve všech krajích velký zájem

Národní putovní výstava po deset let představuje lidem v celé zemi i v zahraničí místa, která prošla proměnou, a také osobnosti, které za proměnami stojí. Ukazuje, že při zodpovědném přístupu se dá mnohé změnit k lepšímu. Putuje celý rok a umožňuje tak zcela neobvyklou propagaci, která by komerčně byla do slova a do písmene k nezaplacení. Podílí se na ní totiž celá země a je v ní spousta dobrovolnické práce provedené od srdce.

Výstava děkuje autorům proměn, je inspirací pro ostatní, je pamětí míst a přináší dobré tipy na výlety. Každý rok zaznamená více než sto nejrůznějších proměn.

Rekonstrukce železniční výtopny
Rekonstrukce železniční výtopny
Velkou proměnou prošla železniční výtopna v Kořenově. V lednu 1987 se vahou sněhu zřítila střecha výtopny postavené roku 1902 pro lokomotivy na naší jediné ozubnicové dráze. Od té doby objekt chátral (levá část fotografie). Železniční společnost Tanvald, o. p. s., zpracovala projektovou dokumentaci na rekonstrukci a za pomoci Fondů EHP a Norska mohla proběhnout kompletní rekonstrukce. Úspěchu napomohla spolupráce s norským železničním klubem v Bergenu a aktivita Mikroregionu Tanvaldsko. S podporou Libereckého kraje se podařila i oprava historické lokomotivní točny. Výtopna je nyní součástí památkově chráněné ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova. Slouží k prezentaci původních ozubnicových lokomotiv, historických železničních vozidel a také jako místo pro pořádání kulturních akcí.

„Pohledem na výstavu, která putuje po republice, si člověk teprve uvědomí, jak jsme dlužni našim předkům za jejich těžký život ve skromných podmínkách, a za to, co vše dokázali udělat, a jak lehké je nechat věci a majetek zestárnout a mnohdy znehodnotit, a jakou obrovskou materiální i morální hodnotu získá majetek obnovený,“ říká starosta obce Tučín z Olomouckého kraje Jiří Řezníček. Tučín vystavuje proměny své obce od roku 2014. Řada měst i obcí se každý rok vrací. Využívají tak možnosti efektivní prezentace po celé republice i v celostátních médiích za pozoruhodně vstřícných podmínek. Každoročně vidí panely s plakáty na 3,5 milionu lidí. Díky finanční podpoře takřka všech krajů ČR a spolupráci vystavovatelů a dalších organizací je účast na výstavě možná za velmi přijatelnou cenu. „Navíc pokud žijete v kraji jako je Olomoucký, který podporuje obce v prezentaci rozvoje venkova a účastnický poplatek za Vás uhradí, nezbývá než poděkovat a registrovat svou proměnu,“ dodává Jiří Řezníček. „Národní putovní výstava Má vlast cestami proměn má dle mého mínění obrovský význam pro obce, které se do ní zapojí. Nemůžeme očekávat, že nám vše přinese peníze, ale získání informací o místech, obcích a lidech v nich je k nezaplacení. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou lidé hrdí na svou obec, když uvidí známá místa ze svého bydliště na výstavních panelech na úplně jiném místě naší země. Děkuji organizátorům za realizaci této skvělé myšlenky a výborné akce prospěšné všem generacím, a krajům za finanční podporu, a všem účastníkům, vystavovatelům, za nádherné proměny naší vlasti,“ uzavírá starosta Tučína.

Slavnostní zahájení 11. ročníku výstavy v Praze na Vyšehradě proběhne v sobotu 18. května 2019. Hlavním partnerem ročníku bude Karlovarský kraj, který převezme Srdce vlasti od Olomouckého. Slavnost opět přivede na jedno místo vystavovatele, zástupce státních institucí, známé osobnosti, další příznivce projektu i veřejnost. Bohatý kulturní program je tradičně spojený s prodejem místních výrobků a krajových specialit. Opět budou vyhlášeny vítězné proměny minulého ročníku vzešlé z internetového hlasování na stránkách www.cestamipromen.cz a z výběru odborné poroty pod vedením arch. J. Pleskota. Proběhne setkání Srdcí krajů, společně vysadíme potomka památné lípy z Karlovarského kraje. Jedině na Vyšehradě budou k vidění současně všechny proměny přihlášené do 11. ročníku. Pak se rozdělí do krajských kolekcí a rozjedou do všech koutů naší vlasti.

TOPlist
TOPlist