K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
55. Den malých obcí

Projekt Efektivní správa obcí

Datum: 7. 5. 2019, zdroj: OF 2/2019, rubrika: Regiony

Svaz měst a obcí ČR připravil již tradiční seriál Krajských setkání, tedy třináct konferencí konaných ve třinácti krajských městech, které jsou otevřeny pro všechny obce a města České republiky. Zástupci jednotlivých měst a obcí mají jedinečnou možnost načerpat jak nové informace z aktuální legislativy, tak i mnoho příkladů dobré praxe a zajímavostí z regionů.

V rámci těchto Krajských setkání, která proběhla v 1. čtvrtletí letošního roku představil Svaz měst a obcí ČR rovněž své aktivity a projekty. Tradiční blok „aktuální legislativa“ cílil, mimo jiné, na novelu stavebního zákona, novelu zákona o sociálním bydlení, zákona o odpadech, kontrolních pravomocích NKÚ a další problematiku. Zaznívaly rovněž příspěvky na aktuální témata týkajících se samospráv od odborníků z ministerstev, státních institucí i firem.

Efektivní správa obcí

Efektivní správa obcí

Novinkou, se kterou se účastníci na vybraných Krajských setkání mohli setkat, byla možnost zúčastnit se seminářů realizovaných v rámci projektu Efektivní správa obcí. Tyto semináře byly volně přístupné pro všechny účastníky Krajských setkání, a tématem setkání byla oblast plnění zákonných povinností obcí.

Představení projektu „Efektivní správa obcí“
Představení projektu „Efektivní správa obcí“

Účastníci setkání se mohli zúčastnit semináře s napovídajícím názvem „Jak přežít kontrolu“. Seminář cílil na problematiku plnění hlavních zákonných povinností obcí. Lektor se ve svém vystoupení věnoval nejpodstatnějším právním předpisům, z nichž vyplývají povinnosti pro představitele obcí, které bývají často porušovány a současně jsou nejběžnějšími předměty kontroly ze strany kontrolních orgánů. Jedná se o zákon o obcích, zákon o střetu zájmu, informační zákon a oblast GDPR. V souvislosti s těmito právními předpisy pak na praktických příkladech názorně ukazuje nejčastější pochybení, možnosti, jak se jim vyhnout a v neposlední řadě, jak reagovat na případnou kontrolu.

Vzdělávací programy

Svaz měst a obcí ČR myslí i na zaměstnance územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí, pro které jsou v rámci projektu Efektivní správa obcí připraveny akreditované vzdělávací programy. „Aktuálně máme akreditován například dvoudenní prezenční kurz „Správní řád v rozhodovací praxi orgánů územních samosprávných celků – základní modul“, cyklus jednodenních prezenčních kurzů s názvem „Správní řád od A do Z“, cyklus jednodenních kurzů „Průvodce veřejnými zakázkami“ a e-learningový program „Veřejné zakázky a odpovědné veřejné zadávání“„ potvrzuje ředitel projektu Mgr. Pavel Ralaus a dodává, že „v současné době je připraveno či již v akreditačním procesu více jak 30 vzdělávacích programů zaměřených na různé agendy vykonávané úřady územní samosprávy“.

Svazem měst a obcí ČR nabízené vzdělávání pro zaměstnance územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí přináší jednu nespornou výhodu, kterou je realizace vzdělávacích kurzů přímo v území, resp. přirozených centrech jednotlivých regionů a skutečnost, že veškeré vzdělávání je pro územní samosprávné celky zdarma. Bezplatné odborné vzdělávání může obecním a městským rozpočtům ušetřit nemalé finanční prostředky při plnění povinnosti dané zákonem o úřednících územních samosprávných celků, a to účasti každého úředníka obce na prohlubování kvalifikace v minimálním rozsahu 18 dnů po dobu následujících 3 let.

První akreditované kurzy vztahující se k tématu „Správní řád od A do Z“ se uskutečnily 14. března v Praze a Brně. Přihlášení na další kurzy je možné přímo na webových stránkách projektu www.projekteso.cz, kde naleznete další termíny a místa konání kurzů. Nabídka akreditovaných kurzů je stále rozšiřována a pravidelně aktualizována.

Jak se můžete přihlásit

Stačí napsat na e-mail, nebo navštívit naše webové stránky, kde se dozvíte veškeré podstatné informace. Ze samotné registrace Vám samozřejmě neplynou žádné závazky a ani povinnosti. Pouze samé výhody z realizovaných aktivit.

Projekt Efektivní správa obcí
TOPlist
TOPlist