K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Program zlepšování kvality ovzduší pro Ústecko zrušen Nejvyšším správním soudem

Datum: 19. 2. 2018, zdroj: Frank Bold, rubrika: Životní prostředí

Nejvyšší správní soud rušil některé části Programu zlepšování kvality ovzduší (dále jen „Program“), který vydalo Ministerstvo životního prostředí pro oblast Severozápad. Soud se tím přiklonil k důraznější ochraně zdraví obyvatel regionu před znečištěním ovzduší. Zdůvodnění rozsudku ještě není k dispozici, ale hlavními argumenty žalobců byla nekonkrétnost a nízká účinnost navržených opatření.

Jde o třetí rozsudek podobného typu: v prosinci minulého roku Nejvyšší správní soud částečně zrušil Program vydaný pro ostravskou aglomeraci a v únoru letošního roku Městský soud v Praze částečně zrušil Program pro hlavní město Prahu. Další případ tohoto typu (Brno) soud ještě projednává.

„Program by měl kromě jednotlivých opatření vedoucích k čistšímu ovzduší obsahovat i jejich harmonogram. To aby zajistil, že Program dosáhne svého cíle včas a že bude možné ho průběžně kontrolovat a případně revidovat. Kromě toho by měl Program obsahovat vyčíslení očekávaného přínosu jednotlivých opatření, aby umožňoval jejich porovnání z hlediska účinnosti,“ říká právnička Petra Marie Giňová z konsorcia Frank Bold, jehož právníci žalobce v případu zastupovali.

„Zrušení Programu je dobrou zprávou Ústecko a pro zdraví lidí, kteří tu žijí. Znečištění ovzduší není marginálie. Doufám, že se teď ministerstvo pochlapí a dá dohromady účinnější Program než ten právě zrušený,“ říká k rozsudku jeden z žalobců Petr Globočník. Mezi žalobci byla i ústecká organizace Stop tunelům.

Nejvyšší správní soud nejen že zrušil celý předchozí rozsudek Městského soudu v Praze, který žalobu na Program zamítl, ale zrušil přímo části samotného Programu. Rozsudek je konečný. Ministerstvo životního prostředí, které Program v roce 2016 vydalo, nyní bude muset vypracovat nový, s účinnějšími opatřeními a realistickým časovým rámcem. Zrušení části Programu nebude mít pro region negativní následky, protože opatření v něm obsažená lze realizovat i bez Programu a řada z nich se již dokonce realizuje (například podpora výměny domácích kotlů).

Povinnost vydat Program zlepšování kvality ovzduší Ministerstvu životního prostředí ukládá zákon o ochraně ovzduší, který transponuje evropskou směrnici o kvalitě vnějšího ovzduší. Účelem Programu je snížit míru znečištění ovzduší na zákonný limit v nejkratší možné době. Právníci z Frank Bold a občané Ústecka Program před jeho vydáním v dubnu 2016 intenzivně připomínkovali, ale jejich požadavky na vyšší účinnost Programu nebyly zohledněny. Proto v srpnu 2016 podali návrh na zrušení Programu, který následně Městský soud v Praze zamítl. Žalobci s právním zastoupením Frank Bold následně podali proti tomuto rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, jejímž výsledkem je včerejší konečný rozsudek.

TOPlist
TOPlist