K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

XIV. sněm Svazu měst a obcí ČR se konal v Olomouci

Datum: 29. 6. 2015, zdroj: OF 3/2015, rubrika: Regiony

XIV. sněm Svazu měst a obcí se konal 21. a 22. května 2015 v Olomouci. Šlo o celorepublikové setkání představitelů členských měst a obcí, které se schází jednou za dva roky. Zvolila se na něm Rada a Kontrolní výbor Svazu a stanovily se priority pro období 2015–2017. Sněm se rovněž zabýval hospodařením Svazu a přijal stanoviska k aktuálním problémům měst a obcí.

XIV. sněm Svazu měst a obcí ČR
XIV. sněm Svazu měst a obcí ČR

Kromě téměř sedmi set starostek a starostů z celé republiky se XIV. sněmu zúčastnili vrcholní představitelé státní správy, veřejného sektoru i soukromé sféry. Nechyběl předseda vlády Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, vicepremiér Pavel Bělobrádek, ministři Jiří Dienstbier, Marcel Chládek, Richard Brabec a další hosté.

Průběh XIV. sněmu ukázal rostoucí význam a postavení Svazu měst a obcí v současném období. Je to dobrá zpráva, neboť v dnešní době potřebuje územní samospráva silného reprezentanta, který spolu s dalšími institucemi bude hájit zájmy obcí a měst v rámci veřejné správy. Silné postavení Svazu bylo patrné nejenom v neobyčejně vysoké účasti zástupců obcí, ale také v názorové jednotě, se kterou prezentovali své požadavky v průběhu jednání. Význam SMO ČR byl podtržen účastí zástupců státní exekutivy a jejich stanovisky, ve kterých se hlásí k řešení společných problémů ve vzájemné spolupráci. V neposlední řadě je síla Svazu patrná také na stavu členské základny. Nikdy v historii dosud neměl Svaz tak vysokou členskou základnu jako v současné době (2619 obcí, ve kterých žije 8 103 058 občanů, tj. 77 % obyvatel ČR).

Nová Rada SMO zvolila Předsednictvo Svazu a nového předsedu (12. června) a začala pracovat na naplnění priorit činnosti pro období 2015–2017, které sněm schválil (plné znění). K naplnění schválených priorit velmi napomůže, když bude Svaz nadále poskytovat kvalitní informační, koordinační, vzdělávací a podpůrný servis svým členům. Cestou k tomu je i projekt „Odpovědný zastupitel pro otevřenou a hospodárnou obec,“ který Svaz realizuje s podporou evropských fondů (viz dále).

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že vláda je připravena k dialogu s městy a obcemi, neboť spolupráce státu a samospráv důležitá pro dobré vládnutí a jen díky podnětům z měst a obcí je možné účinně realizovat veřejnou politiku.

Předseda vlády také připomněl jednání předsednictva Svazu s vládou a zdůraznil, že společným klíčovým tématem je snaha maximálně využít evropské peníze. Evropská komise z nového programového období 2014+ schválila ČR dosud šest operačních programů a brzy by měly být vyhlášeny první výzvy.

Hovoří Andrej Babiš, naslouchá Dan Jiránek
Hovoří Andrej Babiš, naslouchá Dan Jiránek

Příjmy z daní pro města a obce by se měly zvýšit, to byl trvale zaznívající požadavek starostů a starostek, zejména druhý den jednání, kterého se zúčastnil 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Řekl, že se podívá, zda rozpočet unese zvýšení příjmů měst a obcí. K výpadku výběru daní uvedl, že „…bohužel na ministerstvo informace o nižším výběru daní doputovala z finanční správy pozdě, za což se samosprávám omlouvám a budu usilovat o to, aby se situace neopakovala.“ Ministr financí také uvedl, že města a obce dobře hospodaří a požádal je o solidaritu s rozpočtem, kdy se snaží snižovat jeho deficit.

TOPlist
TOPlist