K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Graffiti dále trápí města

Datum: 15. 6. 2015, zdroj: OF 2/2015, rubrika: Regiony

Podle wikipedie je graffiti v obecném smyslu druh výtvarného projevu pracující ve veřejném prostoru technikou nanášení barev, nejčastěji ve formě spreje. Opravdoví umělci ale používají také fixy, případně škrábání a leptání.

Graffiti vychází z původního řeckého slovesa γραφειν (grafein), což znamená psát a stalo se jedním z původních pilířů kultury Hip hopu, označované za kulturu protestu. Graffiti lze bez zřetele na Hip hop vnímat jako městský folklór ulice. Tolik říká definice.

Naprostá většina veřejnosti však graffiti chápe především jako vandalství, v řadě případů dokonce jako zločin. To co vidíme v ulicích našich měst se jen zcela výjimečně dá pokládat za umění. Pokud ornamenty pomalovaný slovácký sklípek označíme za folklór, potom jsou čmáranice, které vidíme ve městech na každém kroku „městským folklórem ulice“ opravdu jen v uvozovkách.

Je to skutečné vandalství a podle trestního zákona ten, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou může být potrestán odnětím svobody až na šest let, způsobí-li škodu velkého rozsahu (§ 228, odst. 2 trestního zákona).

Sprejeři

Sprejeři tyto skutečnosti znají, jsou si vědomi protiprávnosti svého jednání a možné tresty považují za nutné riziko, které je motivuje k vyšší opatrnosti. Provedený výtvor pak posiluje jejich postavení v komunitě sprejerů. Zarážející drzost a agresivitu sprejerů řeší jihomoravští policisté po jejich nedávné akci ve Zbýšově u Brna. Někdo zneužil záchrannou brzdu a zastavil vlak a jen chvilku na to u něj byli sprejeři a pokreslili devadesát metrů čtverečních vagonu. Na průvodčího i cestující, kteří se jim v tom snažili zabránit, házeli kameny.

Podle serveru lidovky.cz se sprejeři stěhují do přírody. Pokud cestujete vlakem kolem pražské Hlubočepské plotny, nově na vás z vápencové skály zírá barevné graffiti. Odsuzují ho jak všichni, kdo mají vztah k přírodě, tak i lidé ze světa sprejerů. Pomalovanou skálu navíc nejde uvést do původního stavu.

Tvrdě proti sprejerům postupují v Singapuru. Tamní soud uložil trest tři rány rákoskou a devět měsíců vězení dvěma mladým Němcům, které přistihli, jak ve vlakovém depu sprejují vagóny. Podobného trestu se dočkal v roce 1994 jistý Američan, jemuž nepomohla ani přímluva prezidenta Billa Clintona u singapurských úřadů.

Brno zaplatí za řádění sprejerů

Graffiti v Brně
Graffiti v Brně

Brno je po Praze druhým městem, které nejvíce trpí v České republice řáděním sprejerů. Jimi způsobené škody v loňském roce na domech v historickém jádru a některých ulicích činily v souhrnu 3 650 000 korun. V letošním roce brněnský magistrát vynaloží 2 miliony korun za jednorázové odstranění graffiti. S investicmi do preventivní ochrany letos nezvažuje. Informuje o tom agentura EnviStore.

Za uplynulé dva roky Brno zaplatilo celkem 6 milionů korun za odstranění graffiti, letos plánuje vynaložit uvedené dva miliony, které investuje do jednorázového čištění. „V letošním roce neuvažujeme o žádné investici do preventivní ochrany městského majetku před sprejery,“ sdělil Petr Gabriel, vedoucí odboru správy majetku Magistrátu města Brna.

„Nejčastějším způsobem odstranění graffiti je přetření nátěrovou barvou bez použití preventivní ochrany. Tato metoda ale nemá při boji se sprejery téměř žádný efekt. Čerstvě natřená zeď je pro ně naopak lákadlem,“ řekla Hana Folwarczná, ředitelka společnosti graffitimagic.cz.

V březnu letošního roku provedla společnost průzkum mezi odběrateli antigraffiti prostředků ze kterého vyplynulo, že 80 procent ploch ošetřených ochrannými nátěry již sprejeři znovu neponičili. Zbývajících 20 procent míst bylo opětovně posprejováno pouze jednou, přičemž po omytí již zůstalo čisté.

„Posprejovanou fasádu jsme opakovaně přemalovávali barvou, ale sprejeři ji pokaždé znovu poškodili. Pomohl až antigraffiti nátěr, po jehož použití vandalové omítku posprejovali jen jednou a to jsme jednoduše omyli vodou,“ popsal zkušenost František Štěpánek, který má ve správě městské domy v Brně Králově Poli, kde už graffiti řešit nemusí.

Antigraffiti nátěry používá v Jihomoravském kraji na nově opravené objekty například Znojmo a na problematická místa také Vyškov.

TOPlist
TOPlist