K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aktuální informace Ministerstva pro místní rozvoj

Datum: 22. 4. 2015, zdroj: OF 2/2015, rubrika: Ostatní

V posledních březnových dnech se ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová setkala s evropskou komisařkou Corinou Creţu. Hlavním tématem pracovní návštěvy byly evropské fondy a to jak problematika dočerpání končícího programového období, tak stav schvalování nových programů.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová s evropskou komisařkou Corinou Creţu
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová s evropskou komisařkou Corinou Creţu

Evropská komisařka Corina Cretu je rumunské národnosti a je členkou kolegia Evropské komise od 1. listopadu 2014. Zodpovědná je za regionální politiku EU a za správu evropských strukturálních a investičních fondů.

„Seznámila jsem eurokomisařku s aktuálním stavem čerpání evropských fondů. Shodly jsme se, že kvalita podpořených projektů je klíčovým kritériem, nejde jen o rychlost dočerpání prostředků. Příprava kvalitních projektů je zásadní i pro nové programové období. S eurokomisařskou jsme se dohodly na častějším sdílení informací v oblasti čerpání evropských fondů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Těší mne, že jsem měla příležitost projednat s ministryní Šlechtovou situaci v oblasti provádění operačních programů z období 2007–2013 i diskutovat o probíhajících jednáních o operačních programech pro nové období 2014–2020. Ujistila jsem ministryni a její kolegy, že se mohou spolehnout na moji podporu i na součinnost Komise, abychom zajistili, že evropské fondy budou v České republice využity podle očekávání občanů a v souladu se zásadami politiky soudržnosti,“ doplnila eurokomisařka Corina Creţu.

Corina Creţu v průběhu dvoudenní návštěvy ČR navštívila město Plzeň a ministryně Šlechtová ji provázela i při návštěvě Parlamentu, kde se sešla s poslanci sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Zákon o veřejných zakázkách

Vláda schválila 18. března věcný záměr zákona o veřejných zakázkách, který předložila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Věcný záměr stanovuje základní rysy připravovaného zákona o zadávacích řízeních.

S ohledem na povinnost České republiky transponovat do vnitrostátního právního řádu nově přijaté evropské směrnice regulující oblast veřejného investování, se Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo vytvořit v této souvislosti zcela nový zákon. „Vnímám pozitivně, že vláda schválila věcný záměr zákona, ve kterém se zaměřujeme zejména na zásadní oblasti a otázky, které nejsou obsaženy v nových evropských směrnicích,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Zákona o veřejných zakázkách reguluje i oblasti, na které směrnice EU nedopadají a jejich úprava je tedy plně v kompetenci členských států. Mezi tyto oblasti patří především regulace procesu zadávání podlimitních veřejných zakázek. Členským státům je tak umožněno stanovit oproti směrnicím přísnější postupy. Nový zákon o zadávacích řízeních musí být účinný nejpozději 18. dubna 2016.

MMR zveřejňuje svá data

Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k politice otevřené komunikace vůči veřejnosti a v rámci veřejné kontroly nakládání s finančními prostředky státního rozpočtu zveřejňuje údaje o svém finančním hospodaření.

„Všechny informace o uzavřených smlouvách, objednávkách a fakturách jsou od dnešního dne dostupné na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Jedná se o důležitý vstřícný krok směrem k veřejnosti, která má nyní možnost seznámit se, jak hospodaříme s veřejnými financemi,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a určila pracovní skupinu zaměstnanců, kteří se budou i nadále zabývat pravidelným zveřejňováním dat a případně dalším rozšiřováním jejich stávající struktury. Údaje o uzavřených smlouvách, objednávkách a zaplacených fakturách od 1. 1. 2015 naleznete na www.mmr.cz

Poznej projekt a vyhraj!

Oblíbená soutěž Poznej projekt, kterou druhým rokem vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, začíná. Každý týden až do začátku letních prázdnin mají zájemci šanci vyhrát zajímavé ceny. Stačí správně určit název projektu podpořeného z evropských fondů podle fotografie a doufat, že se na ně usměje štěstí při týdenním slosování výherců.

„Informací o úspěšných projektech podpořených z evropských fondů není nikdy dost a zvlášť podaných zábavnou formou. Loňský ročník soutěže měl velmi dobré ohlasy, a proto jsme se rozhodli v něm pokračovat i letos,“ uvedla Olga Letáčková, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj.

Úkolem soutěžících je rozpoznat projekt podpořený z evropských fondů podle fotografií a přiložené nápovědy. Zároveň musí správně odpovědět na tři doplňující otázky. Všechny správné odpovědi poputují do slosování o atraktivní ceny, které probíhá každý týden po celou dobu soutěže. Každý týden bude představen nový projekt podpořený z fondů EU. Soutěž trvá do 25. června 2015. Více informací naleznete na webu www.dotaceEU.cz/poznejprojekt. Vítanou nápovědou je i portál Ministerstva pro místní rozvoj Mapaprojektu.cz, kde mohou soutěžící nalézt dokončené projekty, které byly realizovány z fondů Evropské unie.

TOPlist
TOPlist