K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Proměny Hanáckého Slovácka

Datum: 21. 4. 2015, zdroj: OF 1/2015, rubrika: Regiony

Rozdíl mezi dobou socialistického venkova a dneškem je propastný. Dokladuje to publikace „Obnova vesnic Kloboucka II“, vydaná v roce 2014 k 25. výročí obnovy demokracie v ČR. Kloboucko tvoří jedinečný kraj, zvaný Hanácké Slovácko, ležící mezi Brnem, Hodonínem a Břeclaví.

Náměstí míru je historickým prostorem s renesančním zámkem,
budovou střední školy, barokní farou, městskými domy s obchody a místem
tradičního Jarmaku
Náměstí míru je historickým prostorem s renesančním zámkem, budovou střední školy, barokní farou, městskými domy s obchody a místem tradičního Jarmaku

Ideje Programu obnovy zde našly velké porozumění. Proto mají obce tohoto kraje v soutěži Vesnice roku velký úspěch. Vesnicí roku 2005 ČR se staly Bořetice, oceněny byly Šitbořice, Kašnice, Nikolčice, vítězi krajského kola soutěže se staly sousední obce Kobylí, Terezín, Šakvice a vloni Vrbice. Z uvedené knihy podrobněji představíme Klobouky u Brna a Bořetice.

Klobouky u Brna

jsou kulturním centrem svého kraje již od počátku 13. století, od dob mocného pána Lva z Klobouk. Roku 1298 byla obec povýšena na městečko a získalo právo tržní, od poloviny 14. století byl zde zaveden soud. Město a okolí bylo pustošeno v česko-uherských válkách a v třicetileté válce, rozvoj nastal v období osvícenských panovníků. Po vyhlášení tolerančního patentu se město stalo i centrem evangelické obce. V polovině 19. století bylo vyhlášeno soudním okresem. Poté nastal pozvolný rozkvět národního, politického a kulturního života, na němž se podílela řada významných osobností. Byly založeny spolky, školy, muzeum a místní tradice, z nichž mnohé jsou udržovány dodnes.

Přestupní terminál autobusové dopravy je moderní architekturou na
historickém náměstí, vyhlášen stavbou roku 2013 Jihomoravského kraje
Přestupní terminál autobusové dopravy je moderní architekturou na historickém náměstí, vyhlášen stavbou roku 2013 Jihomoravského kraje

Město muselo po revoluci nejdříve dořešit vodohospodářskou problematiku, systém tříděného odpadu s řízenou skládkou a dostavbu inženýrských sítí. Poté provedlo opravu a zateplení čtyř škol, jejichž je zřizovatelem. Je na ně hrdé, zejména gymnázium a odborná škola dosahují výrazných úspěchů v naukových soutěžích a olympiádách. Město zbudovalo Dům s pečovatelskou službou, má nový privátní hotel. Vlivem tržních podmínek zanikly některé místní podniky, avšak vznikly zde nové a konkurenčně schopné závody. Hlubinný vrt prokázal termální a minerální vodu s léčebnými účinky, která nabízí perspektivu vybudování termálních lázní.

Bohatý je kulturní život, na němž se podílí spolky, školy, Turistické a Kulturně informační centrum, vydává se zpravodaj „Větrný mlýn“. Dodnes se udržují tradice jarního a svatováclavského jarmarku na „rynku“, svatovavřinecké hody a církevní svátky.

Stavba nového závodu je dokončována v průmyslové zóně města.
Investorem je firma BV Brumovice výtahy.
Stavba nového závodu je dokončována v průmyslové zóně města. Investorem je firma BV Brumovice výtahy.
Domov s pečovatelskou službou poskytuje ubytování a služby
šedesáti seniorům a osobám se zdravotním postižením
Domov s pečovatelskou službou poskytuje ubytování a služby šedesáti seniorům a osobám se zdravotním postižením

Bořetice

Hotel Kraví Hora ve vinohradnickém areálu. Byly postaveny tři hotely,
sedm penzionů a desítky sklepních nadstaveb a přístaveb.
Hotel Kraví Hora ve vinohradnickém areálu. Byly postaveny tři hotely, sedm penzionů a desítky sklepních nadstaveb a přístaveb.

Vinařská obec se nachází pod sprašovými kopci Kloboucka v nížině, přecházející v Podluží. První zmínka o vinohradech je již z roku 1355. Již nejstarší vinařské tratě ležely na jižních stráních Kraví Hory. V úpatí vznikaly vinařské sklepy. Od obce je oddělovaly rybníky a mokřady říčky Trkmanky. Sklepy sloužily také jako úkryt obyvatelstva před nájezdníky z Uher a ve třicetileté válce.

Dnes je v tomto vinohradnickém areálu soustředěno 260 sklepů, nové vinařské podniky, hotel a penziony. Četné akce pořádá zde vinařská recesistická Svobodná spolková republika Kraví Hora. Vedle prosperujícího zemědělského areálu vznikl průmyslový areál. V obci je vytvořeno přes 400 pracovních míst. Péče byla věnována obnově veřejných budov a prostranství. Rovněž krajina získala tři obnovené rybníky, mokřady a výsadbu stromů. Hudba a zpěv je stálou součástí života. V obci zpívá chrámová schola Deo Gratias, mužácký sbor Svodničan, ženský sbor Bořetické tetičky a školní sbor, hraje slovácká dechová kapela Horenka. Činnost vyvíjí hasiči, myslivci a sportovní oddíly.

Kulturní dům byl postaven v roce 1960. Je v něm také sídlo
obecního úřadu. Utilitární průčelí bylo barevně oživeno a prostranství před
kulturním domem je upraveno ke konání hodů, veselic a kulturních pořadů.
Kulturní dům byl postaven v roce 1960. Je v něm také sídlo obecního úřadu. Utilitární průčelí bylo barevně oživeno a prostranství před kulturním domem je upraveno ke konání hodů, veselic a kulturních pořadů.

Koncepční vedení obce, pestrá činnost spolků a pospolitost občanů byly důvodem k vítězství obce v soutěži s udělením titulu Vesnice roku 2005 České republiky. Jako reprezentant českého venkova získala obec ocenění v evropské soutěži.

Vesnicí roku 2005 ČR se staly Bořetice slavnostním vyhlášením
soutěže, kde ocenění převzal starosta Václav Petrásek a členové zastupitelstva.
Vesnicí roku 2005 ČR se staly Bořetice slavnostním vyhlášením soutěže, kde ocenění převzal starosta Václav Petrásek a členové zastupitelstva.

Jan Kruml

TOPlist
TOPlist