K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

2015: Dvojitá porce dotací na projekty v Moravskoslezsku

Datum: 26. 3. 2015, zdroj: OF 1/2015, rubrika: Regiony

Na projekty v Moravskoslezsku je v roce 2015 připraveno přibližně 5 miliard korun evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Loni to bylo 2,2 miliardy korun, letos dvojnásobná porce.

Prostředky půjdou ovšem hlavně na již probíhající a připravené projekty. Na podporu nových záměrů bude peněz jen střídmě.

V roce 2014 bylo dokončeno přibližně 80 projektů financovaných ROP Moravskoslezsko. Za uskutečněné projekty nebo jejich části bylo proplaceno 2,2 miliardy korun, což odpovídá každoročnímu průměru 2 až 3 miliard korun zaslaných na účty příjemců. Letošní rok však bude jiný. Vzhledem ke končícímu programovému období zbývá dočerpat přes 5 miliard korun.

Dokončení probíhajících projektů

Většině projektů jsou dotace již předurčeny. Jedná se o přibližně 300 rozestavěných a probíhajících investic, podpořených v minulých měsících.

„Na nové projekty už mnoho peněz uvolňovat nebudeme. Většina z projektů je již ve výstavbě, nebo se s pracemi a nákupy brzy začne. Všechny projekty financované z ROP Moravskoslezsko musí být hotové do konce roku 2015. Proplácet je pak budeme i počátkem roku 2016. Pokud se vše půjde podle plánu, je poměrně reálné, že uplatníme všech 20 miliard korun, které máme pro náš kraj z evropských fondů v právě končícím období k dispozici,“ věří Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde se žádosti o evropské dotace hodnotí a proplácí.

Dostálová vysvětluje také dvojnásobný objem prostředků, který zbyl k proplacení na závěr programovacího období. „Důvodem jsou zejména úspory ve veřejných zakázkách, ke kterým v posledních letech docházelo, v kombinaci s oslabením koruny vůči euru. Změna kurzu nám do programu, který je vázaný na eura, přidala stovky milionů korun,“ tvrdí Dostálová.

Ohlédnutí za rokem 2014

Necelá třetina z loni vyplacených 2,2 miliard korun odešla na účty měst a obcí. Velkou část pro sebe uzmula Ostrava, statutární město získalo 315 milionů korun. Uplatnilo je zejména na větších dopravních stavbách, například na prodloužení Ruské ulice napříč Dolní oblastí Vítkovice, nebo propojení Plzeňské a Pavlovovy ulice. Najdou se ale i zajímavé perličky v menších městech a obcích.

Expozice generála Laudona

Expozice generála Laudona v Novém Jičíně
Expozice generála Laudona v Novém Jičíně

V Novém Jičíně zemřel Ernst Gideon von Laudon. V návštěvnickém centru na Masarykově náměstí mají od prosince minulého roku novou expozici, která slavného rakouského vojevůdce 18. století připomíná. Expozice vznikla díky evropské dotaci v dříve nevyužitých prostorech třetího podlaží. Provází návštěvníky Laudonovým mládím i slavnými bitvami. Lidé se mohou podívat i do úmrtního pokoje, na velké dioráma bitvy u Domašova, nebo mohou stejně jako Laudonovi vojáci ostřelovat dělem tureckou pevnost u Bělehradu. Město při úpravě interiérů a vzniku expozice užilo evropskou dotaci přes 7 milionů korun.

Knihovna v Třinci

Exteriér nové Městské knihovny v Třinci
Exteriér nové Městské knihovny v Třinci

Koncem října se lidé poprvé podívali do nového sídla Městské knihovny v Třinci. Kromě standardních knihovnických služeb doprovázených kulturním programem je v knihovně nově také informační centrum, dříve umístěné v kině Kosmos, nebo nové výstavní prostory. Odpočinek s knížkou v ruce nabízí literární kavárna. I díky novinkám se prodloužila otevírací doba. Nové sídlo knihovny vzniklo rekonstrukcí, přístavbou a dostavbou ústřední knihovny v Lidické ulici. Městu s tím pomohla dotace přibližně 40 milionů korun z EU.

Letošní očekávání

Dotáhnout a uskutečnit 300 projektů v průběhu roku 2015 znamená velkou zátěž při administraci a vyúčtování, jak pro poskytovatele dotace, tak pro příjemce evropských peněz. Činit se budou zejména klíčoví příjemci, jakými v tomto roce budou Moravskoslezský kraj, města Ostrava a Karviná. Většina zbývajících prostředků z ROP Moravskoslezsko se uplatní při modernizaci silnic, výstavbě společných výjezdových center hasičů, záchranářů a policistů nebo do oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a školství. I ve městech se ale budou dít zajímavé věci.

Petrin Bruntál

Kulturní památka Petrin v Bruntále prošla rozsáhlou rekonstrukcí
Kulturní památka Petrin v Bruntále prošla rozsáhlou rekonstrukcí

Se záměrem sloučit několik zařízení do jednoho místa, a vytvořit tak ucelené centrum vzdělávání a volného času, přistoupilo město Bruntál k rekonstrukci objektu Petrin. Kulturní památka prošla rozsáhlou rekonstrukcí a změnami vnitřních dispozic. K základní škole, která zde již působila dříve, se nyní do Petrina podařilo přemístit i mateřskou školu, středisko volného času a knihovnu. Slavnostní otevření proběhlo 29. ledna. Město bude na projekt inkasovat dotaci okolo 60 milionů korun.

Kino a stadion v Karviné

Přestavba stadionu v Karviné
Přestavba stadionu v Karviné

V Karviné se během letošního roku chystá dokončení několika velkých investic. Promění se vnitřní zázemí kina Centrum a prohlédne také okolí kina. Dalším projektem financovaným penězi EU je rekonstrukce fotbalového stadionu, díky níž se promění tribuny a zázemí pro hráče i fanoušky. Kino se má znovuotevírat až po ukončení venkovních úprav koncem léta, přestavba fotbalového stánku potrvá až do konce roku.

Bazén Brušperk

Bazén v Bušperku má být otevřen pro veřejnost v červnu
Bazén v Bušperku má být otevřen pro veřejnost v červnu

Nestává se často, aby se menší město pustilo do výstavby bazénu. Ve čtyřtisícovém Brušperku na Frýdecko-Místecku po schválení evropské dotace na projekt proběhlo referendum, v němž se město utvrdilo, že lidé bazén opravdu chtějí. Nyní zbývají již jen týdny do kolaudace stavby. Bazén se má otevřít pro veřejnost v červnu. Kromě plaveckých drah v něm nebude chybět tobogán, vodní chrlič a vodní kolotoč, vířivka a dětské brouzdaliště. Dotace na projekt je 19 milionů korun, ale vzhledem k fázi realizace z toho město zatím prostavělo 7 milionů korun.

Co ještě zbývá

V soutěži o dosud nerozdělené prostředky se nedají čekat mnohamilionové závody. Regionální rada Moravskoslezsko zvažuje dát šanci městům a obcím získat alespoň nějakou dotaci na projekty, které města realizují nehledě na dotační prostředky a zároveň spadají do podporovaných aktivit programu. Vzhledem k nevelkému objemu peněz se dá předpokládat časové, finanční nebo tematické omezení projektů, které se o peníze budou moci ucházet. Zároveň asi nebude možné získat dříve obvyklou výši dotace 85 %, ale méně. Kolik peněz na nové projekty Regionální rada Moravskoslezsko letos ještě uvolní, záleží hlavně na úsporách aktuálně probíhajících projektů. Podrobnosti o zbývajících prostředcích zájemci najdou v plánu výzev na stránkách www.rr-moravskoslezsko.cz.

Mgr. Michal Sobek, Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

TOPlist
TOPlist