K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V Moravskoslezsku rostou nové stavby za peníze z EU

Datum: 9. 2. 2015, zdroj: OF 5/2014, rubrika: Regiony

Města a obce naplňují v posledních letech své investiční záměry zejména díky prostředkům z evropských fondů. Tento rok byl v Moravskoslezském kraji bohatý na novinky a projektům za evropské dotace zdaleka není konec.

S přispěním evropských peněz z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko rostou nejen nové silnice a cyklostezky, ale významně se proměňuje také zázemí měst a obcí. „Na projekty kraje, obcí, neziskových a podnikatelských subjektů jsme letos zatím nasměrovali přibližně dvě miliardy korun evropských dotací. V příštím roce to vzhledem počtu podpořených a rozestavěných projektů bude ještě více,“ uvedla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Dodala, že do počátku roku 2016 je připraveno k proplacení ještě šest miliard korun z ROP Moravskoslezsko na projekty, z nichž je většina v realizaci, nebo na zahájení stavby čekají.

Trojhalí Karolina v Ostravě
Jeden z největších projektů dokončených v Moravskoslezském kraji v tomto roce patří Trojhalí Karolina v Ostravě, kde vzniklo zastřešené náměstí, doplněné o prostory pro sportovní a kulturní vyžití.

Mezi největší projekty otevřené v tomto roce patří Trojhalí Karolina v Ostravě, kde vzniklo zastřešené náměstí, doplněné o prostory pro sportovní a kulturní vyžití. Je to ale jen jeden z přibližně stovky nově zprovozněných projektů. Evropské dotace města a obce nejčastěji přetvářejí právě do podoby nových kulturních a společenských zařízení, upravených veřejných prostranství, sportovišť a areálů pro využití volného času. Není nouze ani o nové cyklostezky nebo investice do dopravní infrastruktury, například bezpečnostních opatření na silnicích.

Co nového se v uplynulých měsících roku 2014 podařilo za evropské peníze postavit a zprovoznit?

Muzeum Novojičínska v Bílovci

Muzeum Novojičínska v Bílovci
Po tříleté rekonstrukci se znovuotevřelo muzeum v Bílovci.

Po tříleté rekonstrukci se znovuotevřelo muzeum v Bílovci. Muzeum sídlí v měšťanském domě s mansardovou střechou, který je kulturní památkou. Rozsáhlou rekonstrukci si vynutil špatný technický stav domu i plány na jeho nové využití. S přispěním evropských peněz se opravila střecha muzea, interiéry, ústřední topení a proběhlo statické zajištění stavení. Součástí komplexní modernizace bylo rozšíření prostor pro výstavy a přednášky v podkroví muzea. Objekt nyní pojme nové výstavní expozice – aktuálně o dějinách města Bílovce, textilní výroby, zámku Sedlnických, správě bíloveckého panství a expozici výroby bývalé továrny Salcher, poté Massag. Návštěvníky po prostorách muzea provází interaktivní postava písaře. Nové působiště zde našlo rovněž městské informační centrum.

Horní Bludovice

Společenský sál v Horních Bludovicích
Moderní sál určený pro společenské akce, plesy i soukromé hostiny vznikl při rekonstrukci budovy obecního úřadu v Horních Bludovicích.

Neuspokojivý technický stav a chybějící společenské prostory byly důvodem modernizace obecního úřadu v Horních Bludovicích. Projekt financovaný penězi EU oba nedostatky napravil. Kromě zvýšení technického standardu objektu proběhla přístavba v jeho zadním traktu o druhé nadzemní podlaží. Tam se nyní nachází moderní společenský sál, určený pro společenské akce, plesy i soukromé hostiny. Rekonstrukce za necelých 10 milionů korun probíhala do jara tohoto roku, nyní se místní obyvatelé a obyvatelé spádových obcí mohou těšit z příjemného prostředí a potřebného zázemí pro konání společenských akcí.

Kostel Vítkov

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejpůsobivější stavbou ve Vítkově i širokém okolí. S přispěním evropských peněž proběhlo úplné obnovení všech konstrukcí kostela.

Novogotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejpůsobivější stavbou ve Vítkově i širokém okolí. I proto je nazýván „vítkovskou katedrálou“. S přispěním evropských peněž proběhlo úplné obnovení všech konstrukcí kostela – sanktusníku, věže, hlavního krovu, okapových fošen a bednění hlavního krovu, stejně jako kamenných prvků a fasády včetně soklu, přístupových schodišť, kamenné fasády, pískovcové a fasádní výzdoby, okenního ostění, gotické kružby, sloupů, omítané fasádní plochy, opěrných pilířů a kvádrové nárožní bosáže. Kostel je tak připraven dlouhodobě plnit své společenské, kulturní, duchovní a estetické funkce pro město, region a jejich občany a návštěvníky.

Cyklostezka z Nového Jičína do Hostašovic

Cyklostezka z Nového Jičína do Hostašovic
Cyklotrasa, která spojuje Nový Jičín s Hostašovicemi, vede po bývalé železniční trati a její výstavbou se podařilo vzájemně propojit téměř padesát kilometrů cyklostezek.

Jedenáctikilometrová cyklotrasa, která spojuje Nový Jičín s Hostašovicemi, vede po bývalé železniční trati. Její výstavbou se podařilo propojit téměř padesát kilometrů cyklostezek a cyklotras. Ze tří čtvrtin je cyklostezka tvořena novým asfaltovým povrch vhodným i pro in-line bruslaře. Tyto přednosti shrnuté v jednom v praxi předznamenávají příjemnou cyklojízdu bez nutnosti slézání z kola a také nebývale prostornou plochu pro dnes velmi moderní mladou sportovní disciplínu in-line bruslení. Realizací projektu bylo docíleno zkvalitnění dopravní cyklistické infrastruktury Novojičínska a zvýšení bezpečnosti cyklistů a ostatních účastníků silničního provozu. „Díky dotačním prostředkům se podařilo maximálně efektivně využít pozemek po zrušené železniční trati. O tom, že projekt vybudování první drážní cyklostezky na Moravě byl správná volba, svědčí obrovský zájem cyklistů z Novojičínska i vzdálenějšího okolí,“ potvrdila Ivana Petruchová, projektová manažerka z novojičínské radnice.

Nová knihovna v Třinci

Nová knihovna v Třinci
Rozsáhlá rekonstrukce a modernizace budovy knihovny v Třinci přinesla rozšíření stávajících prostor i úpravy bezprostředního okolí.

Knihovna v Třinci se v posledních měsících dočkala rozsáhlé rekonstrukce a modernizace budovy i jejího bezprostředního okolí a rozšíření stávajících kapacitně, technicky a technologicky neodpovídajících prostor. To přineslo požadované zkvalitnění a rozšíření nabídky služeb poskytovaných knihovnou, ať už pro její registrované čtenáře či jednorázové uživatele, nebo pro návštěvníky akcí pořádaných knihovnou. „Díky větším kapacitám a novým učebním prostorám může knihovna připravit širší nabídku zájmově vzdělávacích kurzů, přednášek, besed a workshopů pro všechny generace,“ popsala nové možnosti ředitelka knihovny Martina Wolna. Přístavba objektu rovněž umožňuje, aby se knihovna dále rozvíjela.

Mgr. Michal Sobek, Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

TOPlist
TOPlist