K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odpovědný zastupitel

(Nový projekt – nové možnosti pro obce)

Datum: 2. 1. 2015, zdroj: OF 5/2014, rubrika: Ostatní

Projektem „Odpovědný zastupitel pro otevřenou a hospodárnou obec“ rozšířil Svaz měst a obcí ČR nabídku vzdělávacích a informačních služeb, které jste využívali v předchozích třech letech v rámci projektu Vzdělaný zastupitel.

Odpovědný zastupitel

Nechybí ani řada novinek. Díky podpoře z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, jsou veškeré služby projektu pro zastupitele a úředníky samospráv bezplatné.

Svaz měst a obcí ČR chce realizací i tohoto projektu zajistit dostupné odborné a vzdělávací zázemí pro všechny obce, bez ohledu na jejich typ nebo charakter.

Právní poradna

Jednou z možností, které projekt opět nabízí, jsou často poptávané služby Odborného poradenského centra. Nevíte-li si rady, jak postupovat v souladu se zákonem, zeptejte se odborníků právní poradny projektu na telefonním čísle 226 257 505 (každý pracovní den od 12 do 20 hodin) nebo kdykoli na e-mailové adrese poradna@odpovednyzastupitel.cz.

S vybranými odpověďmi na vaše dotazy vás budeme i nadále seznamovat v naší rubrice.

Kromě právního poradenství nabízí projekt také další možnosti bezplatného vzdělávání a informační podpory nejen pro zastupitele ale také pro úředníky obcí a měst, kteří vytvářejí odborné zázemí voleným samosprávám. Pojďme si ve stručnosti aktivity představit.

Prezenční i e-learningové vzdělávání

Připravena je řada vzdělávacích aktivit od e-learningu až po prezenční semináře. Vše pod vedením zkušených lektorů a odborníků, kteří jsou připraveni předávat své zkušenosti získané praxí dál. Vzdělávání je určeno jak zastupitelům, tak i úředníkům obcí.

Semináře proběhnou přímo v jednotlivých krajích, resp. obcích po celé České republice. Kdekoli a kdykoli dostupný bude e-learningový kurz se 3 moduly zaměřený na problematiku využívání nového občanského zákoníku.

Novinkou budou rovněž dlouho poptávané kurzy základních znalostí pro nově zvolené starosty (resp. místostarosty).

Příručka pro zastupitele

Nechybí ani nové vydání Příručky pro člena zastupitelstva obce. Tímto již 4. vydáním Příručky navazuje Svaz na tradici praktického průvodce ze třech předchozích volebních období a srozumitelnou cestou zastupitelům opět přibližuje jednotlivé oblasti života obce.

Na jejích stranách naleznete témata z legislativy a jednotlivých oblastí komunální politiky. Stejně jako u každého předchozího vydání Příručky nechybí ani v tomto reflexe aktuálních legislativních změn a žádané příklady z praxe.

Elektronická verze Příručky obsahuje interaktivní propojení na uvedené odkazy, čímž umožňuje rychle a bez zdlouhavého prohledávání internetových stránek najít bližší informace o požadované problematice. Jedinečnou inovací aktuálního vydání Příručky je vytvoření audionahrávky textu. Pomůže nejen nevidomým nebo těžce zrakově postiženým občanům/zastupitelům, ale nabídne také možnost dalšího flexibilnějšího způsobu jejího studia. Elektronická verze i audionahrávka textu Příručky budou k dispozici volně ke stažení na webových stránkách projektu www.odpovednyzastupitel.cz a Svazu www.smocr.cz.

Platforma se vzory dokumentů

Novinkou je databáze vzorů dokumentů a podání. Téměř denně obce potřebují a při své činnosti vytvářejí celou řadu dokumentů a podání z různých okruhů činnosti. Na webových stránkách projektu si budete moci najít vzory příslušných dokumentů včetně stručného popisu situace, kdy a jak se vzory použijí. Do října 2015 bude postupně zpracováno na 150 vzorů zasazených do specifických podmínek obce, např. vzor jednacího řádu zastupitelstva obce, vzory pracovně-právních dokumentů, vzory obecně závazných vyhlášek apod.

Sdílení dobré praxe

Vzájemná výměna zkušeností bývá k nezaplacení. V plném proudu příprav je proto i vytvoření sbírky případových studií. Nabídne řešení vybraných složitých kauz a inspirativní projekty měst a obcí v nejpalčivějších tématech spjatých se samostatnou působností (včetně právního rozměru tématu).

Sdílení dobré praxe je v dnešní uspěchané době efektivním způsobem, jak snáze dojít k plánovanému cíli. Potvrzuje se totiž, že způsoby řešení konkrétních situací se často stávají vodítkem pro ostatní.

Věříme, že všechny nabízené možnosti pro vás budou zdrojem důležitých informací a usnadní vám každodenní práci. Další informace o realizovaných aktivitách naleznete na stránkách www.odpovednyzastupitel.cz.

TOPlist
TOPlist