K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Úspěšné projekty měst a obcí jdou příkladem

Datum: 18. 11. 2014, zdroj: OF 4/2014, rubrika: Regiony

Středně velká města a menší obce na severu Moravy zvelebily projekty, na které bylo vyčleněno přes 3 miliardy evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. O další 3 miliardy se podělilo pět velkých měst v kraji.

Další stamiliony obce Moravskoslezského kraje využily na regeneraci brownfieldů a výstavbu cyklostezek. Většina projektů již slouží veřejnosti a mnohé z nich přitahují pozornost.

Obce o velikosti od 500 do 50 000 obyvatel uskutečnily za posledních sedm let 340 projektů. Pomohla jim k tomu dotace téměř 3,2 miliardy korun. Peníze šly nejčastěji na rekonstrukce a vybavení škol, na budování areálů pro využití volného času a sport, rekonstrukce kulturních zařízení nebo na zvelebení obecních prostranství.

Obdobnou částku měly k dispozici velká města na projekty ze svých integrovaných plánů rozvoje, zaměřených buď tematicky, například na kulturní přitažlivost, nebo místně na zvelebení dané oblasti.

Kromě toho obce získaly dalších 430 milionů korun na výstavbu 30 úseků cyklostezek a uspěly také s žádostmi o dotaci v součtu téměř 300 milionů korun na regeneraci více než 30 brownfieldů.

Aby byl výčet kompletní, evropské peníze posloužily také na desítky bezpečnostních opatření, nová zařízení sociálních služeb nebo několik projektů v cestovním ruchu. Obce jsou díky tomu klíčovým příjemcem evropských peněz, právě do nich směřuje větší třetina z 20 miliard korun

„V získávání evropských prostředků patří menší města a obce mezi ty vůbec nejaktivnější. Jedná se často o menší projekty, ale o to více jich je, tvoří více než třetinu všech projektů, které jsme od roku 2007 podpořili. Technicky i administrativně se je podařilo velmi dobře zvládnout,“ řekla Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, a odkázala na celkem 950 podpořených projektů.

Oproti větším a více provázaným investicím statutárních měst jsou menší obce na získané dotace logicky skromnější, alespoň v průměrné výši dotaci na projekt. To ale neznamená, že by projekty nebyly vidět, nebo že by lidem přinášely méně užitku.

Co se v poslední době za peníze z EU v Moravskoslezsku povedlo a na co se lidé ještě mohou těšit?

Muzeum Hlučínska

Muzeum Hlučínska
Muzeum Hlučínska

V prostorách hlučínského zámku se po několikaletém úsilí otevřela na začátku letošního roku nová expozice Muzea Hlučínska. Nese název „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“ a nabízí návštěvníkům ucelený pohled na pohnutou a zcela specifickou minulost, kterou Hlučínsko a jeho obyvatelé v průběhu svého vývoje zažili. Expozici utvoří tři výstavní celky – nádvoří, přízemí a podkroví. Netradiční a originální způsob vystavovaní za použití polopropustných zrcadel a moderní audiovizuální techniky vtahuje návštěvníky do děje a činí je součástí příběhu.

Infocentrum, Dolní Lomná
Infocentrum, Dolní Lomná

Informační centrum Dolní Lomná

Od letošního května funguje v Dolní Lomné nové informační centrum. Najdete jej nedaleko pralesa Mionší, do kterého je to také vhodné vstupní místo. Navede vás také na Stezku dávných horalů a zemědělský dvorek, ale dostanete tady všechny potřebné informace nejen o obci a regionu, ale také místních zajímavostech a možnostech trávení volného času.

Dětská hřiště ve Fulneku

Fulnek, hřiště v ulici 1. máje
Fulnek, hřiště v ulici 1. máje

Už od začátku prázdnin mají děti ve Fulneku k dispozici tři nová hřiště. Uspokojí zájmy dětí různého věku. Hřiště v ulici 1. Máje je určeno dětem předškolního a mladšího školního věku, atraktivní je především díky nové lanovce či lezecké stěně. Hřiště v Pivovarské ulici je bohatě vybaveno moderními herními prvky, například houpadly, kladinami a kreslící tabulí, a je určeno taktéž menším dětem. V ulici U Sýpky je hřiště pro děti i dospělé. Zahrnuje travnaté hřiště s dětskými herními prvky, jako jsou pérová houpadla, skluzavka nebo dřevěné auto, a hřiště s umělým tartanovým povrchem pro míčové a jiné sporty.

Safari zoo Ostrava

Safari zoo Ostrava
Safari zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada je od července o jednu atraktivitu bohatší a zajímavější. Lidé se mohou podívat na zvířata zblízka díky novému safari. Na ploše šesti hektarů jsou výběhy, kudy projíždí vláček, z něhož je možné pozorovat mnohdy z bezprostřední blízkosti stáda různých druhů kopytníků – safari obývá bezmála 50 zástupců africké a asijské fauny.

Safari není prvním projektem ostravské zoo financovaným z EU. Funguje tady také návštěvnické centrum, které kromě konferenčního zázemí poskytlo také velmi žádané teplé občerstvení v restauraci Saola.

Projekty stále přibývají

Regionální rada Moravskoslezsko na konci srpna podpořila další projekty. Kromě odstranění patnácti brownfieldů napříč krajem se dostalo také na dvě velká města. Ve Frýdku-Místku postaví nový baseballový stánek a v Karviné prohlédne okolí kina Centrum. Tyto i další projekty, které města a obce ještě realizují, musí být hotové a proplacené nejpozději na počátku roku 2016. Podporu dalších záměrů ještě v roce 2014 umožnily zejména úspory na dříve realizovaných projektech a také oslabení kurzu koruny vůči euru.

Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila Regionální rada Moravskoslezsko už přes 13 miliard korun. Právě třetina z této částky, 4,4 miliardy korun, odešla na účet měst a obcí. „Stále je před námi hodně práce, abychom včas uplatnili všech 20 miliard korun. Vyzvali jsme příjemce, aby s realizací projektů a podáváním žádostí o platbu neotáleli,“ dodala Dostálová.

Mgr. Michal Sobek, Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

TOPlist
TOPlist