K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Mediace nadchla úředníky

Datum: 2. 10. 2014, zdroj: ESI, rubrika: Sociální problematika

Co je to mediace? V čem nám může pomoci? Teď už to víme! Už víme, proč tu jsme, v čem je to pro nás užitečné a jak nové myšlenky použít. Tak toto si na zámku Křtinách ujasnili ve dnech 24.–26. září účastníci Mezinárodní konference v rámci projektu „Mediace – šance práce“ s podtitulem „Efektivní komunikace, trh práce a nové příležitosti“, kterou pořádal Evropský institut pro smír, mediaci a rozhodčí řízení, o. p. s.

Myšlenky mediace zaujaly svým tématem cílovou skupinu projektu – pracovníky obcí, úřadů práce a osoby, které jsou znevýhodněné na trhu práce. Dá se tak usoudit nejen z toho, že účastníci (bylo jich na 160) pilně navštěvovali po celé tři dny všechny přednášky a workshopy. Jen málokterá konference se může pochlubit tím, že zájem o probíraná témata neklesal, ale narůstal tak, že účastníci v poledne posledního dne pokračovali v diskusi a zapomněli jít málem na oběd.

Dle záveřečného dotazníkového výzkumu pak z bezmála třiceti přednášek a worshopů zaujaly všechny a žádná aktivita nezůstala neobsazená. Organizátoři vsadili na pestrou nabídku – od teorie (transformativní mediace, terapeutické přístupy) a nácviků (mediační techniky, prožitkové semináře, práce s IT technikou), k praktickému využití (řešení rodinných, spotřebitelských, pracovních, komunitních sporů). Lektorský tým sestával ze specialistů jak českých, tak z Rakouska, Velké Británie – Skotska, Kypru a Litvy. Nechyběly filosofické debaty, ekonomické pohledy a samozřejmě představení celého dvouletého projektu a jeho výstupů, tj. pilotní výukový program a metodika pro pracovníky obcí a úřadů práce „Mediace je, když…“

Přidanou hodnotou bylo krásné prostředí křtinského zámku, v jehož prostorách účastníci měli možnost navazovat nové kontakty s mediátory, soudci i absolventy pilotního výukového programu, tj. kurzů pro profesi „informátor/ka mediace“, „specialist/ka mediace“ a asistent/ka mediátora“.

Celý projekt bude pokračovat Kulatým stolem 11. listopadu v Brně, protože ocenění od účastníků je současně pro pořadatele výzva k dalšímu šíření myšlenek mediace.

Projekt
  • Zákon o mediaci (zák. č. 202/2012) z hlediska trhu práce – nová šance zaměstnání
  • registrační číslo: CZ 1.04/5.1/77.00445
  • trvání projektu: 12/2012–11/2014

JUDr. Eva Vaňková

TOPlist
TOPlist