K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nová vláda – obce se nám vytrácejí

Datum: 21. 2. 2014, zdroj: OF 1/2014, rubrika: Ostatní

Tak jsme se dočkali. Devadesát pět dní po předčasných volbách máme v České republice politickou vládu. Prezident republiky jmenoval členy kabinetu, který vede Bohuslav Sobotka (ČSSD). Koalice, složená ze zástupců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má v Poslanecké sněmovně spolehlivou většinu 111 hlasů. Vzpomeňme si však na předchozí trojkoalici, která zahajovala s jistotou 128 hlasů.

Nová vláda

Délka sestavování této vlády trvala v krátké historii České republiky zatím nejvíce dnů. I když mnozí komentátoři to zdůvodňují snahou prezidenta udržet co nejdéle Rusnokovu vládu, nebude to ten hlavní důvod. Jednání tří politických stran, které jsou nyní u moci, nebyla jednoduchá a Koaliční smlouva je výsledkem kompromisů a ústupků – formulace společných cílů tomu odpovídá. Je velmi obecná. Po několika letech ekonomické i politické krize nemůžeme v žádném případě čekat klidné časy. Přestože vláda dosud nepředložila své programové prohlášení, už se vedou spory o tom, zda vydrží po celé volební období.

Priority vlády

Koaliční smlouva velmi obecně formuluje priority vlády:

  • Rozvoj podmínek pro svobodné podnikání, vymahatelnost práva, nastartování udržitelného hospodářského růstu, zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky země, tvorbu pracovních míst s důrazem na problémové regiony, účinnou pomoc lidem žijícím v hmotné nouzi a rovnoměrný rozvoj krajů a obcí. Efektivní využívání evropských fondů pro realizaci těchto cílů a zintenzivnění výstavby infrastruktury.
  • Inventura a rekonstrukce státu. Racionalizace hospodaření státu. Audit každého rezortu. Audit majetku státu. Zákaz pro stát obchodovat s firmami s nejasným vlastníkem. Odstranění všech forem plýtvání veřejnými prostředky. Transparentní nákupy. Elektronizace faktur ve státní sféře a transparentní zveřejňování výdajů placených z peněz daňových poplatníků, včetně zakázek malého rozsahu. Posílení řídícího a kontrolního systému veřejné správy a rozšíření pravomocí NKÚ.
  • Nesmlouvavý boj proti všem formám korupce, závažné hospodářské kriminality, lichvě, neférovým exekucím a insolvencím.
  • Rozvoj kvalitních a všeobecně dostupných veřejných služeb v oblasti školství, zdravotnictví, sociálního systému, dopravy a bezpečnosti. Všestranná podpora vzdělání, vědy, kultury a sportu.
  • Rozvoj demokratického právního státu a samosprávných prvků s cílem posílit účast občanů na rozhodování.
  • Aktivní členství v Evropské unii a NATO v souladu se zájmy ČR, působení v OSN při odstraňování rizik ohrožujících mezinárodní mír, podporování rovnoprávné spolupráce mezi národy a zapojení do úsilí čelit mezinárodnímu terorismu.

Se všemi naznačenými prioritami je možno souhlasit a dalo by se jich najít ještě více. Přestože jde o základní obecné priority, dalo by se očekávat, že bude zdůrazněna úloha územních orgánů veřejné správy, role samosprávných obcí, měst a krajů. Vždyť územní rozpočty hospodaří s třetinou státního rozpočtu a ne nadarmo se říká: Budou-li prosperovat obce a města, bude vzkvétat celá země.

Zvýrazněným textem v prioritách chce redakce upozornit na oblasti, které s činností územních samosprávných celků blíže souvisí. V programovém prohlášení vlády by se měly konkretizovat kroky v naznačených oblastech směrem k podmínkám práce obcí, měst i krajů.

Dostanou obce podporu?

Historicky je potvrzeno, že předvolební sliby politických stran se podstatně korigují při tvorbě koaličních dohod. Programové prohlášení koaličních vlád ještě bývá plné velkých cílů, ale skutečná realizace se k nim zdaleka neblíží a mnohdy bývá s proklamovanými cíli dokonce v zásadním rozporu.

Česká sociální demokracie například ve volebním programu slíbila podpořit sdružení obcí, které budou efektivně řešit společné problémy. Tato věta se objevuje i v koaliční smlouvě. Programové prohlášení by mělo být konkrétnější. V rámci projektu Svazu měst a obcí vzniká například rozsáhlá meziobecní spolupráce a připravuje se řada společných projektů. Dostanou podporu vlády?

Hnutí ANO ve volebním programu odmítlo koncept dotačního financování obcí a navrhovalo posílení rozpočtového určení daní pro obce k zajištění místního rozvoje. Do propočtu rozdělení daní navrhuje promítnout faktor ekonomické a sociální situace tak, aby se vyrovnávaly regionální rozdíly. V koaliční smlouvě se již mluví jen o vyrovnávání rozdílů. Dostanou obce podporu vlády?

KDU-ČSL slibovala plnou podporu obecních a krajských projektů, které zlepší regionální infrastrukturu. V koaliční smlouvě již to tak pregnantně formulováno není. Dostanou územní samosprávy skutečnou podporu nové vlády?

Doufejme, že se historické zkušenosti nepotvrdí.

Antonín Eliáš

TOPlist
TOPlist